Jak ušetřit nákupem v sezóně (či po sezóně)?

16.04. 2014 • Zajímavosti 1207x

Možná si říkáte, že když něco potřebujete koupit, musíte to koupit hned, bez ohledu na to, jaká je zrovna sezóna, jaké je slevové období a podobně. Přitom můžete ušetřit desítky i stovky korun, pokud svoje nakupování přizpůsobíte ročním obdobím a prodejním sezónám. Není to vůbec složité a navíc budete sami překvapeni, jak snadné to vlastně celé je. Stačí se jen porozhlédnout kolem sebe a také po pultech trhů, obchodů a nákupních středisek.

A proč vám nadpis radí, jak ušetřit nejen v sezóně, ale i po sezóně? Je to velmi jednoduché a logické. Pokud se bavíme o potravinách, nejvíce pak o ovoci či zelenině, vyplatí se nakupovat v sezóně. Tou dobou je totiž dané plodiny hlavní sklizeň a každý obchodník se snaží prodat – brambory, cibuli, okurky, rajčata, třešně, jablka, hrušky, borůvky...Však každý dobře ví, kdy se kolem silnic a na městských či vesnických tržištích začínají objevovat prodejci právě vyjmenovaného... Pro lidské zdraví a lidský organismus, který je nastavený také podle cyklů přírody, jsou navíc sezónní plodiny tím nejlepším, co si můžeme dopřát. Proč jíst zavařeninu nebo koupenou marmeládu, když máme po ruce na každém rohu prodejce višní / třešní / špendlíků / angreštu a a podobně? Když jsme ještě žili v souznění s přírodou, naše těla vždy dostávala to, co zrovna bylo. My máme svobodnou možnost v tom pokračovat i nyní, kdy máme v naší části světa potravin nadprodukci. A navíc tím ušetříme i nemalé peníze, které můžeme s klidným srdcem vložit do jiných věcí.

Po sezóně (tedy na jaře) se naopak vyplatí nakupovat zimní oblečení a zimní výbavu (lyže, boty na lyže, snowboardy, helmy na lyže...). Stejně tak na podzim se sem tam objeví sleva na jízdní nebo spotrovní kola a cyklo potřeby. Plavky, letní šaty a jiné letní oblečení a vybavení (například sluneční brýle, krémy s UV faktorem, přípravky proti klíšťatům včetně repelentních sprejů či gelů a podobně), to vše naleznete na pultech z kraje podzima s výraznými slevami. A ruku na srdce – zkazí se krém proti slunci za půl roku? Nebo zničí se snad sluneční brýle? Plavky nevydrží ve skříni? Bohužel je v naší povaze neřešit věci do budoucna, ale zajímat se pouze o otázku „tady a teď“. A proto je nám líto dát na podzim 50,- za zlevněné sluneční brýle, protože máme pocit, že nyní je opravdu nepotřebujeme. Ale už nám není proti srsti spolu s prvními slunečnými dny vyrazit na lov na brýle, protože najednou shledáváme jejich absenci. A necháme za ně v obchodě 250,-. Na to, že byla i jiná možnost, si bohužel často ani nevzpomeneme.

Tento článek nepřináší žádné objevné ekonomické údaje podložené Českou národní bankou nebo nějakou jinou institucí, ale klade si za cíl myšlenkově rozebrat to, proč je dobré neutrácet peníze navíc, když nemusíme.

Vezměme si třeba Vánoce. Každý doma chce mít vánoční stromeček a na ten kromě svítících řetězů patří jak jinak i čokoládové kolekce bonbonů. Pokud se podíváte, kolik takové kolekce stojí, zjistíte, že koupit dvě klasické, mírně luxusnější bonboniery by vyšlo daleko levněji (a možná i chutněji?). Samozřejmě že cena není adekvátní, ale Vánoce jsou zkrátka skvělou obchodní značkou, která se prodává. Proto i úplně obyčejné kolekce bonbonů na vánoční stromky stojí kolem dvou set korun. Ale přiznejte si, jak dlouho myslíte, že taková čokoláda zůstane poživatelná? Dlouho. Minimálně rok (a to bez ohledu na to, co hlásá datum minimální trvanlivosti). Proč tedy nenakoupit vánoční čokoládové kolekce 27. prosince nebo poté z kraje ledna, kdy zoufaléí prodejci snižují cenu na polovinu i čtvrtinu, jenom aby se již neprodejného zboží zbavili? A takhle to může být i s dalšími věcmi, nejen bonbony. Vlastně všechno okolo Vánoc podléhá sezónní horečce, která v lednu spolu se studenou sprškou rychle opadne. A to je doba, kdy právě vy, kteří chcete ušetřit, máte zamířit do obchodů pro vánoční řetězy, stojany na stromečky, vykrajovátka na cukroví a tak dále, to už si domyslíte sami. Konzumní doba nás sice někam žene, ale je jen naší hloupostí, že se tam hnát necháme. Pojďme se raději nad věcmi a okolnostmi, které nás k utrácení nutí, zamyslet a příště již chyby nedělat.

Kupujme tedy věci na příští zimu po zimě současné, věci na Vánoce po Vánocích právě minulých, věci na horké letní dny tehdy, kdy právě ony letní dny s konečnou platností odcházejí. Na druhou stranu pak pro zeleninu choďme v době, kdy jí na pultech obchodů najdeme právě nejvíce. S ovocem to platí stejně tak. S touto myšlenkou se s vámi, milí čtenáři, rozloučím a popřeji vám mnoho šťastně a levně uskutečněných nákupů. A když budou podle toho, jak je to zrovna výhodné, budu spokojená já stejně jako vy...Tak ať se nákupy daří!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra