Dieta jménem veganství

03.09. 2013 • Hubnutí 1270x

„Omlouvám se, ale maso nejím.“ „Fuj, ono je to ze zvířat!“ To jsou odpovědi, které slyšíme dost často. Stále častěji se totiž rozšiřuje vegetariánství, či dokonce veganství, neboli ortodoxní vegetariánství. Veganství je jakási podkategorie vegetariánství. V západních zemích dokonce v restauracích dostanete veganské menu. U nás tento trend sice ještě není tak rozšířený, ale na speciální restauraci přeci jen narazíme. Ale jak je to s tolerancí mezi lidmi? Věřím, že pohled na tyto lidi se čím dál tím víc zlepšuje. Ale pořád to není standard a mnozí lidé neví, jak se k člověku – veganu mají chovat.

Chudinky, malé, živé a vy je zabíjíte! No na jednu stranu je to pravda, ale je to normální potravní řetězec. Jeden druh pojídá další. A holt člověk se živí jak rostlinnou tak živočišnou potravou.

Forma veganství je stupeň vegetariánství. Lidé odmítají nejen maso, ale i vejce, mléčné výrobky, med. Je to dieta v pravém slova smyslu? Lidé neodmítají potravu kvůli hubnutí, ale díky přesvědčení. Je to filosofie, či dokonce celý životní styl. Odsuzují myslivost, rybaření, kožešnický průmysl, ale i zoologické zahrady nebo cirkusy. Všechen průmysl, který je spojen se zvířaty, ať už je přímo zabíjí nebo je jen omezuje ve své svobodě. Takové zvíře v cirkuse nebo v zoo, to je pro vegany přímo bolest pro oči. Vyslovenou katastrofou je testování kosmetických výrobků na zvířatech. Živočišný průmysl je z velké části zodpovědný za velké škody na životním prostředí. Lesy se kácí díky stoupající potřebě pastvin pro dobytek.  Ale co když člověk svým přesvědčením udělá víc škody než užitku? Vegan musí dbát na dostatečný příjem vitamínů, jinak jej postihne anémie. Hlavně vitamínu B12, D, jódu, selenu a jiných, pro tělo důležitých látek.

Být veganem znamená být čistým. Teda aspoň podle jejich filosofie. Skutečně čistý ale nikdo být nemůže. Když se podíváme na dnešní výrobní průmysl, zjistíme, že čistý vegan nemůže být nikdo. Dokonce i některé veganské potraviny mají na svědomí zabíjení zvířat. Jenže mnozí si neuvědomují následky svého přesvědčení, které se skrývají. Většina lidí se nejdříve rozhodne pro vegetariánství a poté přestoupí na „tvrdší“ formu, veganství. Lidé se nestávají vegany kvůli zdraví, ale kvůli svému etickému přesvědčení. Lidé se snaží pomoct, zachránit zvířata, ale i přírodu. Zvířata jsou krmeny obilninami a sójou. A právě tyto plodiny vyžadují velké nároky na půdu. Pokud si tedy dáte na oběd pěkný steak, uvědomte si, že netrpí nejen zvíře, ale i příroda. Proto i mnoho ekologů se přidává na stranu veganů, protože je nutné snížit konzumaci masa.

Rozhodnutí odmítat maso a jiné živočišné potraviny vede ke změně jídelníčku, ale i celého života. V mnohých případech může dokonce rozbít manželství, pokud partner netoleruje rozhodnutí ve stravovacích zvyklostech. Proto doporučuji více než dobře si rozmyslete, jestli stojí kousíček zachráněné krajiny za rozbité manželství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra