Může vám s hubnutím pomoci katogenní dieta?

05.09. 2013 • Hubnutí 1471x

Dieta s tímto lehce tajuplným názvem je nejnovějším trendem mezi různými dietami. Dle mnoha ohlasů především z Velké Británie by mohla být právě katogenní dieta tím způsobem redukce nadváhy, který může mít dlohodobější charakter oproti jiným metodám, propagovaným v minulosti. Nespornou výhodou kateogenní diety, na rozdíl od jiných diet, je její běžné úspěšné používání při léčbě epilepsie. Není se tedy nutné obávat, že na sobě budete experimentovat s dietou vymyšlenou nějakým šarlatánem. Jedná se prostě jen o lékařský postup, který si můžete také zkusit.

Širší používání katogenní diety  se datuje již ve dvacátých letech 20. století. Však díky pokroku učiněnému ve vývoji nových léků určených právě k léčení epilepsie se od ní postupně upustilo. Proto se také stalo, že byla katogenní dieta jako metoda redukce váhy po několik desítek let opomínána.

Opět se začaly zmínky o ketogenní dietě šířit zhruba před rokem z Velké Británie, kde byla znovu oživena jako metoda pro efektivní redukci nadbytečného tělesného tuku, který je strašákem nejen britského obyvatelstva. Na čem je tedy založena podstata ketogenní diety? Je vhodná i pro Vás?

Podstatou katogenní diety je významný proces zvaný ketóza, od kterého je odvozeno i její pojemnování. Ketózou je v lidském organizmu nazýván stav, kde je v krvi obsaženo velké množství ketolátek. Zkráceně lze ketózu popsat jako proces, kdy se při poklesu uložených sacharidů v organismu začínají v lidských játrech vytvářet ketolátky. To je právě principem a účelem ketogenní diety. Její úspěch je založen na odstranění všech cukrů z konzumované potravy.

Jaký je důvod pro eliminaci sacharidů ze stravy? Jednoduchý. Když obsah cukru v lidském organismu významně poklesne, začne tělo vyrábět energii z jeho uložených zásob a ty se spotřebují asi během dvou až tří dnů. Když už nejsou dostupné sacharidy, začne tělo jako náhradu spalovat tuky.

Jistě není možné vyloučení sacharidů z potravy v dlouhodobém časovém horizontu. Takovéto drastické omezení probíhá jen v počáteční fázi ketogenní diety. Posléze už jsou cukry zařazeny do jídelníčku hubnoucího, samozřejmě jen v množství, které je potřeba bedlivě sledovat. Toto množství povolených sacharidů se pohybuje v řádu několika desítek gramů za den.

Vhodná je ketogenní dieta tedy pro lidi, kteří nutně potřebují během krátké doby zhubnout větší množství uloženého tuku. Nejedná se tedy v žádném případě o režim dlouhodobého zdravého stravování. Populární je tato dieta u aktivních sportovců, u kterých je nezbytné snížení jejich tělesné hmotnosti před významným závodem či setkáním.

V běžné realitě je tato dieta započata týdenním vyřazením všech cukrů z konzumované potravy, posléze jsou sacharidy do jídelníčku opět zařazeny, jak již ale bylo zmíněno výše, pouze v minimálním množství.

Aby se dostavil výsledek katogenního procesu, je absolutně nezbytné vyřazení všech cukrů z přijímané stravy. Nejde tedy jen o to, omezit slazení čaje a nejíst koláče a cukrovinky, z jídelníčku se musí vyřadit i ovoce a luštěniny, které jsou často jako zdroj sacharidů opomínány. 

Je vhodné nejíst ani kečup či kukuřici, naopak doporučováno je přijímání bílkovin a také kvalitních přirozených zdrojů tuků. Tím je v praxi například olivový olej. Zkuste si jej při katogenní dietě přidávat třeba do čerstvých salátů. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra