Některým lidem se zuby kazí ve větší míře a někteří nemají téměř žádné problémy se zubním kazem. Částečně je to dáno geneticky, ale samozřejmě velký vliv na stav má míra zubní hygieny. Přestože často považujeme čištění zubů za triviální a myslíme si, že nás v tomto ohledu nemůže nic překvapit, opak bývá pravdou.
O čištění zubů
Základním pravidlem je pravidelné čistění, které bychom měli dodržovat min. ráno a večer. Patříme-li mezi jedince s citlivějšími zuby, měli bychom o ně dbát po každém jídle. Při čištění zubů dochází k odstranění zubního plaku a tím je chráníme proti zubnímu kazu, kameni a zánětu dásní. Samozřejmě nedílnou součástí je i estetické hledisko, neboť bílé zuby působí jistě lepším dojmem, než ty zažloutlé. Tento faktor je však ovlivňován i jinými aspekty, nejen čištěním, vliv mají jak dědičné predispozice, tak např. pití kávy, kouření atd.
Existují různé techniky správného čištění zubů, tou nejefektivnější jsou jemné, krouživé pohyby. Na kartáček byste přitom neměli tlačit, aby nedošlo k poškození dásně. Každému zubu je potřeba věnovat cca 10 kroužků, abyste je vyčistili skutečně kvalitně.
Není však důležitá jen technika, nýbrž také výběr správného kartáčku. Určitě nevybírejte ty s tvrdými štětinami, mohou poškodit dásně. Zvolte raději kartáček s měkkými štětinami, které jsou volně střižené, ideálně s malou hlavičkou a pevným držadlem. Dále byste určitě neměli zapomínat nebo podceňovat mezizubní kartáčky a dentální nitě. Reklamy na kartáčky nám sice často tvrdí cokoli, ale ani ty nejlepší přesto nevyčistí některé mezizubní prostory.
Spousta lidí také s oblibou používá různé ústní vody. Ty slouží jako doplněk ústní hygieny a jsou důležité pro svěží dech, určitě je ale nepovažujte za náhradu čištění zubů.
A jaká zubní pasta je ideální? Dnešní trh jich totiž nabízí nepřeberné množství. Nicméně správný účel plní každá pasta s obsahem fluoru a ten nyní již obsahují všechny. Takže je to opravdu pouze na vaší volbě.