Vějíře zdobí i chladí

01.06. 2018 • Zajímavosti 1218x

Vějíře provázejí lidstvo už od starověku. Nejstarší dochované vějíře našli archeologové v Tutanchamonově hrobce a pocházejí ze 14. stolení před naším letopočtem. Je jich celkem osm a byly vyrobeny ze dřeva a slonoviny a zdobeny například zlatem a barevnými skly.

Dalším dokladem používání vějířů již před tisíciletími jsou takzvané Tangerské figurky – terakotové sošky držící listové vějíře, které pocházejí ze 4. stol. p. n. l. Ve starověku se ale používaly i v Americe a Asii.

V antickém období byly v Řecku a Římě vějíře považovány za luxusní módní doplněk a vyráběly se hlavně z peří speciálně chovaných pávů, nebo z listů palem s držadly z bambusu.

Širší rozšíření vějířů v Evropě přinesly křížové výpravy, z nichž byly přiváženy jako válečná kořist. Například ve 12. století je používali hlavně duchovní, ale tvar vějířů vyrobených z kůže nebo pergamenu byl kruhový.

Japonské vějíře

Druhým zdrojem inspirace pro Evropu byli portugalští mořeplavci, kteří kolem roku 1500 dovezli vějíře z Japonska. Móda vějířů se pak velmi rychle rozšířila do celé Evropy.

Skládací vějíř, jak ho známe dnes, přivezla do Francie poprvé královna Kateřina Medicejská roku 1578. Vějíře sbírala také královna Alžběta I. Používaly se různé materiály od slídových destiček přes hedvábné listy až po kovové fólie a měnil se i styl zdobení vějířů. Žebra byla kostěná či želvovinová.

Objevovaly se vějíře z peří a postupně se měnily i jejich tvary i dekorační prvky na nich. Dochované vějíře tak jsou často i dokladem historických událostí – od vyobrazení politických změn až po oslavu nových vynálezů.

V období secese začaly být vějíře používány jako reklamní nosiče, ale zároveň se začala zhoršovat kvalita použitých materiálů. Popularita stále klesala, takže v polovině 20. století už se vějíře používaly jen v zemích, kde jsou součástí národní kultury, například v Itálii, Španělsku, Japonsku či Číně.

Současné trendy

V současnosti prožívají vějíře svou renesanci, a to nejen jako dekorační, ale i zcela funkční prvek. Nejen během dovolené na pláži, ale i v rozpálených letních ulicích příjemně ochladí. Nabídka vějířů je dnes obrovská.

Asi nejoblíbenější jsou klasické malované vějíře, které dostanete v nejrůznějších designech od orientálních květinových motivů až po zcela moderní výtvarné pojetí v nepřeberném množství barevných kombinací. Vějíře s puntíky se zase skvěle hodí k šatům v populárním retro stylu 50. let či jako zvýraznění kombinace barev.

Hedvábné vějíře můžete dostat jak na klasické kostře, tak i bez obšití, tedy takzvaně se závojem, které se výborně hodí pro orientální tance. Výhodou hedvábí je, že vějíře jsou skutečně lehounké.

Španělské vějíře jsou zase nezbytností pro tanečnice flamenca, ale většinou tmavé a výraznými barvami zdobené vějíře skvěle doplní i velkou večerní róbu třeba do opery. Vějíře ale nemusí být jen do ruky.

Dekorační vějíře ozdobí netradičně interiér a vybrat si můžete jak tradiční, tak zcela moderní designy. Historie vějířů tak určitě nekončí. Stačí si jen vybrat ten, který udělá radost právě vám.

Velký výběr španělských i dekoračních vějířů najdete na www.poznani-knihy.cz

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra