Zumba - pro koho je cvičení vhodné?

26.07. 2014 • Hubnutí 1502x

Nespornou předností zumby je, že ačkoliv se toto cvičení z velké části skládá z různorodých tanečních prvků, v žádném případě nejde o aktivitu, která by byla přímo určena, či kterou by bylo možné doporučit, pouze těm, kdo již mají určité zkušenosti s tancem. Ve skutečnosti je tomu totiž přímo naopak. K tomu, abyste mohli začít chodit na lekce zumby, totiž můžete být i naprostými tanečními analfabety, a co je důležitější, nikomu na tom nepřijde nic divného. Obavy, že se na prvních hodinách budete cítit terčem překvapivých či snad dokonce výsměšných pohledů zde opravdu nejsou na místě.

Zumba jako taková totiž vznikala právě jako výraz spontánního zájmu o spojení hudby a účinného tělesného pohybu, nikoliv jako místo pro nabývání nezdravé sebejistoty dané zvládnutím co nejnáročnějších technických sestav. Proto na tomto místě můžeme potenciální zájemce o zumbu ubezpečit: drtivá většina jejích instruktorů se shoduje na tom, že toto cvičení lze doporučit skutečně  prakticky každému. Nezávisle na tom, zda jde o adepta mladého, středního či důchodového věku.

Pokud bychom se však i přesto měli snažit hledat některá omezení, s výjimkou zdravotních obtíží omezujících tělesný pohyb jako takový, je v našem případě prakticky jediným předpokladem zájem o hudbu a intenzivní pohyb v jejím tempu. Výhodou samozřejmě může být i dobré naladění a celkově pozitivní přístup k věci: zumba je ostatně často označována za disciplínu, jejímž jedním z hlavních úkolů je opět do světa fitness center vrátit zábavu. Nejenže tedy z dřívějška nemusíte mít přímé zkušenosti s některým z klasických tanců, ale nakonec ani není potřeba disponovat bůhvíjakým tanečním nadáním.

Cvičení zumby dále lze obecně doporučit každému, kdo se porozhlíží po takovém druhu fyzické aktivity,  který by vedl ke efektivnímu spalování tuků. Zumba se totiž z tohoto pohledu jeví být cvičením přímo ideálním: její podstatou je totiž střídání aerobního a anaerobního tréninku, což je hlavní podmínka účinného ubývání na váze , a navíc se během tohoto cvičení zapojuje prakticky celé tělo. Můžete tak z dlouhodobého hlediska cvičením zumby formovat skutečně celou vaši postavu. Pochopitelně si spolu s tím budete pozvolna posunovat i hranice vaší osobní výdrže i celkové kondice.

Ve srovnání například s aerobikem, s nímž zumba, jak jsme si naznačili již na jiném místě, sdílí některé techniky a prvky, se tak toto cvičení ukazuje jako výrazně rozmanitější. Zájem o formování postavy, který spojuje většinu z těch, kdo na úvodní lekce zumby přicházejí naznačuje, že s velkou pravděpodobností půjde o sport, který je atraktivní převážně pro ženy. Už letmý pohled na vlastní průběh tréninku ve většině zařízení, kde se dnes lze v Čechách zumbě věnovat, tuto domněnku s největší pravděpodobností potvrdí. Lekce zumby jsou v našem prostředí skutečně téměř výhradně doménou něžného pohlaví. Zároveň však ani v nejmenším není možné říci, že by tomu tak muselo  být vždy a všude. Pokud totiž nahlédneme za zdi center, kde se zumba pravidelně vyučuje,například ve Spojených státech, pak zjistíme, že kouzlu zumby mohou snadno propadnout i leckteří muži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra