Jak si vybrat? Kariéra nebo dítě?

01.01. 2011 • Život a vztahy 1476x

Toto dilema občas řeší každá žena, která má slibnou kariéru a našlápnuto na pozici, kterou vždy dělat chtěla a dřela hodně, aby mohla vysněnou práci dělat, či se k ní postupem času dostat. A taková žena pak najednou začne řešit věc, která je pro ni jakousi "překážkou". Samozřejmě to je "překážka" v uvozovkách, ovšem jsou mezi námi také ženy, které moc nedokáží cítit chtění dítě. Zkrátka jsou takové ženy, které nemají na mateřství buňky a dítě ani nechtějí. Samozřejmě toto je volba každé ženy, žádnou ženu nemůžete do ničeho nutit. Protože když ženu do něčeho nutíte, obvykle to špatně skončí. Žena obvykle vycítí, jestli se na dítě cítí a jestli miminko chce, nebo nechce. Pokud žena dítě nechce a přesto jí do toho kroku plno lidí nutí, není to dobře. Rozhodnutí je pouzena ženě samotné. Může udělat chybu, ale pak to bude její chyba, její rozhodnutí. Nejhorší je totiž to, když ženu do takovéhoto kroku nutíte a ona podlehne, pak bude nešťastná celý život a bude za to vinit ty lidi, kteří do vás tak dlouho "hučeli", aby, jste si miminko pořídila. Zničí si žena celý život a to mnohdy doslova, protože dítě je opravdu na celý život. Samozřejmě mnoho žen své dítě, i když ho nechce, miluje, ale samozřejmě podvědomí ve vás stále bude. Kdybych je neposlechla, mohla jsem mít lepší život, mohla jsem mít kariéru a podobně, teď nemám nic. I když je to nepochopitelné, opravdu to tak je. Proto je určitě mnohem lepší, když žena o takovémto kroku rozhodne sama.

Samozřejmě, pokud žena dítě chce a pracuje na něm, nutně se kariéry vzdát nemusí. Dá se to všechno skloubit, pokud máte tolerantní rodinu a navzájem si vyjdete vstříc. Určitě prvním krokem k tomu je sednout si a promluvit si. Zcela bez příkras říci všechno na rovinu. Ano dítě chci, ale pracovat chci taky a chci svou práci. S partnerem se poté domluvíte na určitém kompromisu (pokud ho budete schopni udělat). Samozřejmě existuje varianta, že muž půjde na mateřskou za vás a vy budete pracovat. Pokud uživíte rodinu, je to dobrá varianta. Ovšem pozor, ne všichni muži jsou  tímto názorem zcela kompatibilní a dokážou si něco takového představit. Ona možná i tak role živitele rodiny, která se přenese na vás je ponižující pro ty chlapy. Existují muži, kteří na mateřskou místo žen šli a dobrovolně. Ovšem jsou muži, kteří by v životě na takovou možnost nepřistoupili. Také existují muži, kteří mají zakořeněno to, že žena je zde od toho, aby rodila a pečovala o děti a o muže. V dnešní době názor poněkud scestný, ale bohužel ještě pořád existuje.

Kariéra nebo dítě? Misky vah by mělo převážit jednoznačně dítě, myslí si mnozí. Já si to tak úplně nemyslím. Jsou totiž ženy, které svou kariéru budovaly několik let. Mají ji zahodit? Veškerou svou práci dát bokem a radostně se točit okolo sporáku? Asi ne. Samozřejmě toto záleží na každé ženě. Některá se své kariéry ráda vzdá, v jiném zaměstnání na ni rádi počkají, či ji práci uzpůsobí tak, aby mohla pracovat z domu a byla tak s dítkem prakticky pořád.

Pokud se vrátíme k tomu, že na mateřskou půjde místo vás muž, obvykle je to v pohodě a ženy si to velmi pochvalují. Ovšem, tak jako vše, i toto má svá negativa a pozitiva. Pozitivum je určitě to, že se vrátíte zpátky do práce, vyděláváte více financí, dokážete zabezpečit rodinu a práce vás naplňuje, vyzkoušíte si také roli muže, kdy přijdete domů už většinou k hotovému. Ovšem negativa jsou zde především ty, že dítko nevidíte tak často. Nevidíte jeho první úsměv, první posazení, první krok, první slovo a podobně. Básničky, písničky, říkanky a slovíčka, to vše jej učí váš manžel. Navíc dítko s člověkem, se kterým je denně v kontaktu, splyne a více si s tím člověkem rozumí. To určitě víte, když nějaká vaše kamarádka chce někam jít a hlídá tatínek, dítko obvykle pláče a nechce, aby, jste odešla. Tomuto je třeba čelit a počítat i s takovýmito situacemi.

Ovšem pokud si vyberete dítě, musí to být vaše volba. Volba, která vychází přímo z vašeho srdce, a vy se s touto volbou zcela ztotožňujete a jste s ní zajedno. Protože, kdo to odnese, když se rozhodnete špatně? Vy, vaše dítě, váš manžel a bohužel i vaše okolí. Dítěti budete vyčítat to, že kvůli němu máte po kariéře. Samozřejmě to nikdy neřeknete nahlas, ale ve vzduchu něco bude a vy občas budete mít takové pocity, kterým se nelze ubránit. Také váš manžel odnese tu atmosféru, protože kdyby on  vás třeba netlačil, tak jste mohla být úplně někde jinde. A to určitě není dobře takové vyčítání.

Abychom to shrnuli, vše má své výhody i nevýhody. Kariéra i miminko. Rozhodnutí je pouze a jenom na té ženě, která musí uvažovat tak, jak chce ona sama. Musíte si uvědomit, že dítě bude převážně, s vámi a když bude nemocné, budete s ním vy, když bude něco chtít, bude to chtít po vás. Dítě nemůžete jen tak odložit a říct, já už to nezvládám, tohle nejde. Proto je rozhodnutí důležité a mělo by být všemi ostatními ve vašem okolí pochopeno a nikterak negativně nekomentováno. Žena má právo se rozhodnout. Samozřejmě je dobré vyslechnout si názor partnera a poradit se s partnerem, případně s rodinou, když budete potřebovat jejich pomoc, ale konečné rozhodnutí, to musí zůstat na ženě. Vůbec nepomáhají nátlakové metody typu, pokud nechceš dítě, já nechci tebe, pokud dítě mít nebudeš, už nejsi naše dcera, ty to dítě mít musíš, já musím mít vnouče a podobně. To vede akorát ke zbytečným rozhodnutím, kterých poté litujete, ale bohužel, už nejsou vzít zpátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra