Zdobení nehtů se stalo součástí módy už ve Starověku. Od té doby se chtějí ženy líbit a své nehty, jak na nohou, tak na rukou si lakují. Ve Starověku to určitě nebyly klasické laky, které známe dneska z drogerie, ale jako zdobení se používala různá barviva nebo hena. Tu známe i dnes na barvení vlasů, látek, kůže… Ženy, jako Kleopatra nebo manželka císaře Nera, znaly kouzla půvabných barevných nehtů.
Tak jako Kleopatra, i ženy dnes chtějí mít pěstěné a krásné nehty. A tím docílíme péčí. Nic nejde samo a i o nehty, celkově o ruce, se každý z nás musí starat. Radou na suché ruce je mastit a mastit. Ruce jsou velmi namáhány a například v zimě jsou ruce s nehty vystaveny mrazu. Proto bychom neměli zapomínat na péči o pokožku rukou. Krém na ruce by měla každá žena mít ve své kabelce. Nezabere mnoho místa a udělá velkou službu. Ochranu ruce vážně potřebují.
Základní pravidla péče o nehty by měla znát každý. Mnozí si myslí, že na nich nezáleží, ale ruce i nehty vypovídají o člověku hodně. Je na nich vidět, jak člověk o sebe pečuje, případně můžou prozradit i jejich povolání. Automechanika poznáme celkem snadno. Ruce permanentně černé od oleje, ruce zahradnice od hlíny, naproti tomu ruce hodináře jsou velmi jemné.
Je dobře, že současná moderní doba přispívá k tradici pěstěných nehtů. Jednoduchou a elegantní francouzskou manikúru vidíte na rukou asi nejčastěji. Ženy, které si netroufnou na výrazné nehty nebo jim to povolání nedovolí, zvolí právě tuto techniku zdobení nehtů. Bílý proužek na konci nehtu, do tvaru tzv. „Smajlíka“ je opravdu radost vidět. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Moderní je i barevná francouzská manikúra. Růžové, modré či fialové konce nehtů můžeme vidět spíš na mladších generacích, které jsou celkově odvážnější a jejich věk jim módní výstřelky dovolí.
Teplé letní dny nás přímo lákají k výrazným barevným nehtům. Trendem letošního léta byly neonové oranžové či růžové laky. Mohli jste je vidět na koupalištích jak na mladých slečnách, tak i na starších dámách. V barvách se meze nekladou a ani věk nemusí být překážkou. Na krásně opálených tělech zářivé barvy přímo vyniknou. Odvážné barvy si oblíbily i jinak konzervativní ženy. Na dovolené je dovoleno všechno.
Abychom měli krásně nalakované nehty, tak k tomu potřebujeme i kvalitní lak. Existuje několik zásad správného lakování. Nikdy si nelakujte nehty se starým, gumovým lakem. Už když si v obchodě kupujete lak, zkuste jej na nějaký papírek, jestli je tekutý. Mnohdy se setkáte už v obchodě s nekvalitním lakem, s kterým byste si nehty doma ani nenalakovaly. Laky mají různou hustotu barvy. Některé stačí nanést na nehet jen jednou vrstvou, u jiných musíte vrstvení opakovat. Nesmíte to samozřejmě přehnat, ideální jsou 2 vrstvy. Pokud byste nanesli přílišné množství laku na nehty, začal by se během několika hodin olupovat. Tím by vznikly nevzhledné barevné mapy. Pomocníkem proti olupování laků je podkladový lak, který se nanáší pod barevný lak. Ten vyrovná nerovný povrch nehtů a chrání přírodní nehty před zabarvením. Některé výrazně tmavé laky, například červené a černé, jsou dost agresivní pro nehty. Po odlakování může zůstat nehet zabarvený.
A samotné lakování. Lak byste neměli nanášet v silných vrstvách, proto je dobré štěteček o lahvičku dobře otřít a tím se zbavit přebytečného laku. Tahy štětečkem by měly být stále jedním směrem, aby se netvořily šmouhy. Po dokončení lakování nechte lak pořádně zaschnout. Existují rychleschnoucí laky, které zaschnou během minuty. To je výhoda, když potřebujete rychle upravené nehty a nemáte čas čekat na zaschnutí laku. Skvělým pomocníkem pro odstraňování nedokonalostí během lakování je odlakovač v tužce. Během sekundy spraví přebytečný lak, stečený do kůžičky.
Barva laku je záležitostí módy. Černý lak je přímo děsivý, ale pokud se šikovně nazdobí, může být i elegantní. Současně je velmi moderní sytě červený lak. Hezky zvýrazní nehty, ale je nevzhledný, jakmile se začne olupovat. V tom případě hned odlakovat! Módním typem pro méně odvážné jsou přírodní barvy béžová, světle hnědá, ale i zlatá. Těmito barvami rozhodně na nehtech nic nepokazíte. Metalické třpytivé barvy laků jsou vhodné na diskotéky, ale ne na běžné nošení. Modrým a zeleným lakům prozatím odzvonilo, ale není vyloučeno, že za několik sezon budou zase v kurzu.
Pro vysoký lesk nalakujte nehty lakem k tomu určeným. Pro oslabené či roztřepené nehty můžete použít zpevňující lak, který vaše nehty posílí. Problém oslabených nehtů trápí spoustu lidí. Stojí za tím nedostatek vitamínu a vápníku.
Nesmíme opomenout nehty na nohou, ty taky si zaslouží naši pozornost. Spousta žen si myslí, že nehty na nohou se lakují jen v létě. Ale proč? Proč by nohy měly v zimě být ošklivé, zanedbávané? Nohy potřebují stejnou pozornost jako ruce, ba dokonce ještě větší, protože jsou mnohem víc namáhány.
Po ošetření nohou nastává fáze lakování, stejně jako na rukou. Ke snadnějšímu lakování vám poslouží „oddělovač prstů“, který drží prsty odděleny od sebe a zabraňuje otisknutí laku. Barva laku na nohou by měla být stejná jako na rukou. Nebo aspoň ze stejné palety barev. Lakování započněte od malíčku, zabráníte si tím tak rozmazávání laku.
I když jsou nehty jen maličká část našeho těla, nesmíme na ně zapomínat a zanedbávat je. Každý si najde pár minut volna na úpravu nehtu a následné lakování. Uznejte sami, že raději si podáte ruku s někým, jehož nehty jsou upravené, než s tím, který za nimi má černou špínu.