Dětské látkové pleny nejen s potiskem

15.02. 2014 • Život a vztahy 1131x

Dnešní moderní, uspěchaná doba fandí jakýmkoliv novinkám, které šetří čas. Maminky jsou šťastné za jakoukoliv úsporu času, aby mohly pečovat co nejlépe o své ratolesti a tak je dnes naprostou samozřejmostí používání jednorázových plen. Jde to ale i trošku jinak, stejně rychle jako s jednorázovkami, navíc daleko zdravěji a levněji. V poslední době se na našem trhu začaly opět objevovat novinky a to ve formě látkových plen. Ale pozor, nejsou to takové ty pleny, které všichni známe z dětství. Na top špičce se drží kalhotkové pleny, tolik připomínající jednorázovky, jak je známe z dnešních časů. Jenže rozdíl mezi nimi je markantní.

Jejich obrovskou výhodou je, že se dají vyprat a opakovaně používat. Ne, maminky, nelekejte se. Opravdu vás nečeká jenom žehlit plenky, tak jak to dělaly naše babičky. Nemusíte jen prát a prát. Zeptejte se jiných maminek, které tyto pleny už používají. Ty vám potvrdí, že to žádná práce navíc není. Látkové plenky za vás vypere automatická pračka a ty se potom jen pověsí. To je jediná práce, kterou musíte zastat kolem těchto plenek.  Po uschnutí se dají ihned zase používat.

Anebo se zeptejte vašeho děťátka, proč byste měly používat právě látkové pleny. Při používání těchto zdraví kůže prospívajících plenek, jsou spokojeni všichni. Jak vaše ratolest, tak i vy, protože mrňous bude naprosto v pořádku. Jeho kůže totiž může svobodně dýchat a tím pádem je dítě v klidu. V neposlední řadě uděláte něco pro naši planetu, protože hrozí její zadušení tunami odpadu, do kterých jednorázové plenky stoprocentně patří. Pamatujte, že nikdy není pozdě přejít na lepší a ekologičtější výrobek, za který vám navíc bude vaše robátko vděčné.

Moderní látkové pleny jsou totiž více nežli pohodlné. Stojí vás méně peněz a naprosto vyhovují miminkům. Na západ od našich hranic prožívají látkové plenky už delší dobu boom a tamější firmy se doslova předhánějí ve výrobě co nejpohodlnějších a nejekologičtějších plenek. U nás se moderní látkové plenky začaly prodávat teprve před několika lety a rychle si získávají oblibu.

Řada rodičů, ale i odborníků je skálopevně přesvědčena, že dětem je lépe v bavlnce než v jednorázových plenkách. Ty totiž nejsou ani zdaleka jen z papíru, jak by se mohlo zdát podle často užívaného názvu, ale asi z poloviny (zejména absorpční gel a nepropustné vrstvy) jsou vyrobeny z chemických látek, tedy původně z ropy. Navíc jsou plenky různě parfémované, což miminka může dráždit.

A v neposlední řadě je zde otázka finanční. Jak známo, jednorázové pleny docela zatěžují rodinný rozpočet. Používáním látkových plen se nabízí možnost ušetření značné sumy peněz. Je pochopitelné, že v počátku se investice maličko převýší, ale v dalším období už jsou náklady zcela minimální. Tyto plenky mají další výhodu a to v tom, že plánujete-li další potomky, lze tyto plenky použít ještě i pro ně a tím se vaše náklady sníží úplně na minimum.

Někdo může podotknout, že praním látkových plen se životní prostředí také zatěžuje. To je sice pravda, ale při porovnání zátěže obou dvou výrobků, musí zákonitě vyjít jako vítěz látkové pleny. Vždyť propočítáme li, kolik dítě spotřebuje celkem jednorázových plenek do doby, než chodí samostatně na nočník, vytvoří za tu dobu jejich používání neuvěřitelnou tunu odpadu. Tato se rozkládá dalších pět set let, pokud není spálená ve spalovně, což je další zátěž pro naši ekologii.

Naproti tomu při praní látkových plen se spotřebuje za tři dny asi 60 litrů vody. Při tom každá osoba splachující záchod, spláchne za tři dny přibližně 300 litrů vody. Na vypěstování stromů na výrobu jednorázových plenek pro děti je potřeba asi 420 kilometrů čtverečních půdy. Přitom pro úplně stejné množství dětí, používajících látkové plenky by bylo potřeba pouze 17 kilometrů čtverečních na vypěstování bavlny.

To jsou statistiky, které jasně hovoří pro látkové plenky, které stejně každé dítě bude mít na sobě raději, než jednorázové. V tomto případě je velká škoda, že tito mrňousové nemohou mluvit, aby se vyjádřili sami, pro kterou alternativu by se sami rozhodli. Každá mamča by se měla zamyslet, zda její miminko nestojí za tu hodinku za pár dnů, kdy rozvěsí látkové plenky po vyprání.

Vždyť přece nemusíte stát u vířivé pračky, jak to musely zastat naše babičky a vlastně ještě i maminky. Potom ještě vyvařit, rozvěsit na šňůry, po uschnutí pořádně vyžehlit. A při každém počůrání miminka musely celého mrňouse zase převléct, protože tehdejší látkové plenky, na rozdíl od nynějších, byly šíleně promokavé. Takže kromě plínek praly pořád a dokola i oblečky. A stejně to nějak všechno zastaly a v pohodě přežily.

Současné látkové plenky, mají již zcela jinou technologii. Současné maminky mají zcela jiné možnosti. Vždyť stačí tak málo. Nakoupit látkové plenky, strčit do automatické pračky a potom je pouze pověsit. Žádné žehlení, žádné vyvařování. Pouze sundat vyprané ze šňůry a klidně znovu použít. Co říkáte maminky, nestojí to alespoň za zkoušku?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra