Finská sauna znamená relax a odpočinek pro naše tělo i mysl

07.01. 2020 • Zajímavosti 384x

Co se nám vybaví, když se řekne finská sauna? Samozřejmě místo dokonalého odpočinku, páry a relaxace. V našem moderním světě je návštěva sauny místem, kde můžeme po náročném pracovním týdnu odpočívat, nabrat sílu a zlepšit své zdraví. Podle statistik je ve Finsku v každém druhém domě sauna. Současně je tato finská sauna považována za národní symbol a povinnou součást finské kultury.

finská sauna

Jaké jsou zvyky ve finské sauně?

Každá finská sauna vyžaduje rozehřátí našeho těla, aby se co nejlépe potilo. Můžeme (ale nemusíme) použít i březové větvičky, kterými se tělo jemně masíruje a šlehá. Tyto větvičky slouží nejen k již zmíněné masáží, ale také čistí kůži. Před použitím sušené břízové větvičky je dobré namočit do vody. listy tak nebudou zmačkané a suché.  V sauně můžeme strávit několik minut a poté se můžeme osvěžit pod sprchou nebo v malém bazénku či v jiném vodním útvaru. V zimě je možné skočit rovnou do sněhu. Samozřejmě neexistují žádná přísná pravidla, každý může saunování brát po svém, jak chce, vše závisí na jeho náladě, zdravotním stavu, touze a věku.

finská sauna

Finská sauna je velmi žádaná mezi milovníky páry po celém světě. Teplota je zde od 80 do 110 stupňů Celsia, z toho vyplývá, že každá parní komora působí svým vlastním způsobem na lidské tělo. Infrakabiny, biosauny nebo ruské lázně jsou toho příkladem. Suchý vzduch ve finské sauně postupně ohřívá tělo, dochází k výraznému pocení, které je považováno za druh ochrany těla před přehřátím. pokud bychom chtěli zvlhčit vzduch v sauně, můžeme polévat vodou kameny, které jsou uložena na saunových kamnech. Lze použít i bylinné esence. vzduch v sauně je pak bohatější. Většina odborníků na lázně zaznamenává rozdíly mezi parními místnostmi, přinejmenším v úrovni činnosti. Například finská sauna zahrnuje klidný pobyt: člověk většinou leží nebo sedí a snaží se co nejvíce relaxovat.

finská sauna

Finská sauna z pohledu odborné firmy

Samozřejmě , že i finská sauna musí být z kvalitního a pevného materiálu. Dřevo je v tomhle případě také pečlivě vybíráno a nejčastěji se používají jehličnany v našich končinách, ale i některé listnaté stromy, jako je osika nebo olše. Finská sauna pak jistě bude výjimečná. z cedrového dřeva, které patří k těm luxusnějším. Cedr navíc nemá žádné suky, má příjemné aroma a to díky esenciálním olejům.  Finská sauna se může ale také zhotovit z borovice, severského smrku nebo z modřínu. Tady hodně záleží na finančních možnostech investora a na jeho požadavcích.

Dnes si můžeme nechat saunu postavit nejen na naší zahradě, ale také uvnitř bytu nebo domu. Využít lze každý centimetr. A to i atypické tvary. Ovšem ty jsou pak velmi zajímavé a desingnově žádané. Sauna v takovém domě nemusí být nutně jen ze dřeva. V módě jsou dnes i prosklené dveře a dokonce i dvojkabina se sprchou, která má dokonce i hydromasážní box. Pokud jde o saunové kabinky, na trhu je jich celá řada. Záleží na našich požadavcích a velikosti, ale vzhledem k tomu, že je opravdu z čeho vybírat, jistě si mezi tolika nabídkami najdeme tu svou.

finská sauna

Saunová kamna

Na co bychom určitě neměli zapomenout, jsou saunová kamna. Bez nich sauna zkrátka saunou není. Máme v dnešní době možnost volby, což jistě všichni ocení. Klasická kamna na dřevo neztrácejí svou autentičnost. Pohled do plápolajícího ohně je v sauně opravdu uklidňující. Toto vytápění je trochu pracnější, ale o to víc se na saunu budeme těšit. Zatímco si chystáme dříví do kamen, můžeme mít také kamna v sauně elektrická. zde jde o určitý druh komfortu, protože si můžeme kamna připravit například i na dálkové ovládání. je to otázka vkusu. Výběr modelu závisí na oblasti, umístění a dalších prvcích parní místnosti. Vzhledem k tomu, že vzduch v sauně je suchý a horký, při konstrukci této parní komory je nutné myslet na větrání. V tradiční finské sauně se ve stěnách vytvářejí speciální otvory. Je tak zajištěna konstantní výměna vzduchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra