Krásy španělské Andalusie

28.05. 2014 • Cestování 1317x

Pokud se rozhodnete vyrazit do Španělska s cestovní kanceláří, strávíte vaši dovolenou s největší pravděpodobností v Andalusii na jihu země. Právě tato oblast je totiž nejvíc navštěvovaná turisty. Je to největší a nejlidnatější autonomní celek Španělska a nabízí spoustu míst, která vás okouzlí.

Základní fakta o Andalusii

Místní název: Andalucía

Hlavní město: Sevilla

Počet obyvatel: 8 000 000

Úřední jazyk: španělština

Rozloha: 87 268 km2

Provincie: Sevilla, Málaga, Granada, Córdoba, Cádiz, Huelva, Almería, Jaén

Andalusie je největší a nejlidnatější autonomní oblastí Španělska. Samotný název oblasti pochází z řeckého výrazu „Al Andalus“, nebo-li „země Vandalů“. Toto jméno dali oblasti Arabové. Andalusie nabízí spoustu míst, která vás okouzlí. Bělostné pláže omývají azurové vody Atlantského oceánu a Středozemního moře, celým území pak protéká dlouhá řeka Guadalquivir. Cestovatele okouzlí svojí typickou architekturou složenou z mnoha stavebních slohů, překrásnými parky i olivovými plantážemi. I zde, stejně jako ve zbytku Španělska, panuje poklidná, až líná atmosféra, ve které zapomenete, co je to stres. Od 14 do 18 hodin Andalusané nepracují, ale užívají si dlouho siestu. Všechny obchody jsou proto v této době zavřené. I přes tento klid jsou zdejší lidé mnohem víc temperamentní, než zbytek Španělů. Hudbu, tanec i noční zábavu hltají plnými doušky a nikdy nemají dost. Jsou to velice přátelští a veselí lidé, kteří jsou k turistům velice vstřícní.

Pokud vyrazíte do Andalusie v létě, připravte se na pořádně žhavé teploty. Rtuť teploměru může vyšplhat i k 50°C, proto pokud máte v plánu prohlédnout si zdejší památky, vyrazte sem raději na jaře nebo na podzim. I zima je poměrně teplá. Teploty se pohybují většinou kolem příjemných 15°C, proto na většině území pouze prší. To ale neznamená, že Andalusané neznají sníh. Ve výše položených oblastech, například v pohoří Sierra Nevada, si můžete v zimě i perfektně zalyžovat.

Seznamte se s jednotlivými provinciemi

Provincie Sevilla

Hlavní město Sevilla je významným průmyslovým a kulturním střediskem Andalusie. Je to čtvrté největší španělské město a na březích řeky Guadalquivir zde trvale žije téměř tři čtvrtě milionu obyvatel.

První dochované zprávy o Seville pocházejí již z 9. století před naším letopočtem. Tehdy byla oblast dobyta Féničany, později přešla do držení Kartága a dále Řecka. Dnes patří mezi nejvýznamnější města Andalusie, i celého Španělska.

Z památek jmenujme například překrásné náměstí Plaza de Espaňa, palác Alcázar, který je jednou z nejstarších dochovaných královských rezidencí v Evropě, palác San Telmo ze 17. století, nebo židovskou čtvrť Santa Cruz. Milovníci zeleně pak mohou vyrazit do národního parku  Doñana.

Provincie Malága

Stejnojmenné hlavní město stojí na tom samém místě už od 7. století před naším letopočtem. Provincie byla dlouho pod nadvládou Římanů, díky čemuž můžete i dnes navštívit pravý římský amfiteátr nebo římskou pevnost Alcazaba. Dnes žije v Maláze, která je důležitým obchodním centrem celého Španělska, na 600 000 obyvatel. Až vás omrzí koupání na pláži z poetickým názvem Costa del Sol, nebo-li Pobřeží slunce, můžete vyrazit po památkách, kterých je ve městě spousta. Za všechny jmenujme místní překrásnou katedrálu, nebo hrad Castillo de Gibralfaro. Obdivovatele moderního umění nadchne Picassovo muzeum, milovníky přírody pak rezervace El Torcal, kde si díky typickým vápencovým útvarům budete připadat trochu jako v českém Adršpachu.

Provincie Granada

Už samotné slovo Granada člověku evokuje ohnivé a vášnivé flamengo. Provincie je velice rozmanitá. Na jedné straně se tyčí vrcholky Sierry Nevady, na straně druhé se pak nachází bělostné pláže Costa del Sol a nekonečné vody Středozemního moře. Samotné město Granada je poměrně mladé, ale o to víc se rozvíjející. Turisté sem míří hlavně kvůli překrásným památkám. Navštívit můžete například palác Casa de los Tiros, klášter Convento de Santa Catalina, nebo královskou kapli Capilla Real. Milovníky perfektně udržovaných zahrad nadchnou zahrady Generalife, ve kterých lidé odpočívají už od 13. století. Díky kouzelné atmosféře se tu pravidelně konají různé festivaly tance a hudby.

Provincie Córdoba

Stejnojmenné hlavní město bylo vystavěné na obou březích veletoku Guadalquivir. V historii ho obývala spousta národů různého vyznání. Na jednom místě tak můžete najít Židovskou čtvrť, přes dvanáct set let starou mešitu Mezquita, most přes řeku vystavěný Římany, i palác katolických králů Alcazar pyšnící se překrásnými zahradami.

Provincie Cádiz

Hlavní město, které nese stejné jméno, jako provincie, leží na jihozápadu Španělska už déle než tři tisíce let. Bylo založené někdy kolem roku 1000 př.n.l. Turisty nejvíce láká místní majestátní katedrála, nebo divadlo Grad Teatro Fall.

Provincie Huelva

Hlavní město této provincie bylo vystavěné na jihozápadě Pyrenejského poloostrova na soutoku dvou řek – Tinto a Odiel.

Provincie Alméria

Stejnojmenné hlavní město je známé pod přízviskem „maurské město“. Našli byste ho na jihovýchodě Španělska.

Provincie Jaén

Poslední provincií je Jaén, jehož hlavní město má opět stejný název a je plné průmyslu. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra