Sushi - objevte zdravou japonskou delikatesu, která pohladí smysly

10.09. 2013 • Zajímavosti 1263x

Když se vysloví „sushi“, tak téměř každého napadne spojit tento pokrm s Japonskem, ale málokdo se s touto vynikající pochoutkou seznámil blíže.

Určitě není třeba se přít o to, že současná japonská kuchyně je gastronomickou perlou světa. Každý pořádný gurmán by měl okusit kulinářské umění země vycházejícího slunce. Ta se prezentuje  lehkými, nepříliš kořeněnými jídly  tvořícími na talíři dokonalou souhru barev a tvarů. A právě  jedním z klenotů japonské kuchyně je sushi.

První zmínky o tomto delikátním pokrmu spadají do 7. století. Tehdy se totiž na jihu Asie rozšiřoval buddhismus a ten zakazoval pojídání masa. Jednou ze základních potravin na přípravu sushi je čerstvá ryba, ale ta tehdy nebyla považována za masitý pokrm, proto její konzumace nebyla omezována.

Sushi a ingredience

Pokud bychom přesně přeložili slovo „sushi“, tak to znamená „kyselá rýže“, která  opravdu tvoří základ této lahůdky. Japonci konzervovali nasolené rybí maso pomocí speciálně upravené octové rýže a vůbec je nenapadlo ji jíst. Až později si všimli, jak lahodně chutná ve spojení s čerstvou rybou a tak vlastně vzniklo sushi. Jenže, kdyby někdo chtěl v našich končinách sehnat pravou japonskou rýži na sushi, tak neuspěje. Tato potravina je doslova japonským národním pokladem a nesmí se ze země vyvážet. Ty nejlepší japonské sushi restaurace u nás si nechávají dovážet zvláštní druh kalifornské rýže, která se nakládá do ochuceného octa.

Když navštívíte kvalitní japonskou  restauraci, které se u nás objevují v každém větším městě, tak zjistíte, že sushi se neskládá jenom z rýže a čerstvé ryby.  Tento pokrm je nabízen v mnoha lákavých úpravách a jen z těch prvotřídních ingrediencí, mezi něž lze zařadit mořské plody, zeleninu, avokádo, bambus a mnohé další. Sushi – to je nejen zážitek pro chuťové pohárky, ale i pastva pro oči! Japonci jsou puntičkáři a při přípravě pokrmu si dávají opravdu záležet. Malé či větší kousky nebo oválky vypadají na talíři více než lákavě a elegantně. Každý takový pokrm doslova reprezentuje mentalitu Japonců a stává se malým uměleckým dílem.

Konzumace sushi

My tady rozhodně nebudeme popisovat přípravu sushi, protože v mnoha japonských restauracích může každý host pozorovat kuchařské mistry při přípravě této delikatesy. A věřte tomu – to se musí vidět!

Samotné hotové sushi je servírováno na menších talířích. Opravdoví gurmáni by měli dle tradice pojídat tento pokrm rukama. Než ale začnete s konzumací sushi, zkuste neutralizovat své chutě sklenkou piva, nejlépe asijského. Poté uchopte jednotlivé kousky pokrmu mezi palec a ukazováček a velmi jemně je osvěžte v sojové omáčce. V Japonsku k sushi kořen wasabi nedostanete, protože tam si vychutnávají onu delikátnost čerstvé ryby. U nás je zelená pasta wasabi k dispozici, tak záleží na každém, zda si dopřeje její pálivé chuti. Do úst vkládejte kousky sushi celé a obráceně, aby jazyk jako první ucítil lahodnost a čerstvost  ryby. Praví fajnšmekři si tuto lahůdku dopřávají pouze tímto způsobem. Takto lze prý velmi rychle propadnout tomu báječnému chuťovému zážitku. Navíc, všechny dojmy ještě zvýrazní  jemná vůně pokrmu, které si při konzumaci nelze nevšimnout..

Ke kráse a k estetické dokonalosti  servírování sushi patří sklenička japonského rýžového vína saké. Určitě oceníte nejen lahodnost tohoto alkoholického nápoje, ale i jeho podávání v nádherném porcelánu a v karafách. Asijské víno saké doladí veškeré smyslové zážitky k dokonalosti a stane se pomyslnou tečkou za skvělou pochoutkou, na které si lze rychle vybudovat závislost. Proto neváhejte a navštivte sushi restauraci, nasajte tu neopakovatelnou atmosféru „japonského“ prostředí  a dopřejte si fantastickou harmonii tvarů, barev, vůní a chutí, které může přichystat pouze nejestetičtější pokrm s důrazem na detail v každém směru – sushi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra