Proč si pořídit hovawarta?

20.09. 2013 • Život a vztahy 1520x

Stojíte před rozhodnutím, jakého hlídače si pořídit na vaši zahradu? Toužíte po společenském, tolerantním, klidném, ale zároveň temperamentním a vitálním plemenu? Pořiďte si hovawarta. Hovawart se vám stane věrným společníkem na vaší cestě životem.

Kde se vzal, tu se vzal hovawart!

Jedná se o relativně mladou rasu s velmi starým jménem a původem. Dříve se jmenoval hofewart (z německého Hof – dvůr a warten – čekat, hlídat). Původní popis hovawarta je zmiňován již ve středověkých dokumentech. Byl popsán jako dlouhosrstý pes s převislýma ušima a huňatým ocasem. Hofewart dříve posloužil jako selský pes a hlídač majetku. V roce 1879 pan Fitzinger ve své knize vymezil profil hlídacího psa. Tento popis odpovídá dnešnímu standardu hovawarta. Po první světové válce se chovatelé z okolí Harzu rozhodli, že vyšlechtí nového dlouhosrstého stabilního psa s převislýma ušima a bohatým ocasem. V roce 1922 byli v chovatelské knize zaevidováni první hovawarti. Toto plemeno je od samého začátku tetováno. Dnešní hovawart má v sobě geny například leonbergra, kuvasze, „africké divoké feny“.

Vzhled hovawarta

„Howík“ je silný, středně velký, dlouhosrstý pracovní pes s převislýma ušima, širokým hrudníkem, pevným a rovným hřbetem, s mohutnou hlavou a širokým čelem. Rozdíl mezi pohlavím je patrný – především ve tvaru hlavy a celkové tělesné stavbě.

Velikost (měřeno v kohoutku): feny 58 – 65 cm; psi 63 – 70 cm.

Přibližná hmotnost: feny 32 – 38 kg; psi 40 – 45 kg.

Srst a barva: hovawartova srst je dlouhá, mírně zvlněná. Existují tři barevné verze tohoto plemena – středně plavá, černá, černá se znaky.

Inteligentní pes s mírumilovnou povahou

Pes Hovawart je vyrovnaný, klidný, dobromyslný, sebejistý pes s obranářskými vlastnostmi. Může se chlubit výtečným čichem, díky němuž se může nalézt uplatnění i jako stopovací či záchranářský pes. Ke svojí rodině (smečce) má velmi silnou citovou vazbu, proto je označován za výborného doprovodného, hlídacího a obranářského psa. Je společenský a chce být tam, kde je právě jeho smečka. Nevrhá se do zbytečných agresivních bojů s ostatními psy!!! Když k vám přijde návštěva, zcela ji respektuje, neútočí na ni. Když je mu někdo z přítomných nesympatický, štěká na něj a stoupá si před něj. Nedochází k žádné agresi. Když „howíka“ pochválíte a dáte mu povel, ať nehlídá, lehne si pod stůl nebo do jiného klidného místa, kde bude blízko svojí smečce.

Hovawart a děti

K dětem, které jsou součástí smečky, je velice dobromyslný a maximálně trpělivý. Při dětském hraní toleruje jejich chyby a není agresivní. Pokud ale malý nezbeda dělá schválnosti a různě psa provokuje, „howík“ to pozná a už si na dítě začíná dávat pozor. Při každé další úmyslné chybě, pak na dítě štěkně a nevšímá si ho. U styku psa a dítěte by vždycky měl být dozor majitele. Majitel musí dítěti pečlivě vysvětlit, že pes není žádná hračka. K cizím dětem se hovawart bude chovat jinak, než k dětem ve smečce. Nebude si jich všímat, bude je respektovat. Když čekáte nový přírůstek do rodiny, měla byste po návratu domů, miminko ukázat i vašemu hlídacímu mazlíčkovi, aby si ho také prohlédl a očuchal a přiřadil do smečky. K miminku bude od samého začátku chovat lásku stejně jako vy.

Výchova a výcvik hovawarta

Hovawart není tvrdohlavý. Naopak je inteligentní a učenlivý. Velmi rychle pochopí nové povely. S výchovou a výcvikem musíte začít už u štěněte. Nejlepší doba na osvojení povelů a návyků je do šesti měsíců. Při výchově musí být celá rodina „naladěna na stejnou vlnu“. Povely a tresty jednotlivých rodinných příslušníků se musí shodovat.

Pro získání další potřebných informací doporučuji k pročtení knihu Jak na to – Hovawart, kde naleznete 70tistránkový rozbor tohoto výjimečného plemene.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra