Jak řešit chemii v kosmetice? Jde to i bez ní!

12.10. 2013 • Krása 1970x

Myjete si hlavu ropou? Že je to nesmysl? Vůbec ne a dokonce si s ní každý den mažete i tělo. Současná pečující i dekorační kosmetika se málokdy obejde bez minerálních olejů, parafínu, vazelíny nebo propylene glycolu, což jsou všechno deriváty ropy.

Představte si, že se v autodílně na zem vyleje olej a zaměstnanec na jeho odstranění z podlahy vezme čistidlo obsahující Sodium Lauryl Sulfate ( SLS ), které si s mastnotou velmi dobře poradí. A vy si stejnou látkou večer umyjete vlasy, celé tělo a vyčistíte zuby, protože zmíněné SLS vylepšuje mýdlům, šamponům, gelům a zubním pastám pěnivost. Je s podivem, že při nákupech bedlivě zkoumáme složení potravin a hledáme „éčka“, doma se ládujeme vitamíny a všemi možnými ( a někdy i nemožnými ) preparáty, abychom si vylepšili imunitu, pokožku, nehty, vyčistili organismus atd.,  a potom na sebe v koupelně vylejeme chemickou směs často až hrůzného složení.

Největším zlem jsou parabeny. Jedná se o konzervanty, které brání rozšiřování mikrobů a tím pádem kosmetický přípravek dlouho vydrží. Je ale pravdou, že parabeny byly nalezeny v tkáních žen, které onemocněly rakovinou prsu, i když karcinogenní účinek jim jednoznačně prokázán nebyl. Přesto mohou u citlivých osob vyvolat alergické reakce a podráždění.

Nic dobrého nečekejte ani u další, často diskutované látce, a tou jsou formaldehydy. Ty lze v malém množství nalézt v lacích na nehty a obsahují ho i syntetická barviva dekorativní kosmetiky.

V současnosti se kosmetickým firmám značně zalíbil silikon, neboť umí krásně vyhladit vlasy. Šampony, kondicionéry a další stylingové přípravky se silikony se postarají vlasům o objem, lesk a jemnost. Zdá se, že proti silikonu v kosmetických přípravcích nelze nic namítat, ale to je velký omyl. Syntetický silikon „krásně“ obalí vlasy, naruší jejich ohebnost a ony se stále častěji lámou. Navíc se do vlasů hůře dostávají výživné látky a špatně vám bude chytat barva. A aby toho nebylo málo, tak silikon negativně ovlivňuje pokožku hlavy, způsobuje ucpávání pórů, vlasy se začnou více mastit a vznikají lupy.

Silikon je přidáván do pleťových krémů, kde vytváří iluzi vypnuté hladké pleti. Jenže on se spíše na pleť přilepí a nebudeme daleko od pravdy, když efekt „silikonového vyhlazení a hebkosti“ přirovnáme k přetažení potravinové fólie přes obličej. Pokožka se dusí, pot se škodlivými látkami se neodpařuje, ale vrací se zpátky a pleť - ta trpí.

Velmi rozšířenou kosmetickou složkou jsou minerální oleje. Jak název napovídá, mohli bychom čekat něco zdravého, ale opak je pravdou. Jedná se o látku vyrobenou z ropy, stejně jako vazelína nebo parafín. Minerální oleje vylepšují konzistenci přípravku a na pleti ( a dalších místech, záleží na druhu kosmetiky ) vytářejí hladký film. Dlouhodobé užívání způsobuje ucpávání pórů, ale mohou se objevit i ekzémy, akné  a zpomalení regenerace pokožky. Ačkoliv je na krabičce krému napsáno, že přípravek pleť omladí, tak díky minerálním olejům dojde k opačnému efektu.

Chcete –li se vyhnout chemii, poohlédněte se po bio a přírodní kosmetice. Bohužel, u kosmetiky nikdo nekontroluje její složení jako tomu je u potravin. Lákající slogany na obalech typu „obsahuje výtažky přírodního původu“ nezaručí, že se znovu nebude jednat o další chemickou nálož  obohacenou o pár kapek pomerančové kůry. Podobně na tom  je kosmetika, do které výrobce použije výtažek rostlin z ekologického zemědělství, prezentuje ji jako „bio“ a její složení se hemží samou syntetikou.

Nejlepším vodítkem jsou certifikáty, které zaručí, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství, kontrolovaných sběrů a jejich zpacování podléhá určitým předpisům. Biokosmetika postrádá konzervanty, parfemaci a barviva. Nedráždí a nezatěžuje pleť. Má ale pro mnohé potenciální uživatele jedno mínus – nevoní jako ta klasicky chemická.

Na trhu je spousta firem, které pro své kosmetické přípravky používají množství přírodních složek, výroba se řídí určitými pravidly, ale nejsou vlastníky žádných  certifikátů. Potom zbývá jediné – dobře číst složení. Latinské názvy rostlin by měly převažovat nad těmi chemickými.

Bio a přírodní kosmetika obsahuje jak pěstící, tak dekorativní přípravky, jen možná trošku jiného charakteru. Bio krémy jsou hutnější, proto se nenanášejí v takovém množství. Gely a šampony méně pění. Nástup příznivých účinků přírodní a bio kosmetiky je pozvolný, ale dlouho vydrží. Někdy se zpočátku může u citlivých osob objevit podráždění, ale to se nejedná o žádnou alergii, mnohdy si jen pleť zvyká na čistě přírodní látky.

Přírodní řasenky jsou jemnější, barvy na vlasy se musí nanášet vícekrát a vpíjí se pomaleji.

Nakonec je třeba si přiznat, že ačkoliv vývoj přírodní a bio kosmetiky pokročil hodně kupředu, tak stále nenahradí látky zabraňující stárnutí, které obsahuje klasická kosmetika. Ale i když si jen  zkusíte pořídit zpočátku několik málo produktů v přírodní kvalitě, tak vám určitě vaše pokožka ( a možná nejen ona ) poděkuje…

Chemické látky v nápisech na etiketách

Když stojíte v obchodě a držíte v ruce kosmetický přípravek, tak nejjednodušší cestou, jak zjistit jeho složení, je pročíst etiketu. Jak ale poznat tu „škodlivou“ chemii?

Silikony

Zjistíte je podle přípon -cone, -thicone, -thiconol, -silane, -siloxane.

Parabeny

Nejvíce se používá ethyl-paraben, methylparaben a prophylparaben.

Parafín je uváděn jako Paraffin.

Minerální oleje se označují slovy Mineral Oil

Pěnidla poznáte podle zkratky SLS ( laurylsulfát sodný ) a SLES ( laurylethersulfát sodný )

Certifikáty a jejich značení

I na ně se zaměřte, když se budete probírat kosmetikou v obchodě.

Soil Association – britská záruka kvality. Kosmetika musí obsahovat minimálně 70% přírodní složky.

BDIH – nejstarší německá značka, kterou najdete u Weledy, Lavery, Sante, Logony, Primavery atd.

Ecocert je označení francouzského standardu. Na kosmetiku dává dva certifikáty, ten přísnější a „zdravější“ najdete u výrobků s nápisem Bio Cosmetic.

Natrue je bruselská certifikace a rozlišuje tři úrovně – přírodní kosmetiku, přírodní kosmetiku s přídavkem složek bio a čistou bio kosmetiku.

Vegan – jedná se o vegetariánskou kosmetiku, s tímto označením si můžete koupit značku Lush.

Naše přírodní kosmetické přípravky se mohou pyšnit ryze českou známkou kvality s označením CPK a CPK BIO. Najdete ho u značek Saloos, Botanicus, Nobillis Tilia, SynCare, Cannaderm…

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra