Jak se vypořádat s partnerovou nevěrou

09.10. 2013 • Život a vztahy 2858x

Možná si spousta mužů a žen namlouvá, že by přiznání nevěry dovedla ustát. Bohužel ale nikdy předem nevíte, jak bolestná to pro vás bude skutečnost. Ti nejšťastnější z nás se takového přiznání nikdy nedočkají, protože jsou jejich protějšky naprosto bez viny. Dalším nevěru partner akorát nepřizná (a někdy je to o poznání lepší scénář!) a ty největší nešťastníci a nešťastnice nevěru buď odhalí, nebo vyslechnou doznání k ní přímo z úst přítele, přítelkyně, manžela či manželky. Muži, páni tvorstva, mají tendenci rozšiřovat svoji genetickou informaci do všech koutů danou od přírody, ženám zase přijde atraktivní a lákavé, když se je někdo snaží svést, lichotkami získat, zkrátka „dobýt“. Obě pohlaví si tedy nemají navzájem co vyčítat. Právě proto je nutné pochopit, že nevěra není tragédie hodná rovnou rozvodu nebo jiných radikálních řešení. Pojďme se podívat, jak se s partnerskou nevěrou co nejlépe vyrovnat. Jde to, i když ne vždy tak hladce, jak by se dalo po vzoru filmů a románů pro ženy předpokládat.

Ujasněte si sami v sobě, v tichu a soukromí, zda po zjištění či přiznání partnerovy nevěry budete mít ještě ve svůj protějšek důvěru. Tomuto bodu musíte dát největší důležitost, protože bez přesvědčení, že lze ještě důvěřovat někomu, kdo jednou zklamal, to nepůjde. Pokud jste přesvědčeni, že to svedete, je to na dobré cestě. Pokud ale víte, že toho druhého budete už pořád z něčeho podezřívat, ať se bude jednat o sebenevinnější záležitosti, zvažte, jestli vás takový vztah nebude moc vyčerpávat.

Rozmyslete, zda jste schopní nevěru skutečně odpustit a netahat ji pořád sebou, tedy do budoucího vztahu. Nemusíte na ni zapomenout, to snad ani nejde, ale nesmíte ji všude „vláčet“ jako balvan. Mlčte o ní a nepředhazujte ji tomu „hříšníkovi“ při každé drobné hádce.

Než učiníte jakékoli konečné rozhodnutí ohledně podoby či konce vašeho vztahu, počkejte, až váš afekt a rozrušení úplně opadne. S chladnou hlavou nehrozí, že uděláte či řeknete něco, čeho byste mohli později ještě litovat. Odejděte například na chvíli od partnera a nejprve si podumejte o tom, kolik pozitiv či negativ vztah s vaším protějškem má. Uklidněte se, a pak teprve mluvte a jednejte.

Nikdy se neptejte na podrobnosti. Nezjišťujte, jak k tomu došlo, kdy, kde, jak se partner cítil, v čem byl milenec / milenka lepší než vy atd. Neptejte se, jestli vás drahý podváděl u vás v bytě na kanapi, přímo ve vaší posteli, nebo zda ke všemu docházelo na neutrální půdě. Nesnažte se pídit po tom, jaký jeho či její sexuální partner byl a co na ní či na něm partner nejvíce oceňoval.

Nikdy neobviňujte sebe. To je zásada, na kterou se nesmí zapomínat. Partner by to nejspíše udělal, i kdybyste byli ve všem dokonalí. Je zbytečné nasadit si brouka do hlavy a opatřit svoji duši trvalým komplexem. Chyba vůbec nemusí být ve vás, ale v partnerově hlavě, v problémech, které s vámi otevřeně neprobíral, v představách, o kterých se styděl mluvit. Případně se jednalo o krátkodobé povyražení s velmi mladým či velmi atraktivním sexuálním partnerem. Dobře pro vás – ve větším procentu případů do nějaké doby okouzlení vyprchá a partner se „se staženým ocasem“ vrátí do zajetých kolejí, do života, který mu tak dlouhou dobu přeci takřka beze zbytku vyhovoval.

Nejinak důležitá věc: neoplácejte partnerovi stejnou mincí! Nemyslete na pomstu! Vašemu narušenému vztahu v žádném případě neulehčí, a naopak mu spíše zarazí poslední hřebík do rakve. Cítíte, že na to máte právo. Cítíte, že byste se také nebránili milostnému povyražení a že jste o něm už párkrát třeba také snili. Ale to je jen cesta do pekel. Pokud máte chuť svůj vztah oživit a vzkřísit, půjde to jenom s vaší neporušenou věrností.

Popovídejte si o všem se svým nejlepším kamarádem či kamarádkou. Vylijte svoji duši na neutrální půdě. Rozhodně ale tuto záležitost nešiřte v rodině! I když by to vám nesmírně ulevilo, představte si, že ve vztahu vytrváte a všichni členi vaší „famílie“ již budou hledět na vašeho partnera jako na hříšníka. Nálepka, které se nedá zbavit.

Najděte společné činnosti, které dovedete vykonávat i s nevěrným druhem či družkou. Budujete tak jimi postupně základy pro novou podobu vztahu. Oddávejte se věcem, které vás oba těší, smějte se, hledejte dobrou náladu. Zkuste si, jak osvěžující může kříšení kulhavého vztahu být! Ne nadarmo se říká, že nevěra je často kořením partnerského soužití...

Vymyslete způsoby, kterými vám váš protějšek bude moci dokazovat, že mu lze důvěřovat. Pokud s ním chcete dál být, musíte mu dávat šance ukázat, jak vás stále miluje a že si svoji chybu dobře uvědomil a nehodlá ji opakovat.

Pokud vám snad ani jeden z tipů nepřipadá jako proveditelný, zkuste si prostě a jednoduše představit, jak by vám bylo, kdyby váš partner zemřel. Skutečně to zkuste. Pokud ucítíte jen pocit zadostiučinění i potom, co váš afekt a bezprostřední reakce už dávno odezněly, je váš vztah v nenávratnu pryč. V opačném případě si uvědomíte, jak je vám i přes veškerou vinu váš partner drahý a jak moc vám na něm záleží. Pak je vaše další soužití možné.

Každému, kdo se do podobné situace někdy dostal nebo v budoucnosti dostane, přeji mnoho zdaru a hodně psychických sil. Pamatujte, že ačkoli nevěra bolí, není to konec života...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra