9 věcí, které můžete dělat před spaním každý večer

22.03. 2014 • Život a vztahy 2061x

Každý z nás má v životě nějaké své rituály, nějaké měl, nějaké na něj teprve čekají. Rituály jsou v našem životě zkrátka běžné a mnohdy je praktikujeme a ani o tom nevíme, děláme to zkrátka zcela automaticky. Někdo před spaním vypije sklenici mléka, někdo vykračuje z domu pravou nohou, jiný zase pravidelně před usnutím přemýšlí nad tím, co se udá zítra, jiný například před písemkou nezapomene své šťastné spodní prádlo, šťastné tričko, někdo pro klid u sebe nosí obrázek milovaných, obrázek s náboženskou tématikou, jiný se modlí a podobně. Rituálů je zkrátka neuvěřitelně mnoho a každý má ten svůj vlastní, který je pro něj důležitý a který právě jemu přináší právě ono zmíněné štěstí, pozitivitu a spokojenost pro život. Jeden americký magazín svým čtenářům odhalil, jak moc jsou pro náš život důležité tradice a rituály. Právě totiž rituály a tradice umějí omezit stres, stresové situace, zvyšují sebevědomí při plnění daných úkolů a daných povinností. I ta nejjednodušší pravidla fungují a dokonce pomohou i těm lidem, kteří příliš nevěří na různé rituály, talismany, tradice a podobně. Americký psycholog, který se na této studii podílel, tvrdí, že emocionální a psychické zdraví lidí v dnešním vyspělém světě poslední dobou upadá. Tento psycholog zkoumal různé kultury a zjistil, že například deprese se nevyskytují v kulturách "lovců a sběračů". Tyto kultury jsou více propojeny s přírodou než my, nejí průmyslově upravené potraviny jako my, nemají nedostatek pohybu jako my, netrpí nedostatkem spánku a odpočinku jako my, mají větší emocionální podporu a to v rámci jejich komunity nebo v rámci jejich kmene. I když svůj životní styl nemůžeme a možná ani nechceme vrátit k primitivnějším kulturám, můžeme si do jisté míry pomoci a to především tím, že budeme provozovat rituály. Díky nim totiž můžeme dostat řadu věcí pod kontrolu, což značně pomůže nám a budeme moci lépe bojovat proti stresu a stresovým situacím, což v dnešní době je velmi velká pomoc.

My vám v tomto článku přineseme devět věcí, přesněji tedy devět rituálů, které můžete provádět každý večer a díky těmto rituálům budete pociťovat méně stresu, méně stresových situací, pokud se stres a stresové situace objevují, budete jim umět lépe čelit, rychleji se s nimi vypořádat, umět proti nim bojovat, aniž by to ublížilo vám nebo někomu ve vašem okolí, což je velmi důležité. A jakéže to vlastně ty rituály jsou? Pojďme se na ně podívat podrobněji!

Zlepšit produktivitu

Žijeme ve spěchu, fungujeme raději těmi zažitými způsoby, které ovšem nejsou často produktivní, ale my nechceme nic měnit, jsme věrni své jistotě. Učení se novým způsobům a novým věcem často odkládáme na později, až budeme mít jednou čas, ale věřte, že ten čas mít nebudete. Vždycky bude mnoho věcí přednějších než toto učení se novým věcem. Raději budeme ve svém zažitém stereotypu, než abychom vylezli z ulity a věnovali čas poznávání novým nástrojům produktivity. Proto každý den či večer věnujte nějaký čas přemýšlení nad tím, jak zlepšit svou produktivitu, nemusíte tomu věnovat hodiny, stačí pár minut, uvidíte, že to zafunguje a vy přijdete na způsoby, jak být produktivnější.

Přebytečné myšlenky musí pryč

Jde o rituál, díky kterému budete mnohem lépe spát, a bude se vám také lépe usínat. Často končíme den, obvykle v posteli, přemítáním o tom, co jsme prožili, co nás čeká zítra, za týden, v budoucnu a podobně. Naše mysl a naše tělo se tím očišťuje, a to je důležité. Všechny své nahodilé myšlenky si proto sepište na kus papíru. Váš mozek se tak uvolní, bude si pamatovat důležité věci a vy budete lépe usínat a klidněji spát, což je to, čeho jsme chtěli docílit. Mozek máme na myšlení a na přemýšlení.

Odpustit sami sobě

Každý v životě udělá někdy nějakou tu chybu, něco mu nevyjde tak, jak si představuje, nebo tak, jak by mělo. To je život a člověk s tím nic nenadělá. Z chyb je dobré se poučit, ale nijak na nich nelpět. Přestaňte se sžírat chybami a odpusťte si. Přistupujte k novému dni s čistým štítem a nevlečte sebou ještě nějaké ty chyby z minula, nechte je v minulosti a myslete na svou přítomnost a svou budoucnost. Nikdo není neomylný, ale odpustit si musíte. Pochvalte se za něco, co se vám povedlo a hned vám bude lépe a stres bude rázem pryč.

Odpusťte ostatním okolo sebe

Během dne se toho stane opravdu hodně a naštvat, vytočit vás může opravdu kdokoliv. Naučte se to vypouštět a nenosit neustále v sobě. Jakmile to totiž pustíte z hlavy, budete mít další den mnohem lepší, přeci sebou do dalšího dne nechcete vláčet to, že vás naštval prodavač v obchodě, nebo řidič v autobuse? To jsou nesmysly, kterými si ubližujete a to jen sami sobě. Prodavač nebo řidič vás už dávno pustil z hlavy, udělejte to samé. Chybovat je lidské a tak jako uděláte chybu vy, udělají ji i ostatní. Proto když odpouštíte sobě, odpusťte i těm okolo sebe, uvidíte, jak se vám krásně uleví.

Rutina před spaním

Spánek je pro každého z nás důležitý, nabíráme energii, tělo se regeneruje, odpočívá nejen tělo, ale i naše mysl, proto je jasné, že potřebujeme kvalitní a dobrý spánek pro to, abychom mohli další den opět fungovat a našemu tělo to nijak neubližovalo. Věci, které máte na programu a musíte ještě vyřídit, nedělejte před spánkem, například zavolejte všem, kterým musíte, před spaním nekontrolujte e-maily, nepracujte, nerozrušujte se a podobně. Vytvořte si například takový rituál, že si před spaním budete číst, budete poslouchat nějakou oblíbenou hudbu a podobně.

Připravte si oblečení na další den

Dělávaly to naše mámy, když jsme byli malí. Chystaly nám oblečení na druhý den do školky, do školy a podobně. Na nás pak bylo, abychom si to jen oblékly a bylo hotovo. Mnoho z nás si zvyklo přemýšlet o tom, co si na sebe vezme až ráno. Vyzkoušejte malou změnu a oblečení si nachystejte již den dopředu. Díky tomuto malému opatření pak nenastane situace, že kalhoty máte pokrčené, špinavé, máte v nich díru, boty, které jste si vzít chtěli, nemůžete najít, pak zjistíte, že potřebují podrazit podpatek či umýt a podobně. Díky tomuto možná dětskému zvyku se takovýmto situacím vyvarujete, což je pro vás po ránu jedině dobře.

Konec dne s dobrým pocitem

Během dne zažijeme zhruba třikrát více pozitivních zkušeností než těch negativních, což je jen dobře. Ovšem náš mozek si obvykle nepamatuje to množství pozitivních věcí, ale to málo negativních. Na konci dne se tak ptejte svých blízkých a i sami sebe, co se vám ten den povedlo, na co jste pyšní, co vám zvedlo náladu a podobně, sdílejte své zážitky a prožitky.

Zaostřit svou mysl

Život je o více věcech, než jen o kariéře a penězích. Naše mysl je všechno co máme a také je to, to čím můžeme posloužit svému okolí a svým blízkým. Ze života nevymáčkneme to nejlepší, když nebudeme mít čistou mysl a tu je potřeba čas od času pořádně vyčistit. Sestavte si denní program. Když vše uvidíte na papíře hezky sepsané, nebudete už muset na ty věci myslet, vyhodíte je z mysli a tím si mysl čistíte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra