Když vás trápí inkontinence

07.09. 2013 • Život a vztahy 1352x

Inkontinence je většinou spojována se staršími ženami. Opak je ale pravdou. Samovolným únikem moči mohou trpět i děti, muži a nejvíce jím trpí ženy v produktivním věku. Močová inkontinence představuje zdravotní problém, který negativně ovlivňuje kvalitu života. V České republice existuje mnoho odborníků, kteří se zabývají léčbou a problémy spojenými s únikem moči. Výsledky jejich práce jsou příznivé. Problém se však vyskytuje u pacientek, které nemohou překonat stud z nekontrolovatelného úniku moči a svůj problém dlouze tají, proto odbornou pomoc vyhledá jen malé procento nemocných žen. Odborné prameny udávají, že s inkontinencí se setká, alespoň na přechodnou dobu, 50 % žen.

Inkontinence

Představuje stav, kdy člověk nemůže regulovat vylučování moči. Inkontinence často vzniká jako následek úrazu či onemocnění močového ústrojí. Toto velmi nepříjemné onemocnění lze léčit chirurgickými postupy, ale i změnami v běžném životě a speciálními cviky určenými pro posílení pánevního dna.

Co stojí za inkontinencí?

Pacientky, které trpí touto nemocí, mívají oslabený svěrač močové trubice a sval uzavírající vývod z močového měchýře. Ochablé jsou i svaly pánevního dna. K oslabení a ochabnutí těchto svalů dochází zejména:

§  stárnutím,

§  při nervovém onemocnění (mrtvice),

§  těžkými porody,

§  velkou fyzickou námahou,

§  chronickou zácpou,

§  astmatem.

Relativní inkontinence

Též zvaná „stresová“ inkontinence představuje samovolný únik moči, k němuž dochází při zvýšeném nitrobřišním tlaku (smích, kašlání, skákání, fyzická zátěž).  Tento druh úniku moči se vyskytuje zejména v těhotenství a po porodu.

Urgentní inkontinence

Tzv. „náhlá“ inkontinence se vyznačuje náhlým, neovladatelným nucením na močení s únikem většího množství moči. Toto náhlé chtění na záchod může být vyvoláno náhlou změnou polohy. Pacientky trpí častým denním i nočním močením. K hlavním příčinám vzniku urgentní inkontinence můžeme přiřadit infekci močových cest, zúžená močová trubice, nádory měchýře, močové kameny, cukrovka, užívání léků na lepší odvodnění organismu (diuretika), kouření a alkohol, psychický stres, chřadnutí tkání v důsledku nedostatku ženských pohlavních hormonů.

Inkontinence při přeplněném močovém měchýři

Dochází k ní v důsledku chronického zadržování moči. Měchýř je tak neustále plný a moč z něj odkapává. K příčinám můžeme přiřadit pokles dělohy či užívání některých léků.

Prevence

o  Omezte příjem potravin obsahující šťavelany – jahody, reveň, špenát.

Kegelovy cviky na posílení pánevního dna – alespoň 5x denně se posaďte nebo lehněte s pokrčenými koleny mírně od sebe a na dvě vteřiny stáhněte pánevní svaly. Po dvou vteřinách je opět povolte. Opakujte 10x. Postupně prodlužujte stah až na deset vteřin. Úspěšnost svého cvičení můžete kontrolovat při močení – v půlce močení moč na chvíli přerušte.

Kdy jít doktorovi?

Zpozorujete-li některý z uvedených příznaků, navštivte doktora.

§  Inkontinence se dostaví náhle.

§  Samovolný únik moči vám brání v běžných denních aktivitách.

§  Močení je nepříjemně bolestivé.

§  Máte pocit, že inkontinenci vyvolaly léky, které užíváte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra