Znáte účinné cvičení Zumba?

10.07. 2014 • Hubnutí 2338x

Poslední hit českých fitness center a tělocvičen má jméno zumba. Zrodil se až v Kolumbii v polovině devadesátých let, aby se krátce na to rychle uchytil v zejména prostředí společenské smetánky žijící ve slunném Miami. Dnes bychom však o zumbě jako o kratochvíli vyhledávané především znuděnou honorací mohli mluvit jen stěží. Dynamický charakter tohoto cvičení totiž postupně k zumbě přivedl téměř každého, kdo roky hledal odpověď na onu klasickou otázku. Jaký druh cvičení zvolit, aby se po pár úvodních lekcích nestalo nutností, kterou je třeba přetrpět? Je vůbec možné, aby člověk v tělocvičně zapomněl na to, že vlastně cvičí?

A právě zumba by podle všeho v tomto směru mohla být vysvobozením. V prvé řadě proto, že umožňuje zprostředkovat výsledky mnohdy tolik monotónního aerobiku, a to zároveň pod rouškou příjemně uplývajícího času naplněného tancem. Jak je to možné?

Jednoduše proto, že ačkoliv to na první pohled nemusí být vždy úplně patrné, zumba je skutečně založena na kombinaci prvků vzešlých z klasického aerobiku, které jsou však v jejím případě z valné části doplněné kroky, které mají svůj původ latinskoamerických tancích.

Do České republiky se tento druh cvičení poprvé dostal zhruba před dvěma lety. I zde je jeho hlavním účelem, mimo prostého zažívání radosti z pohybu, především redukce tělesné hmotnosti, a to za pomoci takového pohybu, kdy člověk nemá pocit, že by cokoliv lámal přes koleno, ale naopak

se mu spíše zdá, že na danou hudbu neexistuje přirozenější varianta pohybu.

Nespornou výhodou zumby je zde také skutečnost, že přestože mnohé její taneční kombinace mohou  působit velice sofistikovaně, není nutné před návštěvou první hodiny disponovat jakýmkoliv absolvovaným tanečním základem, či zvláštním talentem.

Zumba naopak umožňuje, aby se do cvičení zapojil prakticky každý, kdo má chuť poslouchat rytmickou hudbu, a zkrátka se oddat jejímu tempu. Proto jsou součástí jejího repertoáru  jednak velice jednoduché kroky umožňující plnohodnotné vyžití i naprostým laikům, stejně jako pokročilejší kombinace jednotlivých tanečních kroků, které lze samozřejmě podle libosti vzájemně kombinovat.

Důležitým poznávacím znamením zumby, a zároveň kořenem její tolik oceňované schopnosti formovat postavu je pak především to, že každá hodina zumby sestává z intervalů, kdy se věnujeme  intenzivnějšímu cvičení v rychlém tempu, které následně střídají pomaleji prováděné kombinace. Nejenže se právě v tomto ohledu zumba výrazně odlišuje od klasického aerobiku, ale především zde jde o střídání tzv. aerobního a anaerobního tréninku, kteréžto umožňuje lidskému tělu účinně nastartovat spalování tuků. Samozřejmě se tak tělo postupně dostává do lepší kondice ( cvičení zumby například prospívá lidskému tělu), a získává schopnost větší výdrže.

Pokud tedy máme shrnout, zumba je vynikajícím prostředkem snižování váhy, tak především formování problémových partií lidského těla. Během jejího cvičení však „dostává“ zabrat nejen bříško, ale i ruce a nohy.

Na samotný závěr dodejme, že v současné době se lze setkat s šesti druhy zumby.

Zumba Basic Steps Level 1 – je určena začátečníkům, kteří se v jejím rámci seznámí se základními kroky.

Zumba Basic Steps Level 2 – zde se je možné setkat s větším množstvím tanečních kroků, celé cvičení probíhá v rychlejším tempu a je více pohybově náročné

Zumba Gold – je určena těm, kteří s ohledem na své fyzické schopnosti vyžadují pozvolnější cvičení, je proto vhodná zejména starším zájemcům o zumbu stejně jako těm, kdo jsou výrazněji při těle

Zumba Toning – se zaměřuje na propojení tanečních kombinací s posilovacími cviky, k čemuž se využívá i malých činek. Jde o dobrý způsob spalování kalorií a formování postavy .

Aqua Zumba – cvičení probíhá ve vodě, což z něj činí ideální příležitost především pro rehabilitace

Zumbatomic – pod tímto označením se setkáváme se zumbou ve variantě speciálně přizpůsobené potřebám z řád těch nejmladších zájemců o zumbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra