Jak chovat morče

27.11. 2013 • Zajímavosti 2282x

Morče je ideálním domácím mazlíčkem pro ty z vás, kteří nemáte ani prostor na chov koček, ani čas na venčení psa. Navíc je neskutečně roztomilé a jeho chlupatý kožíšek svádí k pohlazení. Morče je třetím nejčastějším mazlíčkem u nás, což ukazuje na jeho oblíbenost.

Výhody chovu morčete

1. Prostor

Jak si jistě umíte představit, morče je malé zvířátko, které vám nezabere moc prostoru. Stačí mu pořídit jen větší terárium nebo klec, přičemž oboje se vejde třeba na komodu nebo jen tak do kouta místnosti.

2. Čistota

Díky chovu v teráriu nemáte chlupy úplně všude, také vám nehrozí, že vám nechá někde po bytě pozdrav v podobě označkovaného gauče nebo výkalu uprostřed obývacího pokoje. I když necháte morčátko pobíhat, stočí se někde do klubíčka a bude se těšit zpátky do terária.

3. Není hlučné

Morče si můžete pořídit i do panelového domu se slabými zdmi, a můžete si být jistí, že nebude rušit sousedy. Sice není úplně potichu, občas si zapíská, hlavně když se pere s druhým morčetem, ale není to zas tak protivný zvuk, aby se na něj nedalo zvyknout.

4. Nenáročnost na chov

Morčete si v podstatě nemusíte skoro všímat, protože toho málo vypije, málo sní, a proto neprodukuje příliš výkalů. O svoji hygienu se postará samo, jen je potřeba mu jednou za čas vyměnit hobliny.

5. Chování

Když jste na morče hodní, stane se z něj snadno ochočitelný přítulný mazlíček s překrásnýma očima, ve kterých poznáte, jak vás má rádo.

Jak chovat morče

1. Hlavně nekřičet…

Morče je hodně citlivé na tón vašeho hlasu. Jakmile na něj mluvíte klidně a mírumilovně, je přítulné a uvolněné. Když ale naopak zvýšíte hlas, tuší, že je něco špatně a není mu zrovna nejlépe. Snažte se ho proto zbytečně nestresovat.

2. Čím krmit

Zrní

Svého nového mazlíčka se nesmíte hned pokusit vykrmovat. Ze začátku je potřeba dávat mu jen jednu malou lžičku zrní denně, a dávky postupně navyšovat. To, že jste dali morčeti moc, poznáte podle toho, že mu bude zrní zbývat. Zrní nebo granule vybírejte ve zverimexech pouze z výrobků určených přímo pro morčata. Ostatní by byly vysloveně nevhodné.

Ovoce a zelenina

Občas je dobré zařadit do jeho jídelníčku i čerstvou zeleninu a ovoce. To ovšem neznamená nacpat mu do terária celou papriku! Vždy dávkujte pouze po kousíčkách. Nabídněte morčátku kousek rajčátka, papriky, nebo slabé kolečko okurky. Z ovoce ocení váš chlupatý kamarád dostatečně zralé plody, které jsou pěkně sladké, ale nejsou ještě příliš měkké. Kyselým nezralým ovocem byste ho zrovna nepotěšili. Volte takové potraviny, jako jsou zralé hrušky, jahody nebo banán.

Tráva a seno

Kromě zrní a čerstvých plodin dopřejte morčeti i trávu nebo seno. Dávejte si pozor, aby tráva nebyla vlhká. Morče by se po ní mohlo nafouknout a nemuselo by přežít! Seno by mělo být voňavé, a ne příliš staré.

3. Zařizujeme bydlení

Velikost bydlení

Morče nepotřebuje k životu extra velký prostor. Mláďátko je navíc velké asi jako myš, proto ze začátku postačí menší klícka. Morče může spokojeně bydlet v domečku o rozměrech 60x30x40cm.

Klec vs. terárium

Při pořizování bydlení máte na výběr ze dvou možností. Koupit můžete buď klec, nebo terárium. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Ze skleněného terária vám sice nebudou padat hobliny, ale zato se zde může tvořit vlhkost, plíseň a příliš vysoké teploty. Vlhkost může zapříčinit i větší zápach. Klec oproti tomu lépe větrá a morčeti v ní bude lépe.

Kam umístit obydlí

Obydlí nikdy neumisťujte k oknu, kde může být vystaveno přímému slunečnímu záření. Jakmile je morče vystaveno teplotě nad 23°C, přehřívá se. Morčátku také neudělá příliš dobře průvan a přílišný hluk. Umístěte proto klec mimo dosah oken, a také dál od televize, rádia a počítačových repráků. Nezapomeňte také klec dát na místo, kde se vám bude dobře uklízet. Morče má jistou zvrácenou libůstku v podobě vyhazování podestýlky ven. Pokud nemáte klec se zvýšenou podestou, vytvořte ji z kartonu, novin, nebo jednoduše oblepte dolní část klece izolepou. Jinak vás čeká dennodenní zametání.

Obydlí morčete musíte také umístit tak, aby mělo zvířátko dobrý přehled o tom, co se děje kolem jeho domečku. Jen tak bude opravdu spokojené.

Úkryt

Jen samotné terárium nebo klec nestačí. Morče potřebuje místo, kde se může schovat v případě strachu, nebo třeba když nechce, aby ho všichni okukovali. Umístěte mu do obydlí nějaký domeček nebo obyčejnou rouru, kam by si mohlo zalézt.

Bydlíte-li v domku se zahradou, nechte morčátko proběhnout v létě po trávě. Pokud žijete v bytě, dejte ho alespoň po parném letním dni večer na balkon.

4. Kolik si pořídit morčat?

Pamatujte si, že samotnému morčátku je smutno a není příliš aktivní. Dvojice je vždy veselejší a hravější. Navíc pokud chcete pořídit mazlíčka dětem, a máte jich víc, je dobré, aby každé z nich mělo jedno. Nebudou se pak přetahovat o jednoho chudáčka, a když je navíc budou muset krmit, naučí se i určité zodpovědnosti.

5. Na co si dávat pozor

Agresivita

Morče je hlodavec, který je ve volné přírodě kořistí spousty predátorů. Je proto lekavé, a když se k němu nebudete chovat hezky, může být agresívní a pokousat vás. Tomu zabráníte jedině tak, že si se svým morčátkem vytvoříte hezký vztah. Budete na něj potichu a mile mluvit, hladit ho, chovat, a krmit z ruky. Krmení z ruky je dobrý způsob, jak si získat důvěru morčete. S budováním vztahu začněte hned, jak si mazlíčka přinesete domů. Naučte děti, jak se ke zvířátku správně chová.

Noční buzení

Morčátko toho moc nenaspí, proto není zrovna dobré umístit jeho klec do ložnice. Budilo by vás totiž pobíháním a typickým kvílením. Jakmile si na vás zvykne a přestane se bát, bude jeho noční řádění méně časté. Když si budete chtít s morčetem hrát a ono bude zrovna spinkat, nebuďte ho. Budete si moct užít alespoň trochu klidu.

Chování

Morče v žádném případě nesmíte chovat v náručí jako koťátko! Vždy ho berte za zadeček a podepřete mu přední packy. Za stisknutí bříška vám vděčné nebude. Morčátko potřebuje dobře vidět, co se kolem něj děje a v té správné poloze bude spokojeně držet.

Morče není náročné zvíře, a jeho chov zvládne i začátečník. Stačí, když budete mít svého nového domácího mazlíčka rádi a on se vám za to odvděčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra