O vzniku a léčbě rakoviny prsu

13.09. 2013 • Zdraví 1567x

Rakovina prsu neboli karcinom prsu představuje smrtelné nádorové onemocnění prsu, které z drtivé většiny postihuje zejména ženy. Muži patří pouze mezi jediné procento, jež je tímto onemocněním postiženo. Rakovina prsu může postihnout ženy v jakémkoli věku, nicméně nejvíce rizikovými skupinami jsou ženy po 60. roce života. Před 25. rokem života je u žen toto onemocnění velmi vzácné a v mladším věku taktéž. Velmi potěšující informací je bezesporu to, že na tento typ onemocnění se již v každém případě neumírá. Ba co víc, úmrtnost na rakovinu prsu rapidně klesá. Nádory prsou jsou u žen nejčastějším typem rakovinného bujení. Pokud se na to, že je žena takto nemocná přijde brzo, je šance na celkové uzdravení velmi vysoká.   

Základní rizikové faktory

U rakoviny prsu stejně jako i u dalších podobných onemocnění byly odhaleny rizikové faktory, které člověka předurčují k tomuto onemocnění. Rizikové faktory umí do velmi malé míry vysvětlit příčinu tohoto onemocnění. V první řadě hraje velmi důležitou roli zejména genetika. Jestliže se nádor objevil v rodině, je velmi pravděpodobné, že jím může onemocnět některý ze členů této rodiny. Riziko onemocnění rakovinou prsu je také poměrně vysoké u pacientek, u kterých se již tento druh rakoviny někdy vyskytl. Další příčinou, proč vzniká rakovina prsu, je zcela jistě také alkohol. Při jeho nadměrné konzumaci riziko onemocnění rakovinou prsu také prudce stoupá. Za další předpoklad onemocnění rakovinou prsu je považováno období menstruace a přechodu. Ženy, které začaly menstruovat poměrně brzy, tedy již před 12. rokem života a přestaly menstruovat také brzy, tedy kolem 55. roku. Dalším předpokladem při onemocnění karcinomem prsu je také ozáření prsu. Jestliže žena prochází určitým typem ozáření hrudníku, tak se riziko do určité míry také zvyšuje. Velmi důležitou roli hraje také zvýšená hustota tkáně v prsou. Ta také představuje vyšší riziko onemocněním touto nepříjemnou chorobou. Svou roli hraje zcela určitě také obezita.

Příznaky rakoviny prsu

Příznaků rakoviny prsu může být hned několik. Nejčastěji je možné příznaky tohoto druhu karcinomu spatřit pouhým okem anebo díky pohmatu. Co se týká změn, které je možné spatřit pouhým okem, tak v první řadě jde o změnu vzhledu a také tvaru prsu. Za příznak rakoviny prsu jsou také považovány vtažené bradavky. Jinak je možné u žen spatřit při rakovině prsu i otok anebo zarudnutí pokožky v oblasti prsu. Na pohmat je možné také zjistit, jestli u ženy propukla rakovina prsu. Často bývá sice toto vyšetření pouze jakýmsi prvotním nálezem, nicméně jde hlavně o zjištění hrbolku v části prsu anebo v oblasti okolo prsou, popřípadě až v podpažní oblasti. Za příznak rakoviny je také považována abnormálně zvýšená citlivost bradavky. Bolest a výtok jsou velmi minimálně se projevujícími se příznaky. Po samovyšetření a podezření je třeba navštívit lékaře.

Diagnostika rakoviny prsu

Podezření na rakovinu prsu je možné pochopitelně dostat i na základě obyčejného samovyšetření. Ženy v pokročilém věku by měly provádět samovyšetření prsu jednou za měsíc. Každá žena, která dosáhne 15 let věku, má právo navštěvovat svého gynekologa v podobě ročních preventivních prohlídek. Gynekolog vyšetří odborně prsy jak pohledem, tak i pohmatem a v případě, že se mu nebude zdát něco v pořádku, pošle ženu na podrobnější vyšetření poprsí. Takovýmto vyšetřením je mamografické vyšetření. To je hrazeno ženám od věku 45 let pojišťovnou v cyklech dvou let. Vyšetření na mamografu představuje v podstatě vyšetření prostřednictvím slabého rentgenového paprsku. Snímek prsu umí odhalit změny v samotné tkáni prsu a také malé skvrny jakéhosi zvápenatění. Jinak se také ještě v případě podezření používá i silnější rentgenový paprsek, který je schopen odkrýt prakticky jakékoli změny. Přehlednost tkání je pod takovýmto silnějším paprskem maximalizována. 

Terapie u rakoviny prsu

Terapii je možné u rakoviny prsu rozdělit do několika různých kategorií. Tu první představuje hormonální terapie, která se používá hlavně u nádorů, které ke svému růstu potřebují ženské pohlavní hormony. Hormonální terapie existuje dvojí. Jde o hormonální terapii chirurgickou a hormonální terapii medikamentózní. V prvním případě dochází u žen k odstranění vaječníků a v druhém případě k podávání léků, které ženskému tělu zabraňují ve vytváření pohlavních hormonů. Často využívanou metodou u rakoviny prsu je také chemoterapie. Provádí se ambulantním způsobem, kdy na jednotlivé dávky dochází pacientka přímo do nemocnice a pak jde opět domů. Jinak se také ještě může využívat radioterapie anebo biologická léčba prostřednictvím buněk vlastního imunitního systému. Samotná rakovina prsu souvisí také se zákrokem mastektomie, který tkví v odstranění části prsu, anebo dokonce celého prsu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra