Ketogenní (ketonová) dieta

02.03. 2014 • Hubnutí 1712x

Nejnovější hit, který se objevil mezi metodami hubnutí, se nazývá poněkud tajemně. Jedná se o ketogenní dietu. Podle ohlasů především z Velké Británie je to jedna z možností, jak se rozloučit s nadváhou. Největší zbraní této diety je fakt, že se dlouhá léta s úspěchem používá při léčení epilepsie. Vůbec nemusíte mít strach, že byste se stali pokusným králíkem nějakého šarlatána. Je to právoplatný lékařský postup. Na vlastní kůži si ji můžete sami zkusit.

Většího rozmachu dosáhla tato dieta už ve 20. letech 20. století. Po nějaké době se při léčbě epilepsie objevily nové účinné léky, proto se od ní na několik desítek let ustoupilo a na její možné výhody boje s nadváhou se zapomnělo.

Během posledního roku se k nám z Velké Británie dostaly informace, že ketogenní dieta prožívá svoji obnovu a hodně Britům se pomocí této diety podařilo účinně odbourat nadměrné množství tělesného tuku, jenž je dlouhé roky strašil. Jaké je tajemství této diety? Jak nám pomůže?

Název diety je odvozen od důležitého průběhu, který je hlavním principem, tzv. ketózy.

Podle biologie člověka znamená tento stav vysoké množství ketolátek v krvi. Jednoduše se dá říct, že se ketolátky produkují v našich játrech tehdy, když zřetelně klesnou sacharidy v těle.

A přesně o tohle se u ketogenní diety jedná. Během této metody se vůbec nesmí jíst sacharidy.

Ptáte se proč? Odpověď je zřejmá. Jestliže výrazně klesne jejich obsah v lidském organismu, tělo si nejprve získá energii z jejich zásob, které převážně stačí na 2 až 3 dny. Jakmile žádné sacharidy nezbudou, nebude mít tělo jinou možnost, než začít se spalováním tuků.

Z dlouhodobého hlediska není vynechání příjmu sacharidů vhodné. K tomuto zákroku i při ketogenní dietě dojde jen v první fázi. V průběhu další fáze již konzument smí sacharidy jíst, ale jejich celkové množství se striktně hlídá. Většinou se celkový denní příjem sacharidů pohybuje v rozmezí několika desítek gramů.

Metoda je určena hlavně těm, kteří chtějí zhubnout co nejúčinněji a nejrychleji. Nejedná se o návod, jak dlouhodobě jíst. Nejvíce si ketogenní dietu  oblíbili aktivní sportovci, kterým jde o rychlé snížení hmotnosti před utkáním či závodem.

A jaká je realita? Abyste byli v hubnutí úspěšní, musíte opravdu vyřadit veškeré sacharidy. Nejen, že nebudete jíst koláče a sladit si čaj, ale nesmíte jíst ani ovoce a luštěniny, které jsou častým zdrojem sacharidů v jídle.

Také se vyvarujte kečupu či kukuřice. Do svého jídelníčku naopak kromě bílkovin ve větším množství zařaďte přirozené zdroje tuků. Mezi ty patří kvalitní olivový olej, který je výborný při přípravě čerstvých zeleninových salátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra