Jak udělat správný dojem při rozhovoru

13.11. 2013 • Život a vztahy 1470x

Rozhovor patří často mezi důležité součásti přijímání do práce, ale také je to nedílná součást mezilidských vztahů. Často záleží na tom, jaký první dojem uděláte na druhého člověka. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jak udělat ten pravý dojem při rozhovoru a nemohli jste na nic moc přijít, pak si přečtěte tento článek, kde se pokusíme rozebrat, jakým způsobem se postarat o příjemný dojem z rozhovoru s vámi.

Pracovní pohovor

Pracovní pohovor je jedním z druhů rozhovoru, který je takovým osvědčením, že váš životopis potencionálního zaměstnavatele zaujal natolik, že si s vámi chce promluvit z očí do očí. Rozhovor totiž může leccos napovědět, co životopis na papíře nedokáže odhalit. Na pracovní pohovor byste se určitě měli připravit dopředu, takže se vyplatí vědět, v jakém oboru vůbec společnost podniká či jaké služby poskytuje. Rozhodně byste si s sebou na pohovor měli vzít všechna osvědčení, akreditace či certifikáty, které máte. 

Při rozhovoru musíte zaujmout také vizáží, protože i ta může ovlivnit smýšlení případného zaměstnavatele. Oblečte se spíše elegantně a upraveně, v každém případě čistě. Nepřehánějte to ani s parfémem. Navonět se můžete, ale rozhodně ne přespříliš. Na pracovní pohovor každopádně přijďte včas, protože zpoždění by mělo určitě neblahý vliv na výsledek pracovního pohovoru. Vypnutý mobilní telefon před začátkem pracovního pohovoru by měl být samozřejmostí. Během rozhovoru byste měli zachovávat přátelský oční kontakt s člověkem, který pohovor vede. Určitě buďte během rozhovoru pozitivní a nepředsazujte svoje možnosti. Mluvte jasně a otevřeně, to každý při rozhovoru ocení. 

Při pracovním pohovoru se můžete také ptát, což určitě udělejte, protože to zaměstnavateli napoví něco o tom, že máte o pozici opravdu zájem. Patřičně si zjistěte podrobný popis pracovní pozice a nabídky společnosti. Na prvním místě by neměla být otázka ohledně platu, protože to nepůsobí dobrým dojmem. Někteří zaměstnavatelé také mohou vyžadovat, abyste se s nimi chvíli bavili v cizím jazyce, aby poznali, jestli dokážete splňovat jejich požadavky na jazykovou vybavenost.

Běžný rozhovor

Důležitá je také řeč těla, která může člověku leccos vypovědět o tom, s kým právě vede rozhovor. Z řeči se během rozhovoru dá vypozorovat, jestli je člověk skromný nebo naopak pyšný, optimista, nebo pesimista. Určitě byste se měli vyhnout sklonům k sobectví, protože osoba, která vypráví pouze o sobě není pro protějšek příliš zajímavá. Určitě se při rozhovoru vyplatí komunikovat, nicméně nesnažte se konverzaci ovládnout. Ptát se můžete, ale vyzvídání také nevypadá dobře, takže smršť otázek si určitě schovejte. Sebedůvěra je také dobrá vlastnost, ale pokud se to s ní přežene, působí to nafoukaně. 

Díky vlastním slovům dáváte možnost ostatním nahlédnout do vlastního nitra, takže byste se měli snažit, aby to nebyl negativní pohled. Nejen během rozhovoru je důležité také chování, protože toho si protějšek často všímá. Člověk by se určitě měl chovat slušně, pokud chce udělat správný dojem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra