Jak efektivně jezdíte na kole?

06.09. 2013 • Zajímavosti 1806x

Cyklistika se řadí mezi nejúčinnější a nejoblíbenější aerobní cvičení, při kterém můžete zhubnout, zformovat a zpevnit postavu a zlepšit si fyzičku. Stejně jako u každé pohybové aktivity, tak i u cyklistiky musíte dodržovat určité zásady, aby jízda na kole měla smysl a ne nežádoucí efekt v podobě odepsaných kloubů. Proto se jízdě na kole věnujte pravidelně a vždy jezděte po dobu, která odpovídá vaší sportovní úrovni. To znamená, že po třech letech nic nedělání najednou vyrazíte na dvě hodiny na kolo.

Pozitiva cyklistiky

Jízda na kole je šetrná k celému pohybovému aparátu. Nezatěžuje klouby a šlachy a tudíž je vhodná i pro lidi trpící nadváhou či obezitou. Jízdou na kole posilujete především spodní část těla. K velkému svalovému nárůstu ale nedochází. Hýždě, stehna a lýtka se pravidelnou cyklistikou příjemně zpevní a zformují. Díky nevyužití celé váhy, nedochází k velkému zatěžování vašeho regeneračního systému. Cyklistice se můžete věnovat celý rok. V přívětivém počasí vyrážejte co nejčastěji na čerstvý vzduch do přírody a v dešti či chumelenici můžete využít rotoped. Intenzita spalování tuků je individuální - asi 500 až 600 kalorií za hodinu. Jízda na kole je pro tvarování těla mnohem vhodnější než běh. Pro smysluplné aktivní spalování tuků se doporučuje skloubit jízdu na kole či rotopedu se svižnou chůzí.

Efektivní ježdění

Nejvhodnější doba pro cyklistiku je ráno ještě před snídaní nebo ihned po posilovacím tréninku, kdy dochází k efektivnímu spalování tuků, protože vaše tělo je v tento čas nejvíce ochotno využít tuk jako zdroj energie. Než vyrazíte na kolo, měla byste se trochu rozcvičit a protáhnout. Aby měla cyklistika smysl a byly vidět výsledky, jezděte nejlépe 45 minut 3x týdně. Občas můžete přidat i jednu delší jízdu – záleží na vaší momentální fyzičce. Při jízdě na kole byste se měla držet v tzv. „aerobním režimu“, kdy se vám zvýší tep, zadýcháváte se, ale ještě můžete celkem bez potíží mluvit. Tuky se začnou většinou spalovat po prvních 20 minutách (záleží na pohlaví, fyzické kondici, zdravotním stavu, věku, …). Pro ještě efektivnější formování postavy byste k jízdě na kole měla přidat i posilovací trénink pro ruce, záda a břicho, které při cyklistice tolik nezatěžujete.

Negativa cyklistiky

K hlavním nevýhodám cyklistiky patří větší zátěž na spodní polovinu těla a tím horní část zůstává pozadu. Jízdu na kole je vhodné doplnit například plaváním a posilovacími cviky na břicho a záda. Mezi další nevýhody můžeme zahrnout otlačený zadek od sedačky. Na sedačce nešetřete, kupte si kvalitní měkkou sedačku nebo alespoň měkký potah na stávající sedačku. Rozhodně si pořiďte cyklistické kalhoty s vložkou. A také se vyplatí, vzít svoje kolo k odborníkovi, kde vám namíru seštelují sedačku, řídítka a celkově prohlédnou kolo. Vy pak budete vědět, že se nesnažíte zbytečně a vaše jízda je opravu efektivní, při níž nedochází k poškození páteře, chodidel včetně klenby, kolen, kyčelních kloubů a svalů na nohách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra