Bezlepková dieta

25.02. 2014 • Hubnutí 1380x

Termín bezlepková dieta se ještě nedávno objevoval výhradně v souvislosti s poruchou  imunity, kdy přísun lepku ve stravě způsoboval u lidí alergii. O tuto metodu měli zájem hlavně lidé trpící nemocí jménem celiakie, případně jejich příbuzní. Před časem se ukázalo, že si bezlepkovou dietu zamilovaly i některé slavné osobnosti současné doby, jako Gwyneth Paltrowová. Bezlepkovou dietou se jim daří hubnout.

Jistě jste v obchodech zaznamenali bezlepkové výrobky typu nejrůznějších keksů či těstovin. Původně byly určeny lidem alergickým na lepek. Nepříliš známá látka je obsažena ve značném množství potravin. Lepek se nachází v drtivé většině obilovin (pšenice, žito, ječmen), a tudíž i v potravinách z nich vyrobených. Tvoří jednu z hlavních složek chleba či těstovin, proto je velice těžké se mu při vybírání potravy vyhnout. Přidává se i do kečupů či zmrzliny, jež zahušťuje.

Ohlasy, hlavně ze Spojených států, dokazují překvapivý nález. Bezlepková dieta funguje i jako možný recept při redukci váhy.

Opatření je snadné. Z jídelníčku se vyloučí lepek. Člověk se bude stravovat stejně, jako by byl na něj alergický. Jestliže se k této možnosti stravování uchýlí, může se za krátký čas těšit z některých příjemných pokroků. 

Většina lidí, kteří si vybrali bezlepkovou stravu, potvrzují, že mimo snížení hmotnosti se lepší i jejich pleť. Bezlepková dieta má blahodárné účinky na klouby a účinně brání jejich otékání.  

Často se objevují názory, že lidé po změně stravování netrpí nadýmáním.

Vzhledem k tomu, že velké množství dostupných surovin lepek obsahuje, potřebujete dostatek času a trpělivosti, než si uvědomíte, ve kterých potravinách se nachází, a kde obsažen není. 

Brzy se to naučíte natolik, že bezlepkové potraviny budete nakupovat automaticky bez sebemenších problémů. 

Které nejrozšířenější potraviny se během bezlepkové diety jíst nesmí? Zaprvé se rozlučte s normálním chlebem. Spolu s ním si vychutnejte poslední sušenky, ovesné vločky a další obiloviny. Tabu jsou těstoviny, pokud se nejedná o bezlepkovou variantu. Pozor dávejte na všechny druhy průmyslově vyrobených dresingů či polévek zahuštěných obyčejnou moukou. 

Všechny obiloviny nejsou zakázané. Jíst do sytosti můžete rýži a výrobky z kukuřice. 

Mezi další potraviny, které vám neublíží, patří maso a ryby. Během bezlepkové diety jsou doporučená kuřata. Velká část mléčných výrobků neobsahuje lepek. Jíst můžete i zelenin a ovoce. 

Závěrem mi dovolte upozornění. Bezlepková strava bývá sice zdravější, ale nepleťte si ji s nízkokalorickou stravou. Fakt, že v nich není lepek neznamená, že vás ochrání před větším přísunem kalorií. Pokud byste rádi bezlepkovou dietu zkusili, nezapomeňte, že si musíte pohlídat i kalorický příjem!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra