Carb-up fáze ketogenní diety

26.04. 2014 • Hubnutí 1185x

Pokud jste typ člověka, který se věnuje pravidelně sportu nebo jiné fyzické aktivitě a zároveň byste rádi shodili nějaká ta přebytečná kila, tak jste již možná při svém snažení narazili i na termín cyklická ketogenní dieta. Jedná se o poměrně spolehlivý a ověřený způsob, jak během se během krátké doby zbavit zajímavého množství tuků. Ale samozřejmě vše něco stojí a stejně jako u jiných diet, platí to i u této. Bude potřeba, abyste bedlivě sledovali složení svého týdenního jídelníčku a z jeho větší části vyloučili sacharidy. Jako sportovci ale budete přeci jen potřebovat občas doplnit zásoby glykogenu ve vašem organismu, proto na sacharidy ve finále ve vašem jídelním lístku taky přijde řada. Bude to v rámci tzv. carb up fáze a nyní si objasníme, o co konkrétně půjde.

Nejprve si přiblížíme dietu jako takovou a shrneme si stručně základní pravidla. Aby lidský organismus správně fungoval, potřebuje pravidelný přísun energie. Ta je v běžné stravě asi z poloviny zastoupena sacharidy. Proto si také naše tělo tvoří glykogenové zásoby, které využije k pokrytí nutné spotřeby i v době, kdy příjem sacharidů snížíme, nebo minimalizujeme. V případě, že je ale jejich příjem omezen dlouhodobě, tělo zásoby vyčerpá a začne potřebnou energii získávat metabolismem tělesného tuku. Ten postupně přeměňuje na tzv. ketony a tento proces je označován jako ketóza. Odsud tedy i název diety.  Na základě tohoto mechanismu funguje ketogenní dieta . Vyřazením potravin obsahujících sacharidy z našeho jídelníčku dojde k postupnému intenzivnímu zpracovávání tukových zásob.

U sportovců, kteří tuto dietu začnou dodržovat, se ale po určité době může projevit úbytek sil a energie a udržet dosavadní výkon bývá obtížné. Proto je někdy zařazena tzv. cyklická varianta této diety, což znamená, že sacharidy nepřijímáte pouze 5 dnů z týdne, zbylé dva už ano. Účelem je doplnit zásoby energie pro další výkony a právě tato část se označuje jako tzv. carb up fáze.

Pokud jsme proto během předchozích několik dní upřednostnili tuky a bílkoviny, nyní je povoleno konzumovat sacharidy téměř v libovolném množství. Nicméně stále bychom neměli zapomínat, že chceme zhubnout, proto se snažte jíst vše s mírou a určitě neberte hned útokem cukrárny. Mělo by to spíš znamenat, že místo každodenního masa a sýru, což je typické pro low carb fázi diety, nyní zvolíte potraviny jako různé cereálie, ovesné vločky, můžete i zavařeniny, pečivo či těstoviny. Výsledek této dva dny trvající „kůry“ by měl být ten, že budou ve vašem těle obnoveny glykogenové zásoby a vy budete moci opět při sportu odvádět maximální výkon.

K dostavení žádoucího efektu je však nutné během této fáze pro změnu kontrolovat přísun tuků a bílkovin. Množství sacharidů nyní počítat nemusíte, ale zbytek ano, jinak se vaše předchozí úsilí může zcela minut účinkem. Snažte se tedy, abyste během carb up fáze přijímali jen nezbytně nutné množství tuků a přísun bílkovin omezte alespoň o čtvrtinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra