Zumba - výhody a vliv cvičení na zdraví

14.07. 2014 • Hubnutí 1795x

Se zumbou se v poslední době můžeme velice často setkat v nejrůznějších přehledech zasvěceným nově se šířícím sportovním aktivitám, které při poctivém a intenzivním cvičení mohou prokazatelně vést k redukci množství tukové tkáně. Už z toho je tedy zřejmé, že nepůjde jen o příjemný způsob, jak se za poslechu hudby odreagovat po náročném pracovní dni, ale stejně důležité je zde i to, že cvičení zumby  jednoduše výrazně prospívá vašemu zdraví i celkové kondici.

Zkusme si proto shrnout nejdůležitější body týkající se hlavních výhod zumby.

V prvé řadě samozřejmě jde o vynikající možnost, jak se za poslechu hudby účinně protáhnout. Výhodou zumby je tady především to, že pocit z dobře odvedené práce se dostaví poměrně brzy. Zumba totiž na rozdíl  od mnoha jiných pohybových aktivit nevyžaduje přílišné soustředění a bezchybné zvládání náročných technik. Její základ totiž spočívá v souboru několika poměrně jednoduchých tanečních kroků, jež umožňují již krátce po úvodní lekce pocítit, o co vlastně v zumbě jde. Odpadá tak z tolika jiných sportů nechvalně známá prvotní fáze, kdy naprostý začátečník v podstatě jen spoléhá na rady zkušenějších kolegů, kteří slibují, že se mu dříve či později z náročného cvičení podaří vykřesat uspokojení.

Protože zumba  z valné části těží z návaznosti na tradiční aerobik, je zřejmé, že její síla se rovněž projevuje v „blahodárném“ vlivu na na střed těla, jehož protahování je nenápadným základem dobrého cvičení jako takového. V průběhu každé hodiny tak budete mít příležitost s ním dostatečně pracovat, ačkoliv často půjde o pohyby, u nichž by to člověk nakonec ani neřekl, což ve výsledku vede k podstatnému zvýšení vaší celkové hbitosti a síly. Samozřejmě spolu s tím dochází  žádoucímu formování  problémových partií střední části těla. Nejde ale jen o ně – ke zlepšení postupně dojde i u ramen a boků, prospěšné je však toto cvičení třeba i pro vaše srdce.

Nyní však k tomu, co možná pro většinu čtenářů bude vůbec nejdůležitější. Zumba je v každém případě vynikajícím prostředkem spalování tuků . Samozřejmě jen těžko lze jednoznačně určit hodnoty, kterých typicky nabývá. Už proto, že vlastní spalování probíhá u každého organismu odlišně v závislosti například na věku, váze, fyzické zdatnosti či samotné intenzitě cvičení. Proto si zde můžeme dovolit jen přibližný odhad, který odpovídá obvykle uváděným údajům -  obecně lze počítat s rozmezím zhruba 600 až 1000 kalorií spálených za hodinu cvičení zumby.

K podobným výsledkům lze dospět jednak proto, že cvičení zumby provází intenzivní pocení, ale také z toho důvodu, že povaha jednotlivých prvků zumby vede ke střídání aerobních a anaerobních fází – a intervalový trénink, jak víme například z boxu, je základem účinného spalování tuků.

Jednak již samotné střídání fází vysoké a nízké intenzity pohybu napomáhá lepšímu spalování, ale spolu s tím také vede k posunutí meze celkové výkonosti organismu. Kromě toho se v případě intervalového cvičení výrazně zkracuje doba potřebná pro nastartování spalování – proto během zumby spálíte tolik kalorií, kvůli nimž byste se jiným tělesným aktivitám museli věnovat o mnoho déle. 

Pokud navíc zkombinujete pravidelné cvičení zumby s žádoucími úpravami vašeho jídelníčku, můžete se velice brzy dočkat překvapivých výsledků!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra