Dámské a pánské spodní prádlo

22.08. 2017 • Móda 824x

Dámské spodní prádlo je neodmyslitelnou součástí šatníku všech žen. Z postupného historického vývoje nám do dnešní doby vzniklo několik směrů dámského prádla. Pro běžné nošení jsou vynikající komplety kalhotek a podprsenek. Pro zvláštní příležitosti nabízíme korzety pro vosí pas. Během odpočinku oceníte pohodlné topíky, v letním období pak sportovní spodní prádlo přizpůsobené k odvádění potu, zachování tvaru poprsí a zpevnění oblasti zadečku. Pro náročné zákaznice máme i široký sortiment podvazků a podvazkových pásů.

Pánské spodní prádlo

Ač si zástupci pánské části populace povětšinou neradi vybírají své vlastní spodní prádlo, i pro ně jsme připravili poměrně rozsáhlou nabídku boxerek, slipů, trenkoslipů, trenek, tílek, pro ty odvážnější i tanga a erotické spodní prádlo. Pánské spodní prádlo by mělo být především funkční, vynikající jsou tvarostálé bavlněné úplety s příměsí moderního vlákna Lycra®. Vybírat můžete z naší široké nabídky pánského spodního prádla řazeného dle značek, materiálu, střihu či barvy.

Spodní prádlo - historie spodního prádla

Historie spodního prádla se začíná psát spolu s potřebou zakrýt ohanbí, jenž vzniká někdy před 120 000 lety. První bederní roušky jsou nahrazeny daleko důmyslnějšími a funkčnějšími částmi oblečení. Pikanterií zůstává fakt, že nejstarší a nejdéle používaný střih spodního prádla, který dodnes používají četné africké kmeny, se velmi podobá moderním tangám. Pozdější nálezy dokazují, že spodní prádlo nejen chránilo citlivé části těla před chladem a nepřízní počasí, ale například v Egyptské kultuře se stalo hojným erotizujícím prvkem. Estetické cítění a textilní umění se promítlo i do techniky vyrábění spodního prádla. Primitivní pásy hrubě tkané látky nahradily umě sešité části na omak příjemné tkaniny. Díky historii víme, že spodní prádlo bylo nejen nezbytností, ale i způsobem sebevyjádření pro stovky generací žen a mužů po celém světě.

Spodní prádlo - materiály spodního prádla

V minulosti se hojně využívalo přírodních materiálů – lnu, bavlny, konopí. Později i jiných přírodních vláken – jako je například hedvábí. V době technicko-chemické revoluce odívání po skončení druhé světové války se začínají používat první syntetické materiály. Jejich nízká pořizovací cena měla vyvážit značné nedostatky: původní spodní prádlo ze syntetiky špatně odvádělo pot a vlhkost, střih byl tělu nepřizpůsobivý, materiál celkem nepříjemný na nošení. Koncepce míšení syntetických a přírodních vláken přichází do konfekce spodního prádla na začátku 80. let, kdy vznikají odvážné střihy dámského a pánského prádla. Moderní spodní prádlo, vyrobené z látek jako je satén, hedvábí, bavlněný úplet, případně z látek s přídavkem umělých vláken – nylon, lycra, perlon, grilon, acetátové hedvábí, se vyznačuje vynikajícími anatomickými proporcemi. Značkové prádlo, pokud je správně zvolena velikost, vždy přesně sedí na postavě a zvýrazňuje její přednosti jak u žen, tak i u mužů.

Spodní prádlo - střih spodního prádla

Střih spodního prádla je dnes navrhován na „průměrné figuríny“, tedy na figuríny, jejichž tělesný tvar je určen průměrem vzorku více než tisíce lidí starších 25 let a mladších 30 let. Jelikož se lidské tělo neustále vyvíjí, jsou klasické střihy z minulého století dnes lehce nepohodlné – například dnešní velikost košíčků B by v minulém století odpovídala velikosti A. Stejně tak na délkovou míru se tehdejší velikost S rovná dnešní M. Od použitého střihu jsou voleny i materiály pro výrobu spodního prádla. Tkaniny, použité pro přiléhavé dílce, bývají protkány podpůrným systémem pevnějších tvarovaných vláken. Naopak volné tvary, jako jsou košilky či pánské trenky, si mohou dovolit okusit čistou bavlnu.

Spodní prádlo - podprsenky

Podprsenka je součást dámského oděvu, spodního prádla nebo plavek, sloužící k zahalení, podpoře, zvýraznění nebo modelaci tvaru a velikosti prsů. První patenty na podprsenku byly uděleny již koncem 19. století – např. v roce 1889 jej získala Francouzka Herminie Cadolle a v roce 1893 Američanka s českým jménem Marie Tucek pod názvem „Breast supporter“. Za skutečnou vynálezkyni moderní podprsenky však někdy bývá považována další Američanka – Marie Phelps Jacob, která ji vyrobila v roce 1913 a o rok později získala patent. K určení velikosti podprsenky je zapotřebí znát obvod hrudníku pod prsy a přes prsa v nejširší části. Poté dle tabulky níže získáme velikost košíčku. Velikost košíčku AA A B C D E F G H I

Rozdíl v cm 10–12 12–14 14–16 16–18 18–20 20–22 22–24 24–26 26–28 28–29. Pokud je tedy obvod pod prsy 75 cm a přes prsa 90 cm, rozdíl činí 15 cm - košíček B. Velikost podprsenky bude 75 B. Podprsenka je přímo určena k tvarování poprsí. Podprsenky typu push-up podprsí nadzvedávají, formují dekolt a zvýrazňují křivky linie prs. Dokonce existují podprsenky pro nadměrně vyvinutá prsa, která svou váhou zatěžují ženská záda jejich nositelky, zejména v horní části páteře. Podprsenka má nyní za úkol nést tíhu prsů, odlehčit zádům a snížit napětí hrudního koše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra