Jak docílit zdravého hubnutí

03.09. 2013 • Hubnutí 1143x

Dopracovat se až k obezitě trvá člověku dlouhé roky. Nelze tedy očekávat, že se nadbytečného tuku zbaví v rozmezí několika týdnů. Mnohdy se jedná o dlouhodobou záležitost a podle toho bychom k hubnutí také měli přistupovat. U lidí, kteří se rozhodli změnit svůj životní styl a zredukovat nadbytečné kilogramy, dochází často k rezignaci právě již po prvním týdnu, jelikož jsou zklamáni situací, kdy jim nový režim připadá neúčinný.

Tohle je ale právě tou největší chybou. Obézním se člověk nestane během jednoho týdne, stejně tak nelze ani po týdnu nového režimu očekávat zázraky. Úplně na počátku, ještě dříve než zvolíme jakoukoliv dietu či metodu redukce váhy, si musíme položit zásadní otázku: Chci opravdu zhubnout? V případě, že je odpověď ano, musíme si vyjasnit také důvody proč chceme zhubnout. Je zřejmé, že pokud nemáme dostatek motivace, tak naše snaha skončí neúspěchem. Jen jsme-li pevně rozhodnuti a ochotni něco obětovat můžeme úspěšně dosáhnout své vytoužené váhy. Když už jsme tedy rozhodnuti zhubnout, měla by naše první cesta směřovat k našemu ošetřujícímu doktorovi.

Ten by nás měl před stanovením metody redukce váhy zevrubně prohlédnout a také vyloučit možnost, že naše obezita je způsobena nějakým jiným závažným onemocněním. Buďte však klidní, jen málokdy se  tato onemocnění prokáží. Hlavní příčinou obezity jsou ve většině případů špatné stravování a málo fyzické aktivity a sportu. V žádném případě bychom si neměli stanovovat nereálné cíle a zaměřit bychom se měli na dosažení přiměřených výsledků. Jestliže tedy chceme snížit svou hmotnost o třeba o 30 kilo, nemůžeme to provést tak, že bychom dva měsíce jedli jen zeleninu a pili vodu s očekáváním toho, že nadbytečný tuk jednoduše zmizí. Hubnutí by mělo probíhat pozvolným tempem, jedná se totiž o významný zásah do lidského organismu.

Právě pomalý úbytek váhy způsobí, že si novou váhu budeme schopni udržet. V případě, kdy k redukci hmotnosti zvolíme nějakou drastickou metodu, rychle ztratíme požadovaná kila  a opět se začneme stravovat tím způsobem, kterým jsme si nadváhu způsobili, nic nevyřešíme. A i když jste pevně odhodláni zhubnout, máte silnou motivaci, vyhněte se jedné obrovské chybě. V rámci svého snažení nezapomínejte na přísun důležitých látek a živin, které tělo vyžaduje. Jistěže primárním cílem a podstatou redukce hmotnosti je snížení energetického příjmu, ten však nemůžeme provádět za cenu ztráty nenahraditelných živin.

To se potom můžete snažit jak chcete, ale očekávané výsledky se nedostaví a navíc si můžete vážně poškodit zdraví. Je tedy naprosto nezbytná vyváženost jídelníčku - musí obsahovat bílkoviny, tuky i cukry v rozumném poměru. Zde mnozí lidé obvykle udělají chybu. Mají pocit, že přijímat sacharidy je při dietě nevhodné. Tento omyl vychází z předpokladu, že když nesmí jíst při dietě cukrovinky a sladkosti, nesmí ani sacharidy. Což samozřejmě není pravdou, cukry jsou hlavním zdrojem energie, ze kterého ji lidský organismus čerpá. Dalším důležitým doporučením při dietě je sledování příjmu minerálních látek.

Pokud si myslíte, že pouhou úpravou stravování vše zachráníte, jste na omylu. I když je správná strava důležitá, nesmíte zapomenou na dostatek pohybových aktivit. Uvažujte tedy i o tom, jak se během dne můžete více hýbat. Jezdíte do práce jen pár zastávek tramvají? Což takhle jít pěšky? Bydlíte ve druhém patře? Což si takhle místo jízdy výtahem vyšlápnout schody?  Máte svou oblíbenou trasu na večerní procházku? Což si ji takhle zkusit zaběhnout?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra