Znamení zvěrokruhu

20.12. 2013 • Zajímavosti 2636x

Znamení zvěrokruhu se řadí do astrologie a je věrně spjato s jednotlivými planetami Sluneční soustavy. Než přejdeme k rozdělení těchto znamení, měli bychom si povědět několik slov o samotném zvěrokruhu. Ten bývá někdy také označován jako zvířetník, popřípadě zodiak. Jedná se o jakýsi mylný pás nacházející se na nebeské sféře podél ekliptiky, což je průsečnice, ve které dochází k tomu, že zde rovina dráhy Země kolem Slunce protne nebeskou sféru.

Slovo ekliptika pochází z latinského výrazu ecliptis, který vyjadřuje zatmění. To nastává jak u Slunce, tak u Měsíce v nejtěsnějším sousedství ekliptiky. Tvar ekliptiky je krupicovitý a protíná rovník. Když se díváme ze Země, tak Slunce se pohybuje právě po ekliptice a prochází přitom různými souhvězdími, která nazýváme souhvězdími zvěrokruhu. V pásu ekliptiky se pohybují všechny známé planety Sluneční soustavy. Pluto je jedinou planetou, která se může vyskytovat i mimo zvěrokruh. Výchozím bodem celého zvířetníku je takzvaný jarní bod. Všechna zvířetníková znamení jsou pojmenována po souhvězdích na zvířetníku. Původně se právě souhvězdí zvířetníku a znamení překrývala. Dnes jsou ale díky precesi posunuta.

Zvěrokruhy jsou hned dva. Rozlišujeme takzvaný zvěrokruh siderický a tropický. Siderický zvěrokruh tvoří celkem dvanáct souhvězdí, jejichž názvy se shodují se znameními zvěrokruhu. Vůči těmto znamením se tato souhvězdí posunují v důsledku precese o jedno souhvězdí. Tento pohyb o jedno souhvězdí trvá 144 let. Tropický zvěrokruh tvoří dvanáct znamení zvěrokruhu. Když začneme od jarního bodu, tak je na prvním místě Beran, dále následují Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby. V období antického Řecka se znamení zčásti kryla se stejně pojmenovanými souhvězdími. Jarní bod se přitom neustále posouvá. Je to právě dva tisíce let, kdy se nacházel v souhvězdí Berana. V současné době leží v souhvězdí Ryb a až uběhne několik set let, posune se do souhvězdí Vodnáře. Rozhodně bychom měli vědět, že zvířetníková znamení a souhvězdí nejsou totéž. Za zvířetníková souhvězdí jsou považována ta, jež alespoň částečně zasahují do zvěrokruhového pásu.

Označení zvěrokruh vzniklo díky nesprávnému překladu řecko - latinského výrazu zodiakus. Tehdy bylo přeloženo jako zvíře. Dnes již víme, že tomu tak není a všeobecně se pojem zoé překládá jako oduševnělá bytost. Původ slova je takový i kvůli tomu, že si lidé myslí, že nebeská tělesa byla obdařena svou vlastní duší. Jinými slovy, jednotlivá nebeská tělesa jsou považována v podstatě za jakési živé útvary.

Jak tedy vzniklo současné rozčlenění zvěrokruhu na 12 znamení, která jej v současné době tvoří? Zodiak neboli zvěrokruh je pravděpodobně původem z Mezopotámie. Počet znamení ve zvěrokruhu nebyl stálý, jelikož se měnil v závislosti na kalendářích, které byly používány kvůli zemědělství. To se jimi řídilo, aby lidé věděli, jak bude probíhat zemědělský rok. Vše se pohybovalo podle uspořádání větrů. Podle toho se orientovalo uspořádání světa v antice i středověku.

Současný počet znamení, tedy 12, byl ustanoven až okolo roku 400 před naším letopočtem. Každé ze znamení pokrývalo 30 stupňů nebeského pásu. Každá z planet odpovídá za duševní sílu člověka. Jako příklad slouží třeba Slunce, které má v moci životní sílu a strategii. Merkur například odpovídá za způsob myšlení a nakládání s ním. Takto bychom mohli pokračovat dále.

Jednotlivá znamení zvěrokruhu mají přitom vliv na silové pole, které účinek planety ovlivňuje tak, že jej zesílí, anebo naopak zeslabí. Význam planet je v moderní astrologii poměrně omezován. Každý člověk se narodí v určitém znamení a jsou mu na jeho základě přiřknuty určité vlastnosti, které se ale v průběhu posunu jednotlivých planet neustále mění.       

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra