O imunitě - jak být zdravá jako řípa?

06.09. 2013 • Zdraví 1630x

Do letošního léta nám Matka příroda vnesla mnoho zmatků. Jeden den krásně svítí sluníčko, druhý den „leje jako z konve“, týden jsou tropy a pak je zase týden jen o teplotě 13°C. V těchto výkyvech počasí náš imunitní systém podstupuje doslova zkoušku výdrže a proto se není čemu divit, že imunita mnoha lidí je momentálně oslabená. Posilte svoji imunitu tak, že jí pomůžete následující radami.

Ochranný štít k nezaplacení

Co je to imunita? Imunita je obranyschopnost organismu proti vnitřním a vnějším nežádoucím škodlivým vlivům a mikroorganismům. Obranyschopnost je částečně ovlivněna geneticky, ale to jak bude pevná, ovlivňujete vy svým způsobem života, stravovacími návyky, fyzickou aktivitou či mírou stresu.

„Skálopevná“ obranyschopnost

Dodržováním uvedených rad posílíte svojí imunitu a v případě onemocnění urychlíte vaše uzdravení.

Jedinečná Echinacea purpuea (Třapatka nachová)

Kdo by jí neznal?! Už jako malým dětem vám určitě vaše pediatrička (pediatr) doporučovala užívat echinaceové kapky na posílení imunity. Echinacea podněcuje k činnosti druh bílých krvinek (granulocyty), které zneškodňují nositele infekcí. Třapatka je vhodná k preventivnímu užívání, k užívání během léčby i k užívání při rekonvalescenci. Její sílu oceníte např. při chřipkových epidemiích.

Děkujme včelám za propolis

Propolis obsahuje celou škálu minerálů a vitamínů. Dále pak flavonoidy, mastné kyseliny, těkavé oleje, pyly a taniny. Tento komplex užitečných látek stimuluje obranyschopnost organismu a působí antibakteriálně, protizánětlivě, antivirově a antioxidančně.

Nezbytné vitamíny a minerály

Ideální cesta, jak do těla dostat co nejvíce vitamínů a minerálů, by měla být skrz potravu. Postarejte se o to, aby vašemu tělu nechyběl vitamín C (šípek, čerstvé ovoce a zelenina, zelí, křen, rajčata, brambory, květák, brokolice, jahody, citrusy), vitamíny skupiny B (obilné klíčky, pivovarské kvasnice, játra, sýry, luštěniny, ořechy), vitamín A (mrkev, listová zelenina, třešně, rybí tuk, meruňky, vajíčka, žluté ovoce), vitamín E (špenát, margaríny, paprika, olivový olej, luštěniny, sójové boby, kukuřice). Z minerálů pak vápník (mandle, fazole, hrášek, mléčné výrobky, arašídy, vlašské ořechy, lískové ořechy, pažitka, brambory), zinek (dýňová semena, korýši, měkkýši, ústřice, hovězí a vepřové maso, pšeničné klíčky), železo (švestková šťáva, meruňky, ořechy, datle, fíky, hovězí játra, korýši, pšeničné otruby) a selen (máslo, mořské plody, jablečný ocet, hnědá rýže, mléko).

Zázračný Lactobacillus acidophilus

70 % buněk imunitního systému se nachází v lidských střevech. Tyto „hodné“ buňky chrání lidské tělo před „zlými“ virovými, bakteriálními a infekčními buňkami. Lactobacillus acidophilus je snad nejznámější „hodná“ bakterie obývající vaše střeva. Proto si jí dostatečně hýčkejte a doplňujte jí hojnou konzumací bílých jogurtů, podmáslí, kyšky, kefírů a kysaného zelí. 

Duševní pohoda, dostatek pohybu a kvalitní spánek

Pracujte na svém klidu na duši! Obklopujte se přáteli, dělejte to, co vás baví nebo po čem zrovna toužíte. Najděte si koníčka (puzzle, četba, hlavolamy, zbraně první světové války, tanec, muzea, kino,…). Přijděte na chuť pohybu na čerstvém vzduchu. Třikrát týdně si venku zacvičte, zaplavte, choďte na procházky. Cvičením venku se otužujete, což vašemu imunitnímu systému přijde vhod. Váš dům (byt) zbytečně nepřetápějte – přes den stačí 21°C a v noci nanejvýš 19°C. K tomu, aby váš spánek byl kvalitní a trval optimálních osm hodin, je zapotřebí dostatek fyzické únavy během dne, vyvětraná ložnice, lehká večeře (minimálně dvě hodiny před spaním) a tma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra