10 nejčastějších otázek, které vás potkají u pracovního pohovoru

01.10. 2013 • Život a vztahy 2056x

Pokud hledáte práci a v nejbližší době vás čeká pracovní pohovor, jistě oceníte náš přehled Deseti nejčastějších otázek, které vás potkají u pracovního pohovoru. Je dobré je znát a připravit se pečlivě na odpovědi. Můžete tak snadno a rychle zabodovat.

1) Jaké jsou Vaše silné a slabé stránky?

Otázka pravidelně se opakující na každém pohovoru. Odpověď řádně promyslete. Mluvit o sobě umí každý, ale umíte najít tu správnou rovnováhu mezi klady a zápory? Když budete perlit jednu svou pozitivní vlastnost za druhou, budete vypadat až "rádoby ideálně", když o sobě budete mluvit pouze v záporu, zaměstnavatele nezaujmete. Vyberte ty vlastnosti, které skutečně máte, a jsou pro práci, o kterou se ucházíte, důležité.

2) Z jakého důvodu byl ukončen Váš předešlý pracovní poměr?

Touto otázkou chce zaměstnavatel zjistit, zda jen budete házet vinu na svého šéfa, nebo se naopak sám přiznáte k nekalostem. Realitu se nesnažte zkreslovat a vysvětlete, jak to skutečně bylo. Opět je dobré najít v odpovědi rovnováhu mezi dobrem a zlem.

3) Co víte o naší firmě?

Nezapomeňte si informace o dané firmě zjistit dopředu. Nebudete vypadat zrovna dvakrát dobře, pokud budete pár minut před pohovorem hledat webové stránky firmy na mobilu, abyste o ní zjistili vůbec nějaké informace. Navíc Vám to na klidu rozhodně nepřidá. Rozhodně nechrlete jednu znalost za druhou, kterou možná neví ani sám Váš zaměstnavatel. Vyberte pouze to podstatné.

4) Jakou výši platu si představujete?

Opět otázka, u které můžete narazit. Nesmíte říct ani málo, ani hodně. Spíše tak akorát, aby to odpovídalo skutečnosti. Zkuste zabrouzdat na internetu, i takové informace zde můžete najít.

5) Jaké jsou Vaše cíle do budoucna?

Je hezké, že chcete mít rodinu a vystudovat ještě tak tři další vysoké školy. Ale to svému zaměstnavateli v tuhle chvíli neříkejte. On raději přijme někoho, kdo vidí svou budoucnost v této firmě, protože kdyby přijal Vás, nemá dlouhodobější jistotu. Proto se v odpovědi zmiňte spíše o své pracovní budoucnosti.

6) Proč se ucházíte o tuto pracovní pozici?

Dejte především najevo svůj zájem. Neuškodí zmínit, že Vás to tímto směrem táhne už od dětství. Přestože jste třeba duší flegmatik, snažte se ukázat, co ve Vás je.

7) Co děláte ve volném čase?

Snaha Vašeho budoucího šéfa zjistit o Vás něco víc. Nebojte se prozradit na sebe i nějaký neobvyklý koníček, alespoň si Vás zaměstnavatel zapamatuje. A kdo ví, třeba se věnuje něčemu podobnému, jako Vy a můžete tak najít společnou řeč.

8) Jaké je Vaše životní motto?

Hlavně vyřaďte odpovědi typu "Nikdy neříkej nikdy". Tohle řekne každý druhý. Vaše životní motto musí být smysluplné a mít ducha. Mělo by to být něco, co Váš zaměstnavatel ještě pravděpodobně nikdy neslyšel a něco, co mu dokáže, že Vám to myslí.

9) Proč máme vzít právě Vás?

Neříkejte "Nevím". Řekněte pravý důvod, který zaujme. Před budoucím šéfem se neponižujte, naopak u této otázky vyzdvihněte přednosti a snažte se dokázat, že budete firmě přínosem.

10) Co je Vaší motivací?

Rozhodně nemusíte být tak moc upřímní, abyste odpověděl "peníze". Raději zmiňte, že od práce očekáváte novou životní zkušenost a peníze jsou příjemným bonusem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra