Jak vypočítat plodné dny

16.10. 2013 • Život a vztahy 3509x

Žena může otěhotnět pouze dvanáct dní v roce. Jenže tyto dny nikdo nedokáže určit přesně, protože lidé nejdou stroje a ve všem hraje roli mocná příroda. Jsou dny, kdy je šance na otěhotnění takřka nulová a zas na druhou stranu je období, kdy může žena otěhotnět s jistou pravděpodobností. Takže kdo se ze všech sil pokouší o miminko, měl by znát metodu pro výpočet těchto dnů, aby tak podpořil snahu o dítě.

Ovulace

Žena může otěhotnět jedině v případě, že zrovna ovuluje. I v tento okamžik však není nic zaručeno a může se stát, že i v době ovulace se spermie k vajíčku nedostanou. Dítě je tedy skutečný zázrak přírody, protože i z těch dvanácti dnů, kdy je možno otěhotnět, ještě není zaručeno, že se také tak stane.

Ovulace je období, nacházející se v přesné polovině mezi dvěma menstruacemi. Alespoň by mělo, jenže i lékař-gynekolog vám řekne, že se může ovulace zpozdit, nebo naopak přispíšit, a ani on nemůže zaručit přesný termín, kdy šance na stvoření potomka je stoprocentní. Nejlepší metodou, jak zjistit, kdy k ovulaci přesně dochází, je ovulační test. Ten koupíte ve všech, dnes běžných lékárnách anebo i na internetu. Test se provádí jednoduše papírovým proužkem, který se vloží do ranní moči. U ovulačního testu je vždy příbalová informace, která přesně popisuje, co jednotlivé zbarvení znamená.

Bazální teplota

Hodně žen také užívá metodu měření tělesné teploty, která má na případnou ovulaci upozornit. Bazální, neboli základní teplota se měří vně těla, tedy v konečníku, ústech nebo pochvě, a pokud žena prochází obdobím ovulace, měla by bazální teplota být o stupeň až stupeň a půl vyšší. Tento test se však doporučuje prvně provádět několik měsíců, ideálně půl roku a hodnoty pečlivě zapisovat do grafu. V době, kdy vám totiž teploměr ukáže vyšší hodnotu, již na početí potomka může být pozdě, vzhledem k tomu, že než se spermie k vajíčku dostanou, může kolem nich vajíčko téměř nepozorovaně odplout pryč. Pokud tuto metodu chcete vyzkoušet, tak si pravidelně teplotu měřte a to vždy na stejném místě (např. ústa), vždy ve stejnou dobu (ráno v sedm), na stejném místě (v posteli) a vše za stejných okolností, jako vždy, aby metoda byla co nejspolehlivější. Po téměř půl ročním ustavičném měření můžete určit, kdy k ovulaci dochází a tři dny předtím se můžete pokusit o miminko.

Hlenová metoda

Často používanou metodou je i zkoumání poševního hlenu. Pokud prstem zajedeme do pochvy těšně po menstruaci, neměl by být žádný hlen přítomný. Toto období se nazývá obdobím tak zvaných suchých dnů. Naprosto jiné je to v období ovulace. Odborníci tvrdí, že pokud z pochvy vytáhneme slizký, táhnoucí se hlen, jež lze natahovat mezi prsty, jedná se o nejplodnější období. Zpravidla k tomuto období dochází tři dny před ovulací a dva dny po. Jenže takto metoda není spolehlivá a může značit ne ovulaci, ale nějaký poševní zánět či jinou nemoc.

Kalendářní metoda

No a nejstarší a stále velice používanou metodou je ta kalendářní, kdy si na výpočet plodných dnů pomůžeme kalendářem. Na internetu dokonce nejdeme kalkulačky, které na základě období cyklu a posledního termínu menstruace, určí dny ovulace. Opět jde o ne zrovna spolehlivou metodu, zvláště u žen, jejichž cyklus je nepravidelný, ale i tak se dá zplození miminka pomoci. Délka cyklu se udává v počtu dnů mezi oběma menstruacemi, jejich první den. Zpravidla bývá cyklus osmadvaceti denní či třiceti denní. Od tohoto nejnižšího čísla se odečte devatenáct, a zjistíme tak první možný plodný den. Od nejvyššího možného zas odečteme jedenáctku a získáme svůj poslední možný plodný den.

Hormony

Pokud žena užívá hormonální antikoncepci, prakticky u ní nedochází k běžnému cyklu, protože se vajíčka neuvolňují, tudíž žádná ovulace (na tom je také tato metoda založen) vajíčka jsou v těle a po vysazení prášků se obvykle stává, že se jich uvolní několik najednou a oplodní se tak třeba dva i více naráz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra