Znáte sílu ananasu?

12.09. 2013 • Zajímavosti 1679x

Tropické ovoce, které na našich stolech již tak zlidověl, jako by ani nebyl exotickým plodem. To je ananas, plod s typickou a lahodou vůní. Při jeho popisu použijeme nejen přídavná jména – žlutý, voňavý, ale také blahodárně účinný na náš organismus.

Ananas si nemusíme nějak zvlášť představovat. I malé dítě ví, jak vypadá a že se v prodejně potravin dá sehnat nejen čerstvý, ale i kompotovaný, respektive konzervovaný anebo také sušený. Samozřejmě že ten nejzdravější je čerstvý, ananas v plechovce má silnější lahodnou vůni, ale obsahuje také mnoho cukrů a právě kvůli telenému zpracování ztratí řadu důležitých látek. Sušené plátky ananasu jsou možná dobré jako pochoutka, ale také jako dobrá kalorická bomba, protože jsou silně obalené v cukru. To však není na odrazování. I tyto, super sladké plátky sušeného ananasu jsou rozhodně zdravější variantou, než běžné sladké bonbony, co hůř – ovocné karamely.

Co ananas obsahuje?

V první řadě je nutno jmenovat důležitou vlákninu. Obsah je zde vysoký a tak napomáhá procesu trávení. Vláknina je důležitou složkou i při redukční dietě, takže příjemná zpráva pro všechny, kteří se chtějí nadbytečných kil zbavit. Jenže ananas obsahuje mnohem zajímavější látku, která přímo parazituje na nadbytečném tuku.

Až zázračný enzym bromelin

Je to bromelin, enzym, který cíleně působí na bílkoviny, které odbourává a díky tomu pozitivně působí na trávení. Je jakoby takovým partnerem vlákniny.

Mimo odlehčení naším střevům si bromelin poradí při srdečních chorobách, kde významně ulehčuje průběh nemoci a nemocný se tak cítí mnohem lépe. Svoji úlohu zvládá i v cévách, napomáhá prokrvení a působí proti vzniku trombózy. V záloze má také spoustu protizánětlivých účinků a nejenže bojuje proti infekcím močového ústrojí, významné léčebné účinky se projevily i při onemocnění revmatoidní artritidy.

Ananas však obsahuje i řadu jiných, potřebných a velice důležitých látek. Jsou to v první řadě vitamíny, jako je provitamín A (po pozření se mění na vitamín A), většinu vitamínů skupiny B, nechybí ani vitamín C a vitamín H. Silně je zde obsažena kyselina listová, nezbytná látka pro správný vývoj jak lidského plodu ještě v prenatálním vývoji, tak pro již žijící jednice, zejména děti, vzhledem k tomu, že působí na vývoj mozku.

Z kyselin je v ananasu také obsažena kyselina citrónová a maleinová. Bylo by nespravedlivé zapomenout i na obsah neméně důležitých látek, kterými jsou minerály a stopové prvky. Ve významném množství, se tu objevují železo, fosfor, vápník, draslík a sodík.

Ananasová dieta

Všechny vyjmenované látky mají za následek to, že konzumace ananasu pomáhá výrazně při redukční dietě. Žlutý, exotický plod je velice účinným spalovačem tuků, proto by se měl objevovat v jídelníčku zvláště u lidí s touhou po dokonalé postavě. Jenže také není dobré nic přehánět, a stejně jako u jiných potravin a jídel, platí i zde, že všeho moc škodí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra