Cílená ketogenní dieta

30.04. 2014 • Hubnutí 1580x

Ketonová dieta získala relativně vysokou oblíbenost, ne však jako jedna ze spousty bizardních diet, kterým je pozornost věnována díky výrazném vychýlení v jídelníčku buďto na jednu nebo na druhou stranu. Logicky, představa konzumace masa, vajec nebo tučnějších sýrů v rámci dietního režimu působí trochu bizardně, ale poznáme-li ji trochu blíž, zjistíme, že za principem této diety je zcela logická úvaha.  Velkou předností také je, že její různé modifikace mohou zvolit i aktivní sportovci, kteří čas od času potřebují upravit objem svých tukových zásob. Zaměříme-li se přímo na to, jak vypadá ketonová dieta u největších milovníku sportu, zjistíme, že právě oni nejčastěji volí verzi cílené ketonové diety. Nyní si ji přiblížíme.

Ketonová dieta má tři hlavní varianty a cílená je jednou z nich. Zcela přesná čísla samozřejmě nejsou k dispozici, přesto se obecně dá říct, že ze všech variant je cílená v praxi rozšířená nejméně. Důvodem určitě není to, že by byla nejméně efektivní, nebo dokonce víc riziková. Jde pouze o to, že její pravidla a zásady jsou striktně střižené na míru osobám aktivně sportujícím. Myšleno pravidelně a s větší tréninkovou zátěží. Je totiž prokázáno, že organismus, který je dlouhodobě vystaven fyzicky náročné zátěži a mnohem víc závislý na dodávání nezbytné energie. Přesněji řečeno, nemůže riskovat naprosté svalové vyčerpání, k němuž by mohlo snadno dojít v případě, že bychom chtěli podávat stále stejně intenzivní výkony i při radikálním omezení sacharidů.

Tyto poznatky vedly k postupnému vzniku cílené ketonové diety , která částečně upravuje oblíbenou cyklickou verzi. Hlavní rozdíl je v tom, že vyhovuje potřebám i nejaktivnějších sportovců. Ve stručnosti si upřesníme princip. Cyklická ketonová dieta se liší od klasických tím, že je založena na střídání dvou fází. Během prvních pěti dnů dochází k omezení příjmu sacharidů, aby došlo k nastartování metabolismu uložených tuků. Poté následují dva dny, kdy jsou sacharidy zařazeny zpět do stravy, aby si tělo mohlo vytvořit dostatečnou zásobu glykogenu pro další fyzickou aktivitu. Jste-li náruživými sportovci a fyzickou aktivitu je součástí každého vašeho dne, vaše tělo si nemůže dovolit čekat s doplněním zásob sacharidů celých 5 dnů. Proto přichází cílená varianta ketonovy diety, kdy sice sacharidy omezíme dle pravidel, ale poté je zařadíme v striktně určeném množství krátce před a ihned po tréninku. Pomůckou pro určení množství, kolik sacharidů vašemu tělu dodat, je vaše aktuální hmotnost. Platí, že na každý kilogram tělesné váhy počítáme 0,7 g sacharidů. Nesmíme zapomenout, že i zde je potřeba dodržovat ostatní typická pravidla a zásady ketonové diety, což znamená hlídat dostatečný a pravidelný pitný režim a nezapomínat na vitamíny. Obzvlášť potřebné jsou ty rozpustné ve vodě. Pro upřesnění je potřeba dodat, že díky průběžnému doplňování sacharidů bezprostředně před fyzickou aktivitou a po ní, nehrozí vašemu organismu úplné vyčerpání glykogenových zásob. Proto také cílená varianta nevyžaduje již výše uváděnou dvoudenní fázi doplňování sacharidů. Nezapomeňte však, že cílená ketonová dieta je skutečně vhodná zvláště pro aktivní sportovce, jako např. atlety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra