Jak bojovat proti vším

26.11. 2013 • Zajímavosti 3049x

Veš sice nepatří mezi nebezpečné parazity přenášející život ohrožující nemoci, i tak dokáže pekelně potrápit. Celkem rozlišujeme tři druhy vší. Nejznámější je veš dětská, která se s oblibou zabydluje ve vlasech. Poté je to veš muňka, která se usazuje na ochlupení genitálií a v podpaží. Poslední zástupce, veš šatní, se v našich krajích naštěstí nevyskytujete. Setkat se s ní můžete v Africe nebo v Latinské Americe, kde je často přenašečem skvrnitého tyfu. Tato veš se neusazuje přímo na těle hostitele, ale v jeho oblečení. Přímo člověka navštíví až tehdy, když chce sát krev. Pojďte se nyní podívat na první dvě jmenované vši, které se v tuzemsku vyskytují, a zjistěte, jak se jich co nejúčinněji zbavit.

Veš dětská

Své druhové jméno nese tato veš podle toho, že nejčastěji napadá pokožku hlavy malých dětí. Dětská kůže je měkká, proto se v ní vši lépe udrží a mají lepší přístup k potravě. Tato veš se přenáší z dítěte na dítě hlavně ve školkách a školách. Jakmile dostanete jako rodič upozornění, že se na škole vyskytují vši, zpozorněte a prohlížejte své ratolesti často vlasy. Jakmile uvidíte malá bílá vajíčka neboli hnidy, musíte okamžitě zahájit nutná opatření. Dítě, které má ve vláskách vši, se kvůli nesnesitelnému svědění neustále škrábe na hlavě. Také špatně spí, protože v noci jsou vši nejaktivnější.

V dřívějších dobách se lidé mylně domnívali, že vši mají pouze lidé žijící ve špíně a s nedostatečnou hygienou. To ale není tak úplně pravda. Jakmile spolu například ve škole nebo na táboře přicházejí děti denně do styku, může si vaše dítě přinést parazita s sebou domů, a sebevětší hygiena tomu nezabrání.

Veš muňka

Veš muňka je parazit, který dokáže hodně potrápit dospělé. Usazuje se nejčastěji v ochlupené oblasti genitálií, kolem análního otvoru, ale narazit na ni můžete i v podpaží, vousech nebo obočí. Veš muňku budete spíše znát pod lidovým označením filcky. Přenášejí se převážně při pohlavním styku, ale přinést si je můžete i z hotelu, kde zůstaly po předešlých nocležnících.

Kromě nesnesitelného svědění způsobují vši muňky i krvavé nebo hnisající rány, a také strupy. Nejúčinnější prevencí je vyholování intimních oblastí, které je v dnešní době samozřejmostí pro spoustu lidí.

Odstraňujeme vši dětské

Potřeby:

1. Správný hřeben

Základem úspěchu je mít ten správný hřeben. Pro boj s parazity se vybavte klasickým hřebenem s jednou řadou a hustými zuby. Dobré je koupit si nový, a používat ho jen při čištění hlavy od vší. Pokud by vám ho bylo líto, musíte ho po zažehnání vší hrozby pořádně očistit a pro jistotu i vyvařit. Ale přeci jenom hřebeny nejsou zas tak drahé, proto tento hřeben raději vyhoďte do koše.

2. Šampon proti vším

Speciální šampon proti vším dostanete v každé lékárně, a bez něj se parazitů nikdy nezbavíte. Vši se s ním snadno hubí a postupně se jich zbavíte úplně. Zeptejte se lékárníka nebo si pročtěte recenze na internetu. Jen tak zajistíte, že si koupíte skutečně účinný prostředek.

3. Ručník

Nejlepší je použít starý ručník, který po akci vyhodíte. Jinak je třeba ručník vyvařit a vyprat, abyste si byli jistí, že se vám vši opět v domě nerozmnoží. S ručníkem sice přijdou do styku jen mrtvé vši, ale co kdyby náhodou jedna přežila…

Postup:

1. Správné místo

Aby vši měly co nejmenší šanci na přežití, provádějte jejich odstraňování pokud možno někde venku. Ideální je hubit je na zahradě nebo na balkóně. Pokud je zrovna zima, nebo třeba žijete v garsonce, musíte se spokojit s koupelnou. Předem ale odstraňte všechny ručníky, koberečky, žínky a podobné tkaniny, kde by se mohly vši usadit. Mrtvé vši se také budou lépe uklízet.

2. Vyčesáváme a myjeme

Nejprve je třeba co nejvíc vší vyčesat z vlasů hřebenem. Poté namočte vlasy, aplikujte šampon proti vším a nechte ho působit. Vši začnou okamžitě hynout. Mrtvé vši se pouštějí kůže, takže při splachování jich půjde většina sama dolů.

Druhý den zkontrolujte vlasy. Pokud nenarazíte ani na jednu veš, je váš boj u konce. Když ale nějaká přežila, musíte zopakovat hubení ještě jednou.

3. Stříhání

Nejúčinnějším prostředkem proti vším je ostříhání vlasů dohola. Tato možnost ale přichází v úvahu jen u chlapců. Holčičky raději chraňte tak, že jim budete vlásky pravidelně prohlížet.

4. Babská rada na závěr

Pokud na vši nic nezabírá, lidová moudrost doporučuje použití slivovice. Naneste ke kořínkům vlasů slivovici, zabalte vlasy do igelitu, a nechte působit. Poté důkladně smyjte. Ale pozor! Pro dětskou pokožku může být slivovice až příliš dráždivá a mohla by napáchat víc škody, než užitku. Použijte proto jen jako opravdu poslední možnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra