Co všechno je nutné připravit před svatbou

10.06. 2015 • Život a vztahy 1408x

Samotný svatební obřad – to jen vrcholek ledovce. Většina práce váš čeká před samotnou svatbou. Svatba je velkým životním okamžikem hned pro několik osob a podle toho by se k ní mělo přistupovat. Je třeba připravit skutečně mnoho věcí a aby všechno proběhlo bez zbytečných stresů, je nutné včas vyřešit všechny předsvatební záležitosti. Pojďme se podívat na to, co je všechno třeba připravit a na co by se měli budoucí manželé soustředit.

Ujasněte si typ obřadu

To by měla být jedna z nejdůležitějších otázek, které je třeba vyřešit. Svatbu můžete konat v kostele, na úřadě nebo můžete využít nějakého netradičního místa. Svatba kostele má svá omezení, neboť se jedná o církevní obřad. Na netradičním místě si samozřejmě připlatíte, ale pak už můžete mít obřad, kde se vám zlíbí – na oblíbeném sportovním hřišti, nebo třeba doma na zahradě. Typu svatby je třeba podřídit veškeré přípravy.

Sestavte svatební rozpočet

Je třeba si předem sestavit svatební rozpočet, Samozřejmě, že každá svatba něco stojí. Záleží na okolnostech. Velmi záleží na tom, kolik je člověk schopný a ochotný do svatby investovat. Kolik to všechno bude celkem stát, tak na tom má velký podíl počet hostů, které pozvete. Pokud si vypracujete předem svatební rozpočet, budete mít představu o tom, na kolik vaše představy přijdou.

Dejte dohromady seznam svatebních hostů

Je nutné si sestavit přesný seznam hostů a někam ho velmi pečlivě uložit. Jednodušeji se tím udělá představa o tom, jak velká svatba bude a podle seznamu hostů se musí objednat počet kusů svatebních oznámení a porcí jídel na svatební hostinu. Nejlepší formou je udělat si seznam hostů ve dvou lidech a až teprve poté ho konzultovat s rodiči či dalšími rodinnými příslušníky, protože ti si mnohdy myslí, že seznam svatebních hostů je nafukovací.

Vyberte místo a datum svatby

Důležitým bodem je určení a rezervace termínu a místa konání svatby. Nejčastěji se pro svatební obřady využívají jarní, letní, nebo první podzimní měsíce. Nic ale nebrání tomu, aby byla svatba i mimo sezónu. Aby vám místa a termín nezabral někdo jiný, je třeba si všechno rezervovat s dostatečným předstihem. Atraktivní data bývají často zamluvena velmi dlouho dopředu. Lokality, které se u vás dostanou do užšího výběru, je dobré navštívit a důkladně se o všem informovat. Nepodceňujte ani výběr svědků. Měli by to být právě oni, kteří se starají o zábavu během svatebního dne. Zároveň se musí postarat o to, aby měli novomanželé to, co aktuálně potřebují. Bývá zvykem, že jeden ze svědků mívá slavnostní projev. Nejčastěji to bývá svědek ženichův. Svědek nevěsty by jí zase měl být celý den k ruce,

Dobře zvažte místo pro svatební hostinu

I tady platí stejná pravidla jako při výběru místa pro pořádání obřadu. Opět je třeba místo vybírat s dostatečným časovým předstihem a je třeba se sejít se všemi dodavateli, kteří budou mít tuto část svatby na starosti. Dobře se informujte v okolí, zda někdo nemá zkušenost s firmou, kterou si na přípravu najímáte. Najímáte-li si restauraci, zkuste jej napřed navštívit tak, aniž by o vašich záměrech podnik věděl. Sledujte chování personálu, ochutnejte některé pokrmy z jídelníčku. Budete-li s nabízenými službami a kvalitou připraveného jídla spokojeni, můžete se sejít s provozním a začít se domlouvat na podmínkách případné spolupráce. U cateringových firem také nebývá problém si dopředu vybrané jídlo ochutnat, zhodnotit, a až potom se rozhodnout, jak by mělo svatební menu vypadat. Je vhodné také myslet na případné ubytování pro svatební hosty a svatební apartmá pro novomanžele, které by se opět mělo zajišťovat s ohledem na osobní zkušenosti či na kladné reference.  A znovu připomínáme – nezapomeňte na včasnou rezervaci, pokud vás místo zaujalo.

Vzhůru do svatebního salonu

Bez návštěvy svatebního salonu se neobejdete. V zásadě jsou dnes tři možnosti, jak si v dnešní době pořídit svatební šaty. Nejčastější možností si je šaty vypůjčit ve specializované půjčovně. Zde můžete vybírat z nepřeberného množství nejrůznějších modelů. Další možností je koupě. V takovém případě odpadá stres z obavy, že by se šaty z půjčovny mohly zničit. Nicméně je třeba počítat s tím, že cena bude poněkud vyšší. Zajímavou možností je si nechat šaty ušít na míru, ale tady je nutno počítat s cenou od deseti tisíc výše. Pozornost věnujte i obleku pro ženicha. Kromě těchto šatů je možné půjčit i šaty pro družičky, maminky či další svatební hosty.

Vyberte snubní prsteny

Snubní prsteny, to jsou vzpomínky na svatební den, které jsou viditelné a hmatatelné. Měly se nosit dennodenně, je proto třeba je vybírat obzvláště pečlivě. Nabídka na trhu je skutečně široká, určitě si vybere každý. Víme-li všechna potřebná data, je možné se pustit do volby podoby svatebního oznámení a dalších tiskovin. I zde se mohou ceny zásadně odlišovat. Před svatbou je třeba vybrat i svatební kytici a zvolit styl celé květinové výzdoby. Vše záleží na vkusu každé nevěsty.

Ladící svatební dekorace

Ani na dekoraci není dobré zapomínat. Jako svatební dekorace se dají označit svíčky, ubrousky, ubrusy, kamínky, konfety, okvětní lístky, mašličky, stuhy, stoly, svatební židle, potahy na židle, koberce či slavobrány. Existují různé specializované obchody, kde se všechny svatební dekorace dají koupit. Ke každé správné svatbě patří svatební dort a cukroví. Výběr svatebního dortu a cukroví není pouze věcí chuti, ale také vkusu. Chybět by neměly ani svatební koláčky. Každý chce mít ze svatby nějakou památku, a proto je důležité si dopředu objednat fotografa a kameramana. Ti dovedou udělat patřičné svatební fotografie a video, které skvěle zachytí atmosféru svatebního dne. Znáte-li nějakého kvalitního fotografa, určitě si jeho služby zamluvte co nejvíce dopředu. Nebudete toho litovat.

Neponechte účes náhodě

Chybět by neměla ani dobrá vizážistka a kadeřnice, s nimiž se určitě vyplatí domluvit si dopředu nějaké termíny zkoušek klidně i několik měsíců před svatbou. Ženich si v rámci příprav na svatbu moc úkolů na sebe nebere, ale mezi ty, které tradičně obstarává, je svatební doprava. Na žádné svatbě většinou nechybí hudební produkce. Je důležité se dopředu rozhodnout, jestli bude hrát živá hudba, diskžokej, nebo pouze reprodukovaná hudba. Ten, kdo se o hudbu bude starat, musí mít dostatečně kvalitní zařízení. Na svatební hostině se často stane situace, kdy se sejde dvojice stejných darů. Aby se této nemilé události předešlo, je vhodné si vytvořit dopředu seznam svatebních darů.

Po svatbě naplánujte svatební cestu

Před svatbou by se měla připravit i svatební cesta, protože poté už na přípravy nebude tolik času. Je dobré také naplánovat, kdy rozeslat svatební oznámení. Tradiční zvyklosti praví, že by to nemělo být později než dva měsíce před plánovaným datem svatby. Hosté tak mají dostatek času na to přizpůsobit svůj program tak, aby mohli přijet. Pro ty, kteří budou pozváni ke svatební hostině je třeba připravit také pozvánky ke stolu. S tím také souvisí zasedací pořádek u svatebního stolu, který je dán zvyklostmi, etiketou i uspořádáním vztahů v rámci rodiny. Novomanželé by podle etikety měli sedět v čele stolu a z každé strany by u novomanželů měla sedět tchýně a tchán. Vedle rodičů poté sedí svědkové. Dopředu by se též měl vytvořit určitý časový rozvrh jednotlivých událostí, které se na svatbě a následné veselici odehrají. Před svatbou se také může uspořádat večírek na rozloučení se svobodou pro nevěstu i pro ženicha. Nejvhodnější doba na pořádání takové akce je zhruba dva týdny před plánovaným datem svatby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra