Prošlapejte se ke zdraví - o tom, jak je zdravá chůze

21.09. 2013 • Hubnutí 1932x

Chůze je nám nejpřirozenějším pohybem již od útlého dětství. Mnoho z nás ji ani nepovažuje za lehký druh sportu, nýbrž jen jako pomalý a neoblíbený druh přemisťování. Dnes se kroky nahrazují automobily či jinými dopravními prostředky. Přitom chůzí na čerstvém vzduchu okysličíte svoji pleť tak dobře, že podobně to neumí ani drahé krémy. Pravidelnými pochůzkami si vylepšíte i svoji postavu.

Chůze pro zdraví

Pro svižnou chůzi nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí se pohodlně obléct, vzít přátele nebo psa a vyjít. Nebo si vyšlápněte jen tak sama pro dobrou náladu. Když denně nachodíte zhruba o 2000 kroků (jeden až jeden a půl kilometru) víc než doposud, zabráníte tak průměrnému každoročnímu nárůstu váhy až o 1,5 kg. Při odpočívání plíce spotřebují asi 8 litrů vzduchu za minutu. Při svižné chůzi až 100 litrů vzduchu za minutu. Z toho plyne, že při chůzi dochází k výraznému okysličování a tělo se zbavuje škodlivin.

Další pozitiva:

o  Chůzí rozpohybujete všechny svaly.

o  Při pohybu na nerovném terénu zdokonalujete rovnováhu a stabilizaci. Posilujete vnitřní a vnější stranu stehen.

o  Chůze snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Pravidelné vykračování představuje prevenci proti vzniku srdečních onemocnění.

o  Chůze zlepšuje hustotu kostí, čímž zabraňuje vzniku osteroporózy.

o  Kalifornští vědci více než osm let testovali asi šest tisíc žen ve věku více než 65 let. Zkoumali, jak chůze působí na paměť a další psychické procesy. Ukázalo se, že ženy, které nachodily okolo 28 km v týdnu, měly lepší paměť a rozumové schopnosti. Chůze okysličuje mozek a jedinec je pak kreativnější a lépe zvládá řešení problémů.

o  Chůze vrací cévám ztracenou pružnost.

o  Říká se, že chůze je recept na dlouhověkost.

Balzám na nervy

Když vyrazíte na procházku do přírody, probouzíte tím svoje smysly. Nekonečně dlouho se můžete „kochat“ krásami přírody. Chůze odbourává sklony k depresi a navozuje pocity euforie a radosti. Proto si dál vykračujte s úsměvem a trénujte váš výkon, aby další a další procházky byly co nejintenzivnější.

Vyšlapané kalorie

Chůze má na lidský organismus příznivější účinky než běh. Při chůzí i běhu spalujete stejně kalorií. Rozdíl je jen v tom, že stanovené mety dosáhnete při běhu rychleji. Při chůzi máte stále jednu nohu v kontaktu se zemským povrchem. Při běhu máte obě nohy ve vzduchu – s každým dalším odrazem na klouby působí třikrát větší zatížení.

Pro lepší kondici a postavu byste měla dodržovat alespoň 5x týdně třicetiminutové svižné procházky. (Třicet minut chůze se vyrovná patnáctiminutovému výšlapu do schodů, půlhodinové práci na zahradě, hodinovému mytí oken, patnáctiminutovému odhazování sněhu.) Prvních dvacet minut chůze je spíše jen takové rozehřátí. K účinnému spalování kalorií dochází až po těchto dvaceti minutách a proto je nejideálnější chodit šedesát až devadesát minut. Při chůzi střídejte rytmus kroků. Chvíli šlapejte hodně rychle, pak zase zvolněte.

Zpestřete si chůzi

K chůzi můžete využít i běžící pás. Výhodou je, že nemusíte dávat pozor na případné hrboly a nerovnosti povrchu. Oslovit vás může i finský Nord walking, kdy k chůzi potřebujete opěrné hole. Pohyb Nord walkingu vychází z běžkařského pohybu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra