Držíte dietu? Osvojte si naše rady

27.09. 2014 • Hubnutí 1414x

Jestli zastáváte názor (jako většina lidí), že dieta je pouze otázkou redukce potravy, jste na omylu. Je to o něco složitější než by se na první pohled mohlo zdát. Ti, kteří někdy dietu drželi, potvrdí, že má vliv na celý váš dosavadní životní styl. Není radno proto některé věci při dietě opomíjet. Zaměřme se tedy na několik důležitých rad v následujících bodech.

1.  O své dietě byste měli povědět svému okolí. Vyhnete se tak nepříjemným situacím při setkání s přáteli, na firemním večírku či rodinné návštěvě. Hostitel tuto informaci také dozajista ocení a bude moci i vám připravit něco k snědku - třeba zeleninový salát. Pozor si dejte hlavně na rodinné sešlosti – obzvláště babičky mají snad v genech zakódováno, že za každou cenu vám musí neustále dávat něco k jídlu. Pro jednou to přeci nevadí a kousek vám neublíží. Jistě to sami znáte. Mějte pevnou vůli! Stůjte si za svým názorem! Jestli chcete hřešit pak jedině kvůli sobě. To třeba jednou budete stát u výlohy s pečivem hladoví jako psi a jednoduše to prostě nevydržíte a dáte si nějakou dobrotu. Nepodlehněte proto jen kvůli přání někoho jiného. Buďte neoblomní! Jestli si chodíte rádi posedět s přáteli do hospůdky na vínečko apod., předem jim oznamte, že pijete pouze minerální vodu. Poproste je, ať se vás nesnaží za žádnou cenu ponoukat k alkoholickým nápojům – vysoký obsah kalorií.

2.  Nikdy si doma neskrývejte na tajná místa sladkosti (čokoládky, sušenky apod.) Dříve či později neodoláte a v nestavitelné touze jíst to s nimi dopadne špatně. Toto chování je zcela přirozené a mají s tím problémy i jedinci silnější povahy. Ideální je proto nemít tyto pochoutky vůbec v dosahu. Odneste si je schovat na čas třeba ke kamarádce, kde budou mimo váš radar. Případně jimi můžete udělat radost někomu jinému. V tomto bodě je ale nutné upozornit na tzv. hypoglykemický šok, který se objevuje i normálně. Ovšem pokud jste na dietě, riziko výskytu se zvyšuje dvojnásob. V takovém případě musíte mí poblíž cokoliv sladkého – je to otázka života a smrti. V tu chvíli totiž potřebujete do krve dostat rychle cukr. Není potřeba do sebe hned narvat všechny čokolády. Stačí mi poblíž hroznový cukr, med, bonbon. Někdy v takových situacích přijde řada i na stoletou sušenku, zapadlou kdesi ve spíži. Jen z té představy se vám dělá zle, ale pokud si chcete zachránit život, i taková tatranka poslouží.

3.  Naplánujte si každodenní cestu do zaměstnání tak, abyste přišli minimálně do styku s lákavými výlohami lahůdkářství. Jestli máte ve zvyku mlsat a jste k tomu navíc hladoví, pak vás nenechají v klidu. Určitě se vám to taky někdy stalo (i nedietáři) – oči vám přecházejí z toho množství pečených dobrot (koláče, koblížky, …). Vyhněte se i večírkům. Hromadná večeře je to první, co na nich můžete očekávat. Není moc příjemné, ani pro jednu stranu, sedět mezi hosty, kteří se „cpou“ hlava nehlava.

4.  Je dobré mít při dietě určitou motivaci. Najděte si v šatníku nějaký kousek oblečení, do kterého byste rádi zhubli. Ukážete světu, jak jste na sobě pilně pracovali a nebudete se muset schovávat v plandavém oblečení.

5.  Nákupy v supermarketu – předem se zamyslete, zda je vaše vůle pevná a připravená na takový scénář. Zda nebude lepší navštěvovat prozatím (v době diety) jen menší obchody a raději se vyhnout i samoobsluhám. Vyhnete se tak koupi zbytečností. Musíte se odnaučit kupovat zboží jen proto, že prostě máte v tu chvíli hlad. Ovšem ve velkých a nejmenovaných nákupních řetězcích je to hodně obtížné. Zvláště pokud jdete na nákupy hladoví. To pak koupíte kde co.

6.  Pokud nepatříte zrovna mezi vášnivé kuchařky, vězte, že při dietě se budete mít v kuchyni co otáčet. Dietní strava vyžaduje hodně času na přípravu. Zapomeňte na chleba s máslem a sýrem (šunkou) ke svačine. Odteď se připravte na krájení zeleniny, dochucování, míchání salátů a mnoho dalšího. To samé platí i u přípravy večeře. Už žádné rychlé hotovky z čínských restaurací, které si nosíte v plastových obalech domů. Jako správná hospodyňka nastoupíte pěkně ke sporáku a uvaříte si například výborné těstoviny, které dozdobíte listem bazalky a pokrájenými cherry rajčátky. Vše další je jen na vaší fantazii, ale snad rozumíte, co tím chtěl básník říci.

7.  Redukcí či změnou způsobu svého dosavadního stravování rozhodně efektivně a navždy nezhubnete. Mnoho lidí je přesvědčeno, že tomu tak skutečně je. Musíte do procesu hubnutí zapojit i fyzickou aktivitu. Bez ní to jednoduše nebude fungovat. Nejspíš se to někomu nezamlouvá, ale bohužel s tím nenaděláte nic. Pro dietu se tedy rozhodněte v okamžiku, kdy máte jistotu volné chvíle i na nějaký ten pohyb. Na výběr máte mnoho možností – jóga, běh, aerobik, chůze aj. Volba je zcela na vás. Zvažte při výběru proto časový harmonogram. Vymezte si proto na každý den prostor pro cvičení. Mnoho z nás právě na toho při plánování zapomíná.

Pevně doufám, že vaše dieta se nestane hororem, ale započne tím pro vás zcela nová (šťastnější a spokojenější) etapa života!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra