Jak začít běhat a zhubnout?

06.09. 2013 • Hubnutí 1501x

Běhání nejen výborně nastartuje celé vaše tělo a jeho imunitní systém, ale také vás skvěle připraví na zvládání další fyzické zátěže. Co si ještě víc přát? Pravidelným tréninkem se zpevní a krásně vymodeluje vaše tělo a zvláště problematické partie bříška, stehem a boků. Správným a vytrvalým běháním nejúčinněji odrovnáte přebytečné kalorie a budete se radovat z výrazných a viditelných úbytků nehezkých tukových polštářků.  Díky poctivé tělesné aktivitě se začne do okysličené krve vyplavovat adrenalin a endorfiny, zbavíte se stresu a zbytečných starostí, což ještě více podpoří vaše odhodlání aktivně se hýbat a dělat něco pro své zdraví. 

Neopominutelnou výhodou běhu je jistě jeho dostupnost a minimum nákladů. Pokud nejste limitována svým zdravotním stavem, není k běhu potřeba žádná zvláštní příprava ani pomůcka. Zátěž si dávkujete sama podle svých potřeb.

Jak často byste se měla běhu v rámci týdne věnovat? To je samozřejmě velice individuální a záleží to i na vašich dalších sportovních a zájmových aktivitách. Ideálně byste měla běhat každý den. Pokud jste však doposud byla zvyklá maximálně tak ráno dobíhat autobus či tramvaj, neočekávejte od sebe hned špičkové výkony. Nadšení, vytrvalost a zápal jsou samozřejmě důležité, ale jestliže se budete hned na začátku svého snažení přepínat, spíše si ublížíte, než abyste svému tělu prospěly, a kvůli nepohodlí  pak rychle běhání zanecháte. Začněte pomalu, nejlépe pravidelným střídáním běhu a chůze, dokud si postupně nezvyknete na zátěž. Sama uvidíte, jak se vám den ze dne bude snadněji dýchat a lehčeji běhat.

Jste-li úplná začátečnice, rozvrhněte si svůj běžecký plán na 3 – 4 dny v týdnu. První týden se pohybujte střídavě minutu během a minutu rychlou chůzí. Druhý týden si přidejte běh, takže jednu minutu ostré chůze střídejte se dvěma minutami běhu. S postupem týdnu přidávejte minuty běhu, až vůbec nebudete potřebovat přecházet do chůze. Svou obvyklou trasu brzy uběhnete bez odpočinku. Začněte s během trvajícím asi čtvrt hodiny a postupně se propracovávejte k hodině.

Velice důležité je při běhu sledovat svou tepovou frekvenci! Pokud chcete hlavně hubnout, běhejte takovým tempem, při němž nejste zadýchaná tak, abyste nemohla mluvit. U většiny žen je ideální tepová hladina 120 – 135 tepů za minutu, nesmí být ani nižší ani vyšší. Přebytečné tuky pak půjdou rychle pryč!

Než se rozběhnete, nezapomeňte se pořádně protáhnout! Vaše tělo začne skutečně spalovat tuky až po 15 až 20 minutách provozu. Strečink udrží vaše svaly pružné, takže budete při běhu uvolněná a rychlá, předejdete zranění (např. natažený sval, natržená šlacha) a následující den také rozbolavělému tělu.

Nezapomeňte na správnou sportovní obuv, která bude dostatečně tlumit nárazy. Vyberte si takové, které vás nedřou, netlačí, ani nejsou příliš volné a mají měkkou vnitřní stélku. Pokud je to jen trochu možné, vyberte si k běhu měkký terén. Asfaltová silnice či betonový povrch a špatně odpružené boty rozhodně neprospějí vašim kloubům. Ideální je park, les, polní cesta – a to i pro vaše plíce! Jako žena dbejte i na vhodnou sportovní podprsenku, která je speciálně určena pro běh a spolehlivě udrží i větší poprsí v klidu. Neocenitelným pomocníkem, aby vás běhání nepřestalo bavit, je poslech oblíbené hudby – tak oprašte svou MP3 a vyrazte ještě dneska!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra