Jak být veselejším rodičem?

01.01. 2011 • Život a vztahy 1201x

Rodičovství je krásné, na tom se shodneme všichni, ovšem je to také velký zápřah a mnohdy je rodičovství poslání velmi nevděčné. Spíše než práce je to poslání. Často se setkáváte s nepochopením, když vaše ratolest něco chce, ale vy řeknete ne, často vídáte vašeho puberťáka, který kroutí očima či se ušklíbá nad něčím, co se vy snažíte jemu říci, často také děti pláčí, když jim něco nedovolíte, a jste nemoderní a starý rodič, který nechce svou dceru pustit na diskotéku, všichni tam jdou jenom ona má takové "hrozné" rodiče, kteří ji nikam nepustí a kazí jí mládí. Který rodič by, alespoň něco z toho neznal. Ve většině případů jsou rodiče vždycky ti špatní, kteří dětem nerozumí a podobně. Samozřejmě to jde pochopit, když člověk řekne na něco ne, není to vždycky příjemné, to je logické.

Každý chce, aby doma panovala vřelost. Byla u vás doma veselá nálada a všude plno smíchu. Na každém kroku byla cítit láska a porzumění a vytvořili by, jste domov, kde by se všichni rádi vraceli a kde je všude všem dobře. Ovšem ne vždy to uplně dopadne. Každodenně ječíte, stresujete se, vyšilujete, nadáváte a peskujete? Připadá vám tohle povědomé? Samozřejmě, je to docela pochopitelné. Po celém dni v práci, kde vám vše padalo na hlavu, vy jste se stresovala a stresovali vás ostatní, byla jste na koberečku u šéfa, který si na vás pěkně smlsnul a schladil žáhu. Poté rychle do školy pro dítě, odvést jej do kroužku a potom večer s ním domů. Doma není uklizeno, druhé dítko vesele sedí u počítače, nemá napsaný úkol, zítra píše písemku z matematiky, ale neučí se, v lednici není nic k jídlu a váš manžel si spokojeně pochrupkává na gauči. To by vytočilo snad každého člověka, nejen vás. V takovou chvíli "rupnou" nervy a už to jede.

Asi každý chce být spokojeným a veselým rodičem. Jak na to? Jsou nějaké fígle? Nějaké tipy? Jasně, jsou na to určité tipy, jak být veselejším a spokojenějším rodičem. Chcete je znát? Zde jsou tipy, jak se stát veselejším rodičem.

1. ŘÍKAT NE

Určitě jako rodiče máte ve svém slovníku mnoho slovíček a slovíčko ne je jedno z nejpoužívanějších slovíček. Ne, nemůžeš si vzít sladkosti, ne nedáme si zmrzlinu, ne nemůžeš si vzít to modré tričko, ne nemůžeš si nalít vodu do mixéru na hraní, ne nemůžeš spát s hlavou v nohách postele, ne nemůžeš si udělat z dek bunkr a podobně. Jsou to opravdu tak důležité věci? Jasně, sladkosti a zmrzlinu asi dítě nemůže jíst denně, ale modré tričko? Voda do mixéru na hraní? Spát s hlavou v nohách postele? Udělat si bunkr z dek? Proč ne? Vždyť tohle jsou drobnosti, kterými se nezatěžujte a s klidným srdcem řekněte ano. Dítko bude přešťastné, vám to vykouzlí úsměv na tváři a nemusíte se trápit poté, když dítku řeknete ne.

2. SMÁT SE A ZPÍVAT SI

Kdo tohle čte, říká si, je snad praštěná? Ať si to zkusí sama, vždyť to moc nejde, no jo píše se to dobře, ale hůře se to provádí. Jde o to, že si vždycky najdete výmluvu, proč je to těžké a proč se to dobře říká, ale hůř plní. Své pocity můžete sami ovlivnit. Buď se budete pořád něčím zaobírat a budete mít špatnou náladu, nebo dokážete vykouzlit na tváři úsměv a s úsměvem a písní na rtech budete veselejší a spokojenější.

3. VĚČNÉ OPAKOVÁNÍ

Pokud nechcete, aby se z něčeho stal každodenní rituál, nedělejte to více než dvakrát po sobě. Nechcete například dookola číst vašemu dítku pohádky, dokud neusne? Tak to dělejte pouze vyjmečně. Jinak si domluvte, jednu pohádku a dost. Uvidíte, že poté budete více v pohodě a dítko si na váš rituál zvykne a už nebude vyžadovat denní čtení tří a více pohádek.

4. POKEC S KAMARÁDKAMI

Je důležité občas vypnout a jít si popovídat s kamarádkami. Děti jsou studnici těch nejlepších a nejšílenějších situací a jsou taky dobrým tématem, jakmile se s kamarádkami sejdete a vyprávíte si tyto situace. Zkuste si, ale v tu chvíli, kdy se situace stane pomyslet, až tohle budu vyprávět Magdě, či až budu s holkama, tohle jim musím říct, společně se zasmějeme. Hned v tu chvíli budete mít lepší náladu a představíte si, jak se s kamarádkami budete smát a bavit se nad tím.

5. NEPOUŽÍVEJTE V MLUVĚ NEGATIVA

V každém slovníku lidí fungují negativa. Ne, nedostaneš, nedám ti, nechci, nech mě, nedávej mi to, nedám ti to, nesměj se, nesedej si a podobně. Podobně jako všichni ostatní i děti nemají rády negativa a slovíčko ne. Zkuste větu formulovat jinak, lépe a dítko na ni bude také jinak reagovat. Místo toho, aby, jste řekla: Nepůjdeme do cirkusu, dokud nebudeš mít jedničku!, řekněte raději: Jakmile dostaneš jedničku, půjdeme do cirkusu. A toto používejte na všechno, co dítěti říkáte. Lépe to stráví a bude s vámi spolupracovat, takže žádné třecí plochy již nebudou.

6. VŠE JEDNOU KONČÍ

Lopotíte se s kočárkem do schodů a nadáváte nahlas? Počkejte, až dítko bude běhat po svých a vy za ním budete muset běhat. Poté si s nostalgií vzpomenete na, jak jste se lopotila s kočárkem do schodů a přijde vám to líto.

7. HRAJTE SI

Děti si velmi rády hrají a moc rádi do toho zapojují také dospělé, které jim tuto hru okoření a dodají hře "šmrnc". Ovšem rodiče mnohdy nechtějí mít s hrami děti nic společného a většinou je odbydou tím, že nemají otravovat, mají si hrát samy a podobně. Znáte to? Zkuste si na chvíli zahrát na malé děti. Hrejte si s dětmi, na doktora, na školu, hrejte si s hračkami, stavějte hrady, aby je vaše dítko mohlo s radostí shodit. S dětmi také vyvádějte hlouposti. Schovejte se tátovi a čekejte na to, až vás najde, popadněte dítko a lechtejte jej a pdobně. To jsou chvíle, kdy se vrátíte do dětských let, budete spokojení a usměvaví.

8. SPOLEČENSKÉ HRY

Ty jsou důležité a to pro rozvoj dítěte. Navíc tím utužujete rodinu a navazujete s rodinou kontakt. Udělejte si odpoledne čas a zahrajte si nějaké ty hry. Můžete vzít také vědomostní hry a nenásilnou formou děti učit nějakým novým věcem a novým poznatkům. Uvidíte, že to dítě ocení a oceňuje navíc čas, kdy jste spolu. A vy se budete cítit také spokojenější a veselejší. A nejde přesně o tohle?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra