Vše o zeleném čaji

16.10. 2013 • Zdraví 1618x

Pití zeleného čaje v našich končinách značně roste, o čemž vypovídá a široká nabídka v prodejnách s čaji. Je znám jako povzbuzující prostředek s obsahem kofeinu a tak je také užíván řidiči, sportovci a dalšími osobami, kde je nutná fyzická pohotovost a koncentrace mozku.

Obsah látek v zeleném čaji

Mimo značný obsah kofeinu zelený čaj také obsahuje vitamíny, zejména C a E, pak také látky a prvky, jako jsou hořčík, zinek, železo, vápník, fosfor, sodík, chlor, fluoridy a v neposlední řadě polysacharidy.

Redukce tělesné hmotnosti

Bylo několikrát dokázáno, že pravidelné pití zeleného čaje vedlo ve velké míře k redukci tělesné váhy. Faktory, ovlivňující tuto činnost jsou hned dva – za prvé obsah látek v zelenám čaji precizně čistí trávicí soustavu a podporují zdravé, správné trávení a za druhé obsah kofeinu, zaručuje postupné uvolňování energie, člověk je tedy více, jak se říká „ve střehu“ a udělá mnohem více fyzické práce, čímž opět spálí nějaké ty tuky.

Rozdíl mezi kávou a zeleným čajem

Kromě chuti, kterou pozná i malé dítě, stejně tak barvy, je rozdíl mezi kávou a zeleným čajem v tom, že kofein, který obsahují, se uvolňuje odlišným způsobem. Káva nás rychle nabudí, ale také rychle účinek povzbuzujících látek upadá. Kdežto u želeného čaje se kofein uvolňuje postupně a drží povzbuzené tělo i mysl v mnohem delším časovém úseku.

Antioxidační účinky

Zelený čaj (stejně jako tzv. pu-erh) je znám také jako naprosto skvělý detoxikant. Obsahuje kyselinu gallovou a epigallokatechin, což jsou látky, které fungují jako přírodní rozpouštědlo všech usazenin a jedů v těle. Ve zjednodušeném popisu se dají přirovnat k čističům odpadového potrubí s velice šetrným působením.

Proti všem

Výrazný obsah antimikrobiálních látek se podepisuje příznivě i na fyzickém zdraví pravidelného pijana zeleného čaje. Působí proti všem škodlivým virům a bakteriím a tak odvrací případnou hrozbu napadení organismu a tudíž onemocnění. Ať už jsou to běžná nachlazení, tak i chronické nemoci a vážnější choroby.

Alergie nemá šanci

Flavonoidy jsou látky, jež tlumí stoupající hladinu histaminu, a tím poměrně jednoduše snižují riziko vzniku alergické reakce, nebo přecitlivělosti na danou látku. Účinku si můžeme povšimnout v praxi – zeptejme se lidí, kteří pravidelně pijí zelený čaj, jestli jsou na něco alergičtí. Odpoví vám, že nikoliv.

K čemu všemu nám zelený čaj pomůže

Vzhledem k tomu, že snižuje cukr v krvi, pomáhá jistým způsobem odbourávat tuky a nedat tak vzniknout nánosu špatného cholesterolu v krvi, který se na jedinci projeví jako vysoký krevní tlak. Navíc i posiluje cévní stěny a krev má lepší průchodnost, tělo se lépe prokrvuje.

Svoji práci odvede i v dutině ústní. Tlumí a odstraňuje zápach z úst, dále pomáhá při léčbě dásní a nedovolí zasáhnout zubnímu kameni.

Pomáhá při průběhu akutních chorob a posiluje imunitu. Udržuje zdravou mikroflóru ve střevech a nedovolí tak vzniknout hnisavým procesům v trávicím traktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra