Jak vyčistit a vyprat skvrny

13.09. 2013 • Zajímavosti 2672x

Skvrny jsou velmi častým problémem mnoha lidí, jelikož prakticky není jídlo, které by neušpinilo a není také mnoho jiných prostředků, jež by nebyly schopny zanechat na oblečení nějaké ty šmouhy. Ušpinit se zkrátka může člověk prakticky všude a hlavně ve chvíli, kdy to nejméně čeká. Pokud máme na sobě pracovní oděv, tak samotná špína až tolik nevadí, jestliže se tento oblek nevypere úplně do běla, tak také zoufat jistě nebudeme. Pokud ale máme na sobě nějaké sváteční šaty anebo jiné nové oblečení, bude naším zbožným přáním pochopitelně hlavně to, aby se nám podařilo veškeré šmouhy efektivně odstranit. K odstranění skvrn ovšem potřebujeme kvalitní prostředky, které se budou na takovémto odstraňování skvrn podílet. Na otázku jak vyčistit/vyprat skvrny, bychom našli hned několik odpovědí. Podívejme se tedy na ně a pokusme se udělat výčet nejčastěji se vyskytujících skvrn.

Nejčastěji se vyskytující skvrny

Skvrn může být celá řada, nicméně najdeme takové, které se vyskytují pravděpodobně absolutně nejčastěji. Nejtypičtějšími skvrnami jsou zejména skvrny od různých nápojů, které každodenně pijeme. Na mysli máme zejména hodně agresivní skvrny od kávy, čaje anebo vína. Na takovéto skvrny je ideální použít studenou vodu a dát je přibližně na nějakých 10 minut do roztoku, v němž je rozpuštěn borax. Červené víno se nejčastěji odstraňuje bílým vínem. Hodně často se také doporučuje skvrny od vína posypat kuchyňskou solí. Velmi nepříjemná je z hlediska ušpinění takém tráva. Zejména děti velmi často skotačí v přírodě a kolena mají od trávy a také od hlíny. Jestliže máte strach, že skvrny od trávy v pračce nebudou zlikvidovány, tak určitě nezoufejte. Pračka většinu takovýchto skvrn zvládne, a pokud ne, tak zcela určitě tyto skvrny odstraníte přidáním kapky benzínu na hadřík a následným očištěním.

Skvrny od krve a mastné skvrny

Skvrny od krve jsou bezesporu také velmi nepříjemnou záležitostí. Člověk ale nikdy neví, kdy se může zranit, a tak jsou skvrny tohoto typu také poměrně častou záležitostí. Čerstvá krev se odstraňuje poměrně snadno. Jestliže skvrnu namočíme do studené vody a přidáme sůl, tak máme prakticky vyhráno. U zaschlé krve je tomu ovšem jinak, jelikož ta jde z povrchu pryč mnohem hůře. Pokud ovšem použijeme příslušných chemických prvků, tak se určitě dočkáme toho, že skvrny kompletně odstraníme. Otázka jak vyčistit/vyprat skvrny od krve bude jednou provždy jasně vyřešena. Ideální volbou je zejména zředěný peroxid vodíku, který lze sehnat prakticky v kterékoli lékárně anebo rozpuštěná forma amoniaku. Mastné skvrny jsou také hospodyňkami velmi často proklínané. Jde zejména o skvrny způsobené různými oleji anebo tuky. Velmi dobrou volbou je posypání takovýchto skvrn buď kukuřičnou anebo pšeničnou moukou. Klasickou pšeničnou mouku doma stoprocentně najdete. A již zaschlé mastné skvrny je dobré použít roztok eukalyptového oleje a také sody.  

Je třeba rychle reagovat

Základem pro vyčištění prakticky jakékoli skvrny je bezesporu rychlá reakce hned v době, kdy se skvrna na konkrétním povrchu vytvoří. Pokud zjistíte, že máte na svém oblečení skvrnu, tak je třeba velmi rychle reagovat. Včasným zásahem se šance na kompletní odstranění skvrny zvyšují na maximum. Pokud jde o skvrnu tekutého charakteru, tak je ideální nasát do nějakého hadříku anebo do ubrousku vlhkost a pak skvrnu tímto hadříkem několikrát přetřít. Tekutina ze skvrny se vsaje do hadříku. Ideální je také odstranit pevné zbytky, které se mohou ve skvrně také nacházet. Poté, co je skvrna přetřena, určitě stojí zato na tuto skvrnu aplikovat konkrétní látku, která ji má odstranit a nechat ji určitou dobu účinkovat. Nejlepší metodou, jak se zbavit skvrn je určitě využití vlažné anebo studené vody v kombinaci s mýdlem či se sodou. Určitě byste neměli žádné skvrny nijak škrábat, jinak dojde k narušení povrchu vlastní látky.

Čerstvé a zaschlé skvrny

Pokud se jedná o čerstvé skvrny, tak je ideální nechat konkrétní zasažené oblečení namočené ve studené vodě klidně i několik hodin. Pak je třeba jej vyprat prostřednictvím pračky s příměsí nějakého čisticího prostředku. Jde třeba o čerstvé skvrny od krve. Pokud namáčíte zaschlé skvrny od krve, je vaše námaha zcela zbytečná. Pokud samozřejmě nemáte k dispozici pračku, tak stačí postižené místo po delším máčení vyprat mýdlovou vodou. Tu je možné doplnit o některé roztoky obsahující například sodu, ocet anebo čpavek. Zaschlé skvrny se čistí mnohem hůře. Konkrétní postiženou látku na oblečení je třeba namočit do vody na mnohem delší dobu. Klidně je možné toto oblečení nechat namočené ve vodě i den. Pak po uplynutí této doby je třeba skvrnu přetírat některými roztoky smíchanými s vodou. Na mysli máme zejména roztok amoniaku anebo boraxu.  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra