Chytré hubnutí s chytrými aplikacemi

02.04. 2014 • Zajímavosti 1182x

Nedávná studie zveřejněná v americkém časopise Archives of Internal Medicine potvrdila, že lidé, kteří během svého hubnoucího programu používali speciální aplikaci pro chytré telefony, dosáhli výrazně lepších výsledků než ostatní. Tito účastníci byli navíc mnohem úspěšnější v jejich snaze o udržení nové hmotnosti.

Ačkoliv trh nabízí nepřeberné množství těchto elektronických pomocníků, jejich skutečný účinek nebyl doposud oficiálně zkoumán v klinické praxi. Tento experiment byl prvním, který ukázal, že nové technologie mohou existující diety a hubnoucí programy ještě více zefektivnit a to zejména ve fázi, kdy lidé bojují se známým jo-jo efektem.

Výzkumu se zúčastnilo 69 nadváhou trpících dospělých osob (převážně mužů) ve věku kolem padesáti let. Účastníkům byla nabídnuta účast v kurzu hubnutí, který obsahoval informace o výživě, cvičení a celkové změně chování. Schůzky se odehrávaly dvakrát týdně po dobu šesti měsíců. Nejzajímavější část experimentu však spočívala v tom, že zhruba polovině náhodně vybraným frekventantům bylo určeno, aby si zaznamenávali své příjmy jídla a vykonaná cvičení pomocí aplikace pro chytrý mobilní telefon (Android, Apple či Blackberry). Zbytek účastníků byl požádán, aby si záznamy vedli klasickou formou – tedy tužkou na kus papíru či do záznamníku. Informace zadané do mobilní aplikace sdíleli účastníci on-line přímo se svým terapeutem, který jim tak mohl několikrát do týdne poskytovat zpětnou vazbu pomocí emailů či telefonické konzultace.

Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří hubli pomocí mobilní aplikace, měli průměrnou docházku v kurzu kolem 80% a každý z nich zhubl přibližně o deset kilogramů. Lidé, kteří se neúčastnili schůzek, ale používali aplikaci, měli průměrný úbytek čtyři kilogramy. Největším překvapením však byli klienti, kteří se pouze účastnili schůzek a záznamy si vedli papírovou formou. Jejich snaha o redukci hmotnosti totiž většinou skončila spíše s nulovým výsledkem.

Experiment tedy prokázal, že zapojení mobilní aplikace lidem významně pomohlo regulovat jejich chování, což je na hubnutí možná to nejobtížnější. Většina z nás má totiž jen velmi mlhavou představu o tom, kolik kalorií konzumuje a jakou fyzickou aktivitu by měli úměrně tomu vykonávat. Elektronický pomocník Vám může být v této oblasti velmi nápomocný a Vy můžete podle těchto informací dělat mnohem rozumnější rozhodnutí.

Většina úspěšných účastníků se také shodla na tom, že zaznamenávat údaje do chytrého telefonu bylo relativně velmi jednoduché a uživatelsky příjemné. Musíme také podotknout, že ačkoliv pro mnohé z nich to byla vůbec první zkušenost s touto technologií, rychle si na ni zvykli a nečinilo jim to zásadnější obtíže.

Díky tomuto přístupu měli lidé pocit, že mají lepší představu o svém postupu směrem k nižší váze a cítili se tak více zapojeni do celého procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra