Jaký bazén na zahradu?

13.01. 2014 • Domácnost 1713x

Bazén u rodinného domku není v současné době ničím výjimečným. Rodiny si jej pořizují čím dál tím víc častěji. Bazén v sobě neskrývá jen pobavení pro nejmenší, ale i relaxaci a odpočinek pro dospělé. I před poměrně běžnou věc je pořizovací cena bazénu pořád dost vysoká. Proto je nutné si tuto investici dobře rozmyslet, ať to pak následně nejsou vyhozené peníze. Samozřejmě i zde platí., že čím více peněz na realizaci bazénu uvolníte, tím kvalitnější bazén dostanete. Existuje několik typů, ze kterých můžete vybírat. Klasické nadzemní nebo polozapuštěné bazény jsou vhodné spíše pro děti, maximálně na nějaké to letní osvěžení. Tato varianta není rozhodně vhodná pro nějaké plavání a už vůbec nemůžete očekávat nějaké masážní trysky nebo jiné doplňky. Naproti tomu kvalitní zapuštěný bazén všechen tento luxus nabízí, ovšem pohybuje se ve vyšší cenové relaci. Počítejte s investicí minimálně sto tisíc korun.

Tímto výčet druhů bazénů samozřejmě neskončil. Běžné jsou také tzv. nafukovací prstence. Jedná se o poměrně nenákladný druh bazénu, který je opět vhodný spíš pro menší děti. V obchodech jej můžete koupit hned v několika velikostech, od těch úplně nejmenších, až po poměrně velké, a i v několika hloubkách. Nejmenší provedení vyjde asi na dva tisíce korun. Jistě cena odpovídá kvalitě, proto od tohoto bazénu nemůžete očekávat žádné zázraky. Lidé si tyto bazény pořizují nejen kvůli jejich cenové dostupnosti, ale i díky snadné instalaci, kterou zvládne opravdu každý. Bazén stačí jen nafouknout a již můžete napouštět čistou vodu. Bazény jsou vhodné buď pro malé děti nebo jako levná varianta na chaty a chalupy, kam se jezdíte jen občas rekreovat. Asi největší nevýhodou je nedostatečné čištění, protože se nedá použít bazénový vysavač.

Další variantou jsou též nadzemní bazény, přesněji fóliové s kovovými vzpěrami. Jedná se o nejrozšířenější druh bazénu v České republice. Jeho pořizovací cena se pohybuje kolem pěti tisíc korun. Opět se dá sehnat v různých velikostech a hloubkách. Rozměrově se bazén pohybuje od devadesáti do sto dvaceti centimetrů. Tyto druhy bazénů jsou již vhodnější i na klasické plavání. Sice člověk v něm udělá jen pár temp, ale lepší než nic. Velkou výhodou oproti nafukovacím je to, že mají rovnou boční stěnu, což umožňuje důkladné čištění bazénu. Bazén je stálicí na zahradě. Jak ho jednou postavíte, již ho nemusíte bourat. Bazén na zahradě vydrží i celou zimu. Stačí ho jen zabezpečit a víc se nemusíte starat. Důležitou poznámkou před stavbou bazénu je to, že plocha pod bazénem musí být dokonale vodorovná, jinak by nestejný tlak vody mohl dno rozbít. Stejně tak se pod dnem nesmí vyskytovat žádné nečistoty, jako jsou kameny nebo suť. Proto se doporučuje bazén umístit na nějakou textilní podložku. Velmi důležité při samotné realizaci je umístění fólií. Jejich nesprávné umístění je dost fatální chyba, která se nedá jen tak napravit. Fólie totiž musí být přesně rozměrově velká, nikde nesmí přebývat, nikde chybět. Rovnost fólie je samozřejmostí. Pokud si budete bazén instalovat sami, je dobré se držet návodu od výrobce. Složení je totiž již poměrně náročné pro kutila, který zatím se stavbou bazénu nemá žádné zkušenosti. Netroufnete-li si sami na stavbu bazénu, nezoufejte. Mnohé firmy nabízí i samotnou instalaci bazénu. Takže se nemusíte o nic starat a bazén za Vás postaví odborníci, kteří mají ve stavbě praxi. Tento druh bazénu se v žádném případě nedoporučuje zapouštět do země.

Bazény také mohou být napůl zapuštěny do země. To znamená, že část je nad zemí a část pod zemí. Při pořizování tohoto druhu bazénu již počítejte s vyšší investicí, která začíná někde na desíti tisíc korun. Jejich instalace není nijak odlišná od těch nadzemních. Polozapuštěné bazény se vyrábí z hlubokotažného ocelového plechu, který má antikorozní úpravu, navíc je oboustranně žárově zinkovaný. U těchto bazénů je výhoda, že se mohou zapustit pod zem, ale také nemusí. Umožňuje jim to speciální ochranná barva. Před instalací takového bazénu je nutné vykopat dostatečně velkou díru, která musí být větší, než je samotný bazén. Jakmile se do ní bazén umístí, zbylé místo se obsype suchým betonem, tím se bazén upevní. To je důležité právě pro zimní měsíce, kdy v bazénu není voda, a tlak zeminy by mohl jinak tvar bazénu zdeformovat.

Chcete-li využívat bazén k plavání, tak úplně nejlepší variantou jsou zapuštěné bazény do země. Ten si můžete pořídit v různých velikostech i tvarech na objednávku. K tomuto druhu bazénu se dá pořídit protiproud, případně zastřešení. V bazénu tudíž můžete plavat ve všech ročních obdobích a za jakéhokoliv počasí. Nejprve je na bazén nutné vykopat dostatečně velkou díru. V díře se bude nacházet betonová konstrukce vycpána fólií. Tvar i velikost si teda můžete zvolit podle vlastní fantazie. Trošičku jinak je to u bazénů laminátových nebo nerezových. Ty přiveze firma již v celku jako obrovskou vanu, která se následně zapustí do země.

Vlastnit svůj vlastní bazén sebou nese jistou starost navíc. Není to totiž jen o tom pořídit si bazén, ale člověk se o něj musí následně dobře starat, aby mu mohl plnit tu funkci, jakou má. Proto je nutné pečovat nejen o bazén, ale také například o vodu v něm. Jistě by se nikdo nechtěl koupat v zelené, zakalené vod. Téměř nepostradatelnou nutností je filtr. Bez něj se čistá voda udrží jen stěží. Jistě se hodí investovat do kvalitní filtrace. Ta dokáže bazén vyčistit během pár hodin. Asi nejpoužívanější je písková filtrace. Voda je čerpadlem hnána přes speciální písek, který v sobě zachycuje nečistota. Co se týče údržby filtru, tak není vůbec náročná. Rozhodně není dobré vodu přechlorovat. Dávka by neměla překročit půl miligramu na litr. Přílišné množství chlóru škodí lidskému organismu. Způsobuje bolest hlavy a je alergenní. Jenže bez chloru to taky není ono. Vodu je nutné očistit i chemicky a ne jen manuálně. Chlor je výbornou dezinfekcí vody. Je možné ho koupit v podobě tablet. Ty se dají koupit jak v zahrádkářských potřebách, tak i ve větších supermarketech, či specializovaných prodejnách. Díky tabletám chloru zůstane voda čistá i několik dnů. Dávkování je individuální, podle velikosti bazénu. Kromě chloru se hojně využívá i peroxid vodíku. Působí na stejném principu jako chlor. Další způsob čištění vody je elektrolýzou. Pořizovací cena tohoto zařízení je ale dost vysoká, asi kolem padesáti tisíc korun. Místo chloru se zde využívá kuchyňské soli. Investice se do tohoto přístroje jistě vyplatí. Zařízení je totiž velmi málo nákladné na provoz, a tak během několika let je investice vrácena. Po elektrolýze je ale nutné upravit pH. Musí se snižovat, a tak se do vody přidává přípravek na jeho snižování.

Sponzor článku projekční kancelář ZAKRA s.r.o. - Projekty domácích ČOV, kanalizační a vodovodní přípojky

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra