Workoholismus. Co s takovým člověkem?

16.09. 2013 • Hubnutí 1467x

Workoholismus je závislost na práci. Denně v ní tráví člověk několik hodin, víkendy. Pokud je doma a jen trošku to jde, pracuje, v práci často bývá přesčas, a když už musí být doma, neustále kontroluje telefon, pracovní e-maily a volá do práce, zda se něco neděje. Workoholici bývají většinou lidí na vyšší pozici nebo to jsou vlastníci svým firem, podnikatelé. U podnikatelů je to tak trošku omluvitelné, rozjíždění firmu, musí se starat o své živobytí. Co, ale rodina? Ta samozřejmě strádá. Rodič se dostatečně dětem nevěnuje, většina besídek, školních představení a podobně pro ně není. Oni jsou v práci. A manželství či partnerství také nestojí za nic. Většinou manžela nemáte doma. Nakupujete sama, chodíte do divadla na kocerty sama. S dětmi jste většinou sama, na dovolené jezdíte sama, víkendy trávíte sama. Nevyhovuje vám to? Nelíbí se vám být pořád o samotě? To je jasné.

Workoholik je většinou samotář. Ač může mít vztah, většinou to po nějaké době přestane klapat. Nikoho nebaví být ve vztahu a přitom trávit všechen čas samotný. S přáteli se domluvíte na kině nebo na dobré večeři, partner vám to odkývne, ale v den schůzky s přáteli se omluví, že má v práci moc práce a nestihne to. Jednou, dvakrát se to dá pochopit, to ano. Ovšem když se to děje pořád už se nad tím zamyslíte a přemýšlíte, kde je chyba a kde je problém. Je chyba ve vás? Nechce s vámi trávit čas? Nemá rád, vaše přátelé? Nelíbí se mu, jak se chovají? Pokládáte si spoustu otázek, na ně však nenalézáte odpověď.

Problém bývá někde jinde, je to v tom, že váš partner je zkrátka závislý na práci. Povětšinou bývají workoholici muži, avšak nevyhýbá se to ani ženám, i když v menším měřítku. Ženy obvykle v sobě dokáží oddělit práci a rodinný život. Umí se postarat o to co je nutné a potřebné jako úklid, vyprat, vyžehlit a podobně. Práce je pro ni sice zdrojem peněz, ale rodina je pro ženu důležitá. I když jsou dnešní ženy dostatečně emancipované. Muži ne, ti mají zafixováno, že musí rodinu především uživit a zajistit. To, že tráví nadmíru času v práci, neřeší. Mnohdy se na ženu také mohou obořit. Žena například chce, aby s ní muž šel například do kina, divadla nebo s dětmi na pískoviště. Muž řekne, že musí do práce a kámen úrazu je na světě. Žena muži začne vyčítat práci a muž se obočí, vždyť přece vydělává a zajišťuje finančně rodinu. To, že rodina trpí jeho nepřítomností, nevidí. Nebo spíše nechce vidět.

Člověk, který je workoholik nevidí, že je něco špatně. On je přece pořád spokojený a šťastný. Zkuste si s přítelem promluvit. Ukázat mu, jak rodina trpí a jak rodině chybí právě váš otec a manžel. Je potřeba si promluvit bez emocí, bez zbytečného obviňování. Zkrátka jen fakta. Komunikujte s ním, říkejte, co cítíte, jak se cítíte, když jste bez něj. Třeba mu to dojde a změní se. Pokud ne, přitlačte na něj, ať vyhledá lékařskou pomoc. Není to žádná ostuda a žádný důvod k tomu, stydět se.

Muži si většinou nechějí připustit chybu. Proto o tom nechtějí nic slyšet a nechtějí se o tom vůbec bavit. Pokud s tím nebude partner nic dělat a dál bude trávit v práci většinu svého dne. Takový člověk zůstane bohužel sám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra