Sedací pytle

Sedací pytle

03.04. 2012 • Zajímavosti 2956x

Sedací pytel, obrovský tlumok naplněný tisíci drobných kuliček, v českém prostředí zdomácněl teprve během několika posledních let. Ačkoliv jeho hravý náboj a mnohdy velice vtipné barevné provedení snadno může budit dojem, že jde o poslední výstřelek designerů znechucených klasickými sedacími soupravami, skutečnost je o něco složitější. První sedací pytel, se kterým se v zahraničí můžete setkat jako s „bean bagem“, je dnes totiž téměř v kristových letech. A zdá se, že je oslaví skutečně ve velkém stylu – na prestižním milánském veletrhu nábytku totiž po letech slavil velký úspěch, a co víc, jeho principem se zde inspirovali i mnozí donedávna velice konzervativní výrobci sedacích souprav. Znamená to, že přichází věk sedacího pytle?

První sedací pytle se objevili v Itálii sklonku 60. let pod jednoduchým názvem Sacco - „vak“, nebo „pytel“. Velkému zájmu se těšili především v západní Evropě sedmdesátých let, kdy se staly prestižní součástí obývacích pokojů a pracoven především městské střední třídy. Sedací pytle tak od samého začátku představovaly byt´hravý, tak především účelný kus nábytku. Nejde o žádnou samolibou designérskou lahůdku, ani způsob posezení určený výhradně do dětských pokojů, jak někdy naznačují někteří barbaři z řad bytových designérů.

Nejde přitom jenom o otázku estetického vkusu nebo mladistvě vedené domácnosti. Nespornou výhodou sedacích pytlů ve srovnání s ne-pytlovým nábytkem je i jeho zdravá povaha posezení. Zatímco klasický - „tvrdý“ - nábytek dnes obvykle nutí vaši páteř, aby se přizpůsobila jeho tvaru a struktuře, v případě sedacího nábytku je tomu přesně naopak. Na rozdíl od této postupné deformace vašich zad sedací pytel přirozeně přilne k páteři, kopíruje celkový anatomický tvar postavy, a delší sezení se tak neklidného utrpení stane snad až masážní technikou.

Další přednost sedacích pytlů spočívá v jejich variabilitě – v současnosti tak jsou na trhu sedací pytle, jejichž střih umožňuje rozličné pozice a polohy sezení. V případě únavy se tak na sedacím pytli jednoduše schoulíte do klubíčka, můžete na něm ležet, sedět naprosto vzpřímeně a podobně.

Vzhledem k tomu, že současná nabídka sedacích pytlů na českém internetu je poměrně široká, můžete dnes bohužel narazit i na některé nepříliš kvalitní kolekce. Je proto dobré vědět, v čem se nabízené sedací pytle mohou lišit, a na co by si případný zákazník měl dát pozor.

V první řadě je samozřejmě nutné dbát na kvalitní řemeslné zpracování – skutečně kvalitní sedací pytel se tak může pochlubit pevnými švy, ale zároveň je velice příjemný na dotek. Dobré je pochopitelně také volit spíše modely, u nichž existuje možnost výměny výplně (samotné kuličky lze bez problémů dokoupit u jednotlivých dodavatelů sedacích pytlů).

Druhou důležitou otázkou je potom způsob vhodného ošetřování povrchu pytle. Můžete tak na trhu narazit na druhy, které lze pouze pouze otírat hadříkem namočeným v saponátu, stejně tak se ale lze setkat se sedacími pytli, jež bez obav můžete vyprat v pračce – v takovém případě se jeho náplň přesype do igelitového pytle, a pere se samotná svrchní část.

Sedací pytle se nezrodily jako zdravotní pomůcka, ale od začátku byly spojeny s citem pro design, střih, a barvu. Proto bychom se rádi ještě na závěr zmínili o aktuálních trendech. Milánský veletrh opět ukázal, že v oblasti sedacích pytlů se bude rok 2009 odehrávat ve znamení pestrých květinových vzorů a nejrůznějším odkazům k pop artu. Stejně tak ale zůstává při síle i jednoduchý velký vzor, a výrazné pastelové barvy.

Důležité je zkrátka to, aby sedací pytel nepůsobil ponuře, ale naopak přímo sváděl k posezení. S tímto programem se sedací pytle Sacco zrodily, a stále zůstává platný – stačí se jen podívat například na aktuální kolekci britské značky Fatboy, jejich zřejmě nejznámějšího světového výrobce. Jasně to naznačuje například vlajková lod´ celé série, velkorysý Fatboy Metahlowski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra