Jak poznat, že pije přes míru?

17.10. 2013 • Život a vztahy 2686x

Alkohol je velmi dobrý společník. Lidé jej pijí z různých důvodů a mnohdy to jsou důvody, které nejsou příliš dobré. Lidé často utápějí v alkoholu své problémy a trápení. A to je špatně. Obvykle lidé pijí alkohol na různých oslavách, večer u televize, když jdou na party, když jdou do restaurace a podobně. Pijí, aby se uvolnili, aby se více bavili a podobně. Alkohol obvykle povznáší a dodává lepší náladu, ale pozor, když máte špatnou náladu a pijete, nálada se ještě více zhorší. Alkohol totiž podporuje aktuální náladu, kterou máte. Alkohol by měl být jenom takový doplněk ve vašem životě, který si občas dopřejete, nesmí se alkohol stát vaši součástí. Alkohol by se také měl konzumovat s rozumem. Když to s alkoholem přeženete, stává se, že ráno se probouzíte s nepříjemným pocitem. Ano kocovina je tady. Bolí vás hlava, celé tělo, v puse máte jako v polepšovně, sucho v krku, bolí vás každý pohyb, každý zvuk vám působí muka, žaludek máte jako na vodě, v tuto chvíli obvykle používáte výroky, jako že už nikdy nebudete pít, tohle bylo naposledy a podobně. Povětšinou to nedodržíte a kocovina se dříve či později zase dostaví. Pokud je to v únosné míře, že se neopíjíte denně a často, ale podaří se vám opít jednou za půl roku, je to relativně v pořádku. V rozumné míře je alkohol tělu prospěšný, sklenice vína či pivo vám zvednou nízký tlak, prospějí vaši paměti a podobně.

Ve chvílích, kdy pijete doma sama, vypijete v pohodě láhev denně a nechumelí se, je na čase si přiznat, že přichází problém. Často lidé pijí z nějakého důvodu jako je rozvod, rozchod s partnerem, úmrtí partnera, nepochopení ze strany partnera, hádky v partnertví, ztráta práce, problémy v práci, deprese, úzkost, panika, strach a podobně. Když jsou problémy, lidé se napijí a zjistí, že po pár skleničkách jsou otupělí, je jim jedno, co se děje a tak moc je to nevzrušuje. Ten pocit je moc fajn, když vás nic netrápí a cítíte se v pohodě a spokojeni. Ovšem spokojeni a v pohodě se můžete cítit i bez alkoholu, když vše vyřešíte ke své spokojenosti. Uchylovat se k alkoholu není vůbec dobré a je to velmi, velmi špatné řešení. Stát se alkoholikem je poměrně jednoduché, horší pak je z této situace se dostat ven. Alkohol vám přináší uspokojení, pocit, že nic není tak horké, jak se uvaří.

Alkohol velmi působí na vaše zdraví, když pijete alkohol často, tělo se proti tomu začíná bránit, ovšem moc prostoru k tomu nemá, tak alkohol ubližuje. Nejčastěji selhávají játra a ledviny. Když pijete denně velké množtví alkoholu, obvykle není na prvním místě jídlo, alkoholici moc nejí a tím pádem mají další problémy a to s váhou, se žaludkem. Žaludek se scvrkává, přichází zácpa nebo průjmy, bolesti žaludku, špatná pleť, neustále výpadky paměi, zvracení a podobně. Samozřejmě alkohol nejvíce poškozuje játra a díky závislosti na alkoholu si jej můžete zničit. Poté vás čekají velké zdravotní problémy a mnohdy problémy s játry vyžadují transplantaci. A ta je složitější, než se možná zdá, je nutné najít dárce, který je s vámi shodný a plno dalších věcí. Proto je lepší dobrovolně si játra neničit. Kromě zdravotních problémů jsou zde samozřejmě problémy také v rodině, ve vašem soukromém životě a v pracovním životě. Alkohol působí jinak v mužském těle a jinak v těle ženském, obecně ženám stačí menší množství alkoholu, než mužům, vyjímky samozřejmě existují a mnoho žen, které jsou alkoholičkami, vydrží opravdu hodně.

Jak se vlastně pozná takový alkoholik? No pozná se zejména v tom horším stádiu, když už nedokáže bez flašky vůbec nic, je neustále mimo, neustále opilý, má zdravotní problémy a podobně. Jsou však také příznaky, které mohou být varovnými signály, že vy nebo někdo ve vašem okolí to s pitím alkoholu přehání. Zde je přehled několika znaků, které vám mohou prozradit a napovědět, že vy, nebo někdo ve vašem okolí má s alkoholem problém.

1. OKNA

Výpadky paměti při nadměrném požití alkoholu jsou běžné. Sami asi víte, když jste to s alkoholem přehnali, druhý den vám pár věcí splývá. Lidé, kteří jsou na alkoholu závislí, mají tato okna pravidelně. Postupně to samozřejmě narůstá, takže si nepamatují mnohdy ani celý den a podobně.

2. TAJNOSTI

Lidé se snaží své neřeti skrývat, mnoho lidí tak často pití a hlavně láhve ukrývá. Dává je do skříní, do postelí, do tašek, mezi špinavé prádlo, do pračky, k hadrám, za závěs, do váz a podobně. Skrýše jsou opravdu vymakané a mnohdy se až divíte, kam jsou takovíto lidé schopní láhev zastrčit.

3. MYSLÍTE NA ALKOHOL

Ve dne v noci. V práci se moc nesoustředíte, protože myslíte neustále na to, že se chcete napít, chcete si dát sklenici, chcete cítit, jak víno či jiný alkohol sklouzává do krku, pocit jak se vám alkohol rozlévá po celém těle. Zkrátka myslíte pořád jen na ten alkohol. Domů spěcháte, nikde se nezastavujete, a jakmile shodíte v předsíni boty, ihned jdete nalévat sklenici a už nedočkavě pijete.

4. NEKONTROLOVANOST

Mnozí pijáci pití už nedokáží kontrolovat, ale pijí zcela nezřízeně a neví, kdy přestat, kde je ta ona pověstná míra. Nemají zkrátka žádnou stopku. Ona stopka obvykle bývá to, že alkohol dojde, nebo přestávají ve chvíli, kdy usnou znaveni alkoholem.

5. VINA

Alkoholici obvykle cítí vinu. Když se napijí, když touží přestat, ale podlehnou a podobně. Vina je sice silná, ale chuť na alkohol, "potřeba" alkoholu je silnější a silnější.

6. VYHÝBÁNÍ SE KONVERZACI O ALKOHOLU

Vyhýbáte se jakékoliv zmínce o alkoholu, o narážkách alkoholu. Zkrátka nemluvíte vůbec o alkoholu, nechcete o něm mluvit, protože víte, že máte problém a možná se za to i stydíte. Mnohdy se o alkoholu lidé nebaví, aby na sebe neuvrhli podezření. Ale touto taktikou spíše na sebe pozornost strháváte.

7. NEUMÍTE, SE ZDRŽET PITÍ

Pijete pořád a neustále a den bez pití je velmi těžký a nezvládnutelný. Představa dne bez pití je velmi stresující, děsivá a vy musíte pít pořád. Když někam jedete, je to těžké, musíte mít nějakou tu flašku sebou a v nestřežených chvílích odbíháte pít. Před ostatními pít moc nechcete, aby si o vás nemysleli, že jste alkoholici.

8. VYNALÉZAVOST

Vymýšlíte neustále nové a nové způsoby pití. Někdo si dá vodu do pet lahve a vypadá to jako, když pijí vodu či minerálku, pijete tajně, lžete a podobně. V tomto směru máte neustále nové a nové zásoby nápadů a dokonce to dotahujete až k dokonalosti, podle vás.

9. ZTRÁTA PŘÁTEL

Vaši přátelé s vámi chtějí podnikat plno věcí, chtějí jet na kolo, na vodu, na dovolenou, do kina, do divadla, na výlet, na chatu a podobně. Vy to, ale odmítáte, protože to ohrozí vaše pití. I když si budete moci dát skleničku či dvě, nebude to v tu chvíli to, na co jste zvyklí z domu, a přátelé vás budou pozorovat. V tu chvíli, když se nemůžete napít jak chcete vy, se stáváte nepříjemnými společníky. Jste nevrlí, podráždění, nervózní, snažíte se vyhýbat konverzaci, jste zlí na všechny okolo, snažíte se co nejdříve odejít. Navíc, když zrušíte několik schůzek, poté na pár přijdete, ale jste rozmrzelí a protivní, na další výlet už s vámi počítat nebudou.

10. ROZCHOD S PARTNEREM

Alkohol obvykle nejdříve odhalí váš partner, který vás má doma na očích a kterému máloco unikne. A ten se s vámi rozejde, pokud nebudete stát o pomoc a nebudete chtít s alkoholem přestat.

11. ZTRÁTA ZÁJMU O VNĚJŠÍ SVĚT

Nezajímá vás, že vaše sestřenice se vdává, rozešla se s přítelem, narodí se jí dítě a podobně, Nezajímá vás co váš šéf v práci, nedíváte se na své oblíbené filmy, seriály, nečtete knihy, nechodíte mezi lidi, nevěnujete se vým koníčkům a podobně. Váš jediný koníček a jediný zájem je pití.

12. FLAŠKA JE NEJLEPŠÍ PŘÍTEL

Jak postupně ztrácíte kamarády a přátelé, jediné co vám zústává je právě ta flaška, které se rádi a denně díváte na dno. Flaška vás nesoudí, neřeší, nesnaží se vás moralizovat. Pomáhá vám ulevit si, díky obsahu, který má se svět stává příjemnější, lepší a snesitelnější.

13. SEBELÍTOST

Nápadná sebelítost. Litujete se před sebou i před ostatními, jaké to máte těžké, nikdo vás nechápe, nikdo vám není ochoten naslouchat, všichni na vás jen útočí, jste v podstatě chudák a nikdo vám nerozumí. Litujete se také v tom, že váš partner odešel, i když neměl důvod (i když měl), kamarádi vás opustili a podobně.

14. ZANEDBÁVÁNÍ JÍDLA

Nic pro vás není důležitější než chlast, to ostatní hážete za hlavu. Do toho také spadá jídlo, nejíte pořádně, pestře a zdravě. Jíte obvykle jednou až dvakrát denně, většinou to není teplá strava a první co do žaludku pošlete je chlast. Teprve až potom se najíte.

15. POKLES ZÁJMU O SEX

Zajímá vás především alkohol a sex a vše ostatní je až na druhém místě. Poklesá váš zájem o sex, nechcete provozovat sex, vůbec vám nechybí a podobně.

16. RANNÍ DOUŠKY

Po určité době začnete popíjet už od rána. Skleničku než jdete do práce, sklenici ihned jak se probudíte a podobně. Ráno snídáte alkohol a je to první co uděláte, když se vzbudíte. Nejdete do koupelny ani na toaletu, ale do lednice, nebo do skrýše pro flašku a napijete se.

17. SNIŽUJÍ SE ROZUMOVÉ SCHOPNOSTI

Protože pijete velmi často a zkrátka pořád snižují se také rozumové schopnosti. Vše vám trvá dlouho než kdysi. Zhorší se vám také paměť. Nebudete si schopni na některé věci vzpomenout, budete zapomínat a dlouho budete uvažovat, přemýšlet. To je vše způsobeno alkoholem.

18. NEDEFINOVATELNÉ ÚZKOSTI

Pokouší se o vás úzkosti a ani nevíte proč? To jsou nedefinovatelné úzkosti, protože nevíte, z čeho jsou a z čeho pocházejí. Úzkostné stavy se projevují různě. Někdo se nemůže nadechnout, nemůže popadnout dech, potí se, je mu špatně, jsou možné mdloby a podobně.

19. VYSVĚTLENÍ DŮVODU PROČ SE NAPIL

Člověk, strašně moc vysvětluje to, proč se napil. Víš, já jsem včera pila kvůli depresi, potřebovala jsem se odreagovat tak jsem si dala skleničku, nechtěla jsem pít, ale pili všichni okolo a podobně.

20. PROBLÉMY V PRÁCI

Problémy v práci se na sebe po pár chvílích začnou valit. Pokud v práci nepijete, mnoho lidí to pozná tím, že se snižuje váš výkon, jste v práci podráždění, nervózní, nikam nechodíte s kolegy z práce. Nebavíte se o svém soukromí, vůbec nic neřešíte a chcete jedno jediné, ať už můžete jít domů a napít se.

21. VÝPOVĚĎ Z PRÁCE, KVŮLI ALKOHOLU

Jakmile se dostanete do fáze, kdy bez alkoholu nevydržíte, pijete ráno a v práci máte v sobě také alkohol a popíjíte po celý den v práci, tak v tu chvíli to na vás lidé poznají. Jednou se vám možná budou snažit pomoct, ale jakmile uvidí, že se to děje pořád, už nemají uznání a vyhodí vás z práce. A vám to bude jedno. Maximálně budete mít problém z toho, že nebudete mít finance, ale ne na jídlo, byt a podobně, ale na chlast.

22. NEPOROZUMĚNÍ ZE STRANY RODINY

Podobně jako kamarádi a partneři se na vás mohou vykašlat také členové rodiny. Sice to nebývá rychle, protože je to vaše rodina a ta to s vámi jen tak nevzdá. ale postupně, když budete neustále vzpouzet, nebudete brát jejich rady vážně, budete si myslet, že to říkají jen proto aby vám ublížili a podobně. Poté to s vámi vzdá i vaše rodina.

Poznáváte se ve výše zmíněných bodech? Říkáte si, že většina na vás sedí? Nebo sedí na vašeho kolegu v práci, na vašeho kamaráda či na někoho z rodiny? Pokud na vás většina sedí, či na kohokoliv jiného ve vašem okolí, s pitím buď přestaňte, nebo vyhledejte odbornou pomoc. Jinému člověku nabídněte pomocnou ruku. Třeba ji od vás přijme a začne se sebou něco dělat. Pokud někdo tu ruku nabízí vám, přijměte ji. Není ostuda to přiznat, ale je ostuda to vědět, ale přesto si nenechat pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra