Jak bojovat s celulitidou

19.11. 2013 • Hubnutí 1773x

S celulitidou se jistě setkal každý z nás. Jedná se o poměrně častý problém u žen bez rozdílu věkových kategorií. Celulitidu by si někdo mohl spojovat pouze s nadměrnou váhou, ale to rozhodně není pravda, protože o tloušťce to není. Dokonce i štíhlé ženy můžou mít problémy s pokožkou, ve které bude spousta prohlubní a vyvýšenin. 

Podle odhadů s celulitidou bojuje drtivá většina žen již od puberty. Do dnešní doby nejsou příčiny celulitidy kompletně objasněny, nicméně očekává se, že je způsobuje sedavé zaměstnání, nadměrná konzumace alkoholických nápojů, špatné stravování, konzumace kávy a některé užívané léky. Další zhoršení celulitidy se dá očekávat během těhotenství. Celulitida se zhoršuje společně se stárnutím pokožky. Jedním ze způsobů boje proti celulitidě je zdravý životní styl. Měla by se volit strava bohatá na různé druhy zeleniny, ovoce, luštěnin, masa a nízkotučných mléčných výrobků. Chybět by určitě neměla ani pravidelná pohybová aktivita, snižování hmotnosti, pravidelné doplňování tekutin a masáže postižených oblastí za pomoci vybraných krémů. Za celulitidu také mohou genetické předpoklady. 

Z hlediska lékařského je celulitida hormonální a metabolický problém, jakýsi druh endokrinologického onemocnění, při kterém vázne odtok lymfy. A jakmile lymfatický systém nefunguje dokonale, tukové buňky začnou vytvářet shluky. Kvůli tomu může vznikat hrbolatá pomerančová kůže.

Pohyb

Velice důležitý je při celulitidě pohyb. Odstraňování celulitidy s sebou přináší nutnost komplexních opatření, do nichž patří i změna kompletního životního stylu. Míza v lidském těle totiž nemá žádnou "pumpu", která by jí vháněla do síní v těle. Do pohybu se v lymfatických cévách a kapilárách dostane za pomoci stahování kosterních svalů. Tím, jak se natahují a smršťují svaly, masírují se lymfatické cévy, jež jsou umístěny ve většině orgánů těla, a mízu posouvají. Z toho tedy plyne, že základním předpokladem pro aktivaci lymfy je zapojení co největšího počtu svalů a dobré prokrvení pokožky. 

Sportovní aktivity by si měl každý vybírat individuálně podle vlastního založení. Vhodný může být tenis, zumba, plavání, tanec, rychlá chůze, in-line bruslení či jogging. Ideální je cvičit v kompresivních punčocháčích, které ovšem nestahují příliš. 

Mezi účinné a oblíbené techniky cvičení patří také cvičení s gumou, která slouží jako protisíla. Vyzkoušet můžete zanožování ve vzporu klečmo s gumou nebo unožování nohou do stran ve stoje, kdy je vysoce zatíženo boční svalstvo. Poměrně zajímavým cvikem je také zvedání pánve, na které existují různé varianty. Lehněte si na záda, paže dejte podél těla, pokrčte nohy v kolenou a chodidla dejte od sebe ve vzdálenosti na šířku ramen. Cvik následně spočívá ve zvedání pánve. V horní fázi pohybu si musíte vědomě zatnout hýžďové svalstvo a chvíli zůstat. Potom se můžete pomalu a kontrolovaně vracet do základní polohy. Pohyb ukončete kousek nad zemí a ihned navazujte dalším opakováním. Během celého cviku musíte držet rovně páteř a neprohýbat se v zádech. Při pohyb nahoru vydechujte.

Koupelnová masáž

Koupelnová masáž patří k účinným lékům proti celulitidě, ale velkou chybou bývá, že ji lidé nevydrží podstupovat dostatečně dlouhou dobu. Boj s celulitidou je totiž běh na dlouhou trať a mělo by se začít hezky zvolna, ale u bojování by se mělo zůstat, protože jinak si celulitida bude dělat to, co jen bude chtít. Pomerančové kůže se dá zbavit třeba při koupeli ve vaně. Ještě před začátkem samotné koupele si můžete do vody přidat některé správné přísady, které dovedou samy o sobě účinně pomáhat s bojem proti celulitidě. 

Odstraňování celulitidy napomáhá rozmarýn, máta, šalvěj nebo levandule. Kromě odstraňování celulitidy také zlepšují tonus pokožky. V horké vodě se můžete natáhnout na dvacet minut a nechat na sebe působit pomocné látky a hlavně teplou vodu, jež prohřeje místa postižená celulitidou. Potom můžete začít s masáží pod vodou. K masáži se dá použít režná žínka, masážní strojek na celulitidu nebo kartáč v kruzích ve směru nahoru. V oblasti břicha poté postupujte v jemných kruzích ve směru hodinových ručiček, dokud nebudete pociťovat lehoučké pálení. Pak si dejte pětiminutovou přestávku a můžete pokračovat další částí masáže. Za pomoci palce a ukazováčku vezměte oběma rukama podkožní tuk do podkovy a nechte v rukou kožní řasu roztát. Takovým způsobem směle pokračujte až do okamžiku, kdy projdete úplně všechna postižená místa. Po zdárně dokončené masáži se vysprchujte a použijte na sebe speciální krém na celulitidu, jenž se ideálně vstřebává právě do prokrvené pokožky.

Zábaly

Dalším poměrně hodně účinným prostředkem proti celulitidě jsou různé druhy zábalů. Na ty si můžete zajít do nějakého kosmetického salónu nebo se do něho můžete pustit klidně i ve svém domově. Jedním z účinným zábalů je zábal se solí. Na ten je zapotřebí jeden a půl sklenice mořské soli, čtvrt litru horké vody a jedna sklenice olivového oleje. Mořskou sůl musíte smíchat dohromady se sklenicí teplé vody a pečlivě vzniklou směs zamíchejte. Dále pak přidejte olivový olej a opět všechno dohromady promíchejte. Jestliže budete mít zájem, můžete si do vzniklé směsi přidat pár kapek esenciálního oleje proti celulitidě, třeba pomeranč, mandarinku, grep nebo jiný esenciální olej, který vám bude hezky vonět. Pak nechte vzniklou směs vychladnout. Před zábalem se osprchujte teplou vodou a lehce promasírujte celulitidu. Vychladlou směs si dejte na nohy a pečlivě vše zabalte potravinářskou fólií. Následně si na sebe vezměte legíny, zalezte si do peřin a pořádně se přikryjte na patnáct až dvacet minut. Poté si zábaly sundejte a všechno opláchněte a kůži namažte vyživujícím krémem. Tím je všechno hotové a podobný postup byste měli opakovat minimálně jedenkrát do týdne.

Vyzkoušet si můžete také kávový zábal. Káva sice není vhodná k pití kvůli celulitidě, ale na vnějšek jí klidně aplikovat můžete. Kávový zábal opravdu funguje dobře, ale jedná se o trochu náročnější druh zábalu, protože lógr po zábalu můžete mít opravdu úplně po celé koupelně. Určitě se vyplatí, když si necháte od někoho při kávovém zábalu pomoci. Prohřáté kousky kávové sedliny si namažte na problémové partie a zabalte je do platové fólie. Opět si po aplikování zábalu můžete vzít na sebe legíny, které všechno pěkně prohřejí. Zábal se musí nechat působit stejně jako ten předešlý patnáct až dvacet minut. Pak se zábal smyje. Tímto zábalem se dá také udělat peeling a to tím způsobem, že během mytí kávovou sedlinu krouživými pohyby lehce vmasírujete do kůže a poté jí opláchnete. Zábal by se měl opakovat dvakrát až třikrát do týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra