Typy ketonové diety

08.05. 2014 • Hubnutí 1402x

V současné době máme možnost se setkat se třemi hlavními typy ketonové diety, přičemž každý z nich je určen trochu odlišnému okruhu zájemců. Rozdíl spočívá v tom, jak intenzivně se daný člověk věnuje sportu či jiným fyzickým aktivitám. První z nich je klasická ketonová dieta, určena především lidem, kteří netráví v posilovně téměř žádný čas a nevěnují se sportům. Stejně oblíbená je i druhá verze a to tzv. cyklická ketonová dieta, která je vhodná zejména pro aktivní sportovce, kteří se však touto aktivitou nezaobírají pravidelně každý den. Třetí forma označovaná jako cílená je potom doporučena vrcholovým sportovcům a těm, kteří jsou zvyklí na každodenní tvrdé tréninky. Zde je potřeba neustále dostatek energie a síly k výkonům.

U klasické ketonové diety dochází k prostému omezení v příjmu sacharidů, kdy je vynecháváme z jídelníčku po dobu jednoho, případně dvou nebo tří týdnů. Místo nich se snažíme zvýšit přísun tuků a bílkovin. Základními prky jídelníčku jsou potom především maso a masné výrobky, dále mléko, vejce a tučnější sýry. Striktním cílem tohoto postupu je dostat organismus do tzv. stavu ketózy. Takto je označována situace, kdy tělo kvůli nedostatku sacharidů začne využívat jiné zdroje k získání energie. Zásoby glykogenu ve svalech jsou totiž obvykle vyčerpány v řádu několik dnů a vzhledem k tomu, že organismus potřebuje energii neustále, začne ji vyrábět z tukových zásob prostřednictvím vznikajících ketonů. Tato dlouhodobější změna má za následek to, že se začnou spalovat naše tuky, kterých se snažíme zbavit.

I toto schéma diety má však svá úskalí. Náš organismus je sice schopen získat glykogen z tuků, ale bohužel toto množství nemůže být dostačující v případě, že jsme aktivními sportovci nebo se pravidelně věnujeme nějakým fyzicky náročným aktivitám. Tou můžeme označit např. práci horníka v dole. U těchto osob by se proto projevil nežádoucí účinek v podobě vyčerpání, úbytku sil a celkovému poklesu výkonu nebo tréninkových výsledků.

U těchto lidí se proto z tohoto důvodu doporučuje zvolit tzv. cyklickou ketonovou dietu. I zde dochází k drastickému omezení v příjmu sacharidů, ale tentokrát se to děje pouze v první fázi diety. Přesněji vyjádřeno, sacharidy téměř zcela vyřadíme po dobu nejlépe pěti dnů, ale během následujících dvou jejich zásoby opět doplníme.

U osob, které jsou ale např. vrcholovými sportovci a věnují se sportu nebo jiným energeticky náročným aktivitám pravidelně každý den, nemusí být ani tato varianta dostačující. Pro příklad uvedeme např. boxU cyklické ketonové diety  se totiž předpokládá, že alespoň některé dny v týdnu jsou pro nás méně namáhavé a sportu se nevěnujeme a tak je naše tělo zvládne i bez přísunu sacharidů, případně že trénink není natolik náročný, aby se jejich nedostatek projevil problémem.

V případě, že potřebujeme maximální výkon odvádět pravidelně každý den, doporučuje se tzv. cílená ketonová dieta. Základní princip i způsob účinku zůstávají prakticky shodné, je zde ale jedna vyjímka. Abychom zajistili našemu tělu neustálý dostatek energie, sacharidy nedoplňujeme jednou týdně, nýbrž vždy bezprostředně před tréninkem a krátce po něm a to v přesně stanoveném množství, které se odvíjí od naší fyzické konstrukce a tělesné váhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra