Jak zvládnout poruchu čtení u svého potomka

16.11. 2013 • Život a vztahy 1370x

Ne každé dítě má stejné schopnosti při učení. Jedno se učí velice dobře a nemá problém zvládat výuku v rychlém tempu, za to jinému trvá, než se daný úkon naučí správně zvládat. Je jedno, jací jsou rodiče. Jejich dítě může být jak nadané, tak opožděné. Je sice pravdou, že se většinou schopnosti dětí, jenže není to pravidlem. Než budete naříkat nad tím, že je k vám svět nespravedlivý, když v celé vaší generaci jsou samí inženýři a lidé s doktorandským titulem, kdežto váš potomek se ne a ne naučit správně číst.

Problém se musí řešit, ne nad ním bědovat

V takovém okamžiku nezbude nic jiného, než se mu začít pečlivě věnovat. Prvně najít příčinu potíží a poté pracovat na odstranění chyb. Jedině tak svému dítěti můžete pomoci. Není nic horšího, než dítě s poruchou čtení znemožňovat, urážet ho a podkopávat mu sebevědomí.

Podporovat, ne urážet

Dítě za svůj problém nemůže, je nutno to tak brát a čím víc ho urážíme, tím více se vztahuje do sebe a tím se také jeho problém prohlubuje. Již se přestává snažit, protože ví, že je to stejně k ničemu a bude napomenuto tak, jako tak, takže se přestává učit, je podrážděné, zbytečně zlobí, věnuje čas jiným zálibám, než je učení apod.

Jak poznáme poruchu čtení

Důvodem, proč se dítě učí hůře číst je buď to, že je neposedné, nedokáže se soustředit, anebo má jistou dysfunkci ke čtení.

Hyperaktivní dítě

Pokud je dítě neposedné, může se jednat o hyperaktivní dítě. To se většinou pozná tak, že dítě chvíli neposedí, pořád musí na sebe upoutávat pozornost, má velkou silou a když něco chce, dokáže pořádně zařvat, dupat a tlouci. Zklidnit hyperaktivní dítě není zrovna jednoduché. Rodiče spolu s ním by měly zajít do poradny, k psychologovi, protože jinak může mít dítě řádně zkomplikovaný život.

V poradně dají tipy, jak dítě uklidnit, naučit ho pořádku a zorganizovat vše tak, aby se dokázalo učit. Není to sice nikdy snadná cesta, ale kvůli dítěti je nutné ji absolvovat a být skutečně trpělivý.

Problémy se soustředěním

Dítě nemusí být zrovna hyperaktivní, aby se hůře učilo a zejména pak soustředilo na probíranou  látku. Jestliže se dítě špatně soustředí ve škole, může být příčinou dostatečná nevyzrálost. Často se tak děje u chlapců, ale i dívky nejsou výjimkou, pokud jde dítě do školy v brzkém věku. Například pokud se narodí v srpnu, ať jde do první třídy raději v sedmi letech, než čerstvých šesti, kdy ještě řadu věcí nezvládá. Proto se dělají zápisy do první třídy, kdy se má poznat, zda je dítě dostatečně vyzrálé na to, aby látku zvládlo, anebo dostane odklad.

Odklad školní docházky není problém

Neberte jako nějakou prohru, pokud váš potomek dostane odklad. Je to pro něj lepší. S vrstevníky ve společné třídě by se jen trápilo. Utahovali by si z něj a všemožně se do něj slovně a fyzicky strefovali, protože děti prostě takové poruchy nechápou. Už jako rodič byste měli zaznamenat, zda je vaše dítě v normálním vývoji, či pokud výrazně zaostává. Pokud si toho povšimnete, raději sami dítěti školní docházku o rok odložte. Mezitím navštivte speciální poradnu, kde dítěti doporučí různá cvičení, která jeho potíže odstraní, anebo zmírní.

Dítě už je ve škole

Ne vždy se nějaká opožděnost pozná ještě před vstupem do první třídy. No a až je dítě zde, je nutné se vlastnímu potomkovi dostatečně věnovat. Kontrolujte jeho úkoly, zkoušejte s ním příklady, ale hlavně s ním čtěte. To je nezbytně nutné. Jsou sice děti, které to zvládají sami, jenže těch je velice málo. Je to váš potomek a vaší povinností je mu zajistit tu nejlepší výchovu. Proto by vždy mělo být dítě středem zájmu svých rodičů. Sedněte si s ním a nechte ho číst. Všímejte si ho, věnujte se mu.

Konzultace s třídní učitelkou

Jestliže se vám nezdá, zda je jeho čtení v pořádku, či ne, pak zajděte za jeho učitelkou a zeptejte se jí. Každá normální kantorka takového rodiče, jež se zajímá o svého potomka, nepošle bez konzultace pryč a to i v případě, že nejsou třídní schůzky. Poraďte se s ní, že se vám třeba čtení nezdá a co by vám poradila, aby se to zlepšilo. Také každá normální učitelka musí poznat, kdy je dítě v pořádku a kdy má jisté a značné nedostatky.

Dyslexie – porucha čtení

Porucha čtení se označuje jako dyslexie a stanoví jej odborný pracovník v pedagogické poradně. Dítě dostane potvrzení, že poruchou trpí a to musí být oznámeno ve škole, kde se k této náležitosti přihlédne.

Dítě by mělo ve škole získat jisté výhody, nebo spíše úlevy od jiných úkolů, protože to nijak nesouvisí s intelektem ani nedostatečnému učení, ale prostě nedokáže dobře číst. Není nutné to brát jako nějakou prohru. Někdo umí cizí jazyky, jiný spíše matematiku, tak zas jiný má poruchu učení. V dnešní populaci trpí takovou a podobnou poruchou dokonce asi dvacet procent lidí.

Důslednost v učení

Samozřejmě, že pokud dítě dostane „papír“ na to, že má poruchu čtení, neznamená, že tím vše končí a takto se se situací dá smířit. Naopak to znamená, že dítěti je se nutné více věnovat. V poradně, odkud si „známku“ dyslexie přineslo, musí také dostat jisté úkoly, které mu v učení čtení pomohou. Takže na místo, aby dostalo úlevu od čtení, se toho bude muset učit více, ale spíše jde o různé úkoly, hry, které učení se čtení usnadní. Věnujte se dítěti každý den s ním úkoly i samotné čtení cvičte. Pamatujte, co se nenaučí, nebude umět, a čím dříve čtení zvládne, tím lépe zvládne výuku v dalších školních letech. Buďte trpělivý a vydržte. Tak, jak je to obtížné pro vás, je to asi stokrát obtížnější pro vaše dítě. Jen nic nevzdávejte a pilně s potomkem cvičte. Po úporné práci odměňte jak dítě, tak sebe něčím dobrým, třeba zmrzlinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra